Vlada v Rimu namerava sprejeti zakon, s katerim bi se italijanski premier Silvio Berlusconi izognil morebitni obsodbi v že tri leta trajajočem procesu zaradi obtožb o podkupovanju sodnikov v osemdesetih letih. K predlogu zakona o imuniteti za poslance bo Berlusconijeva koalicija Hiša svoboščin vložila dopolnilo, po katerem bi sodne procese proti najvišjim politikom v državi lahko odložili do konca njihovega mandata. Vladna večina predlaga, da bi to veljalo tudi za procese, ki so že v teku, torej tudi za Berlusconijevega, medtem ko opozicija temu ostro nasprotuje. Hiša svoboščin ima v obeh domovih parlamenta prepričljivo večino, zato bo zakon verjetno potrjen brez težav.
Italijanski časniki poročajo tudi, da desnosredinski tabor pripravlja tudi demonstracije v podporo premieru, proti kateremu trenutno teče postopek na milanskem sodišču. Berlusconi je danes sicer ponovno napadel sodstvo. Med drugim je govoril o "pravni agresiji" in o "političnih ciljih" tožilcev in sodnikov, ki želijo "preprečiti vladanje desnosredinskega tabora v Italiji". Po mnenju italijanskih analitikov bo vlada omenjeni zakon sprejela najkasneje do julija letos, ko bo Italija za pol leta prevzela predsedovanje Evropski uniji.
Berlusconi se izmika sodnemu sistemu
Berlusconi je bil doslej že šestkrat obtožen zaradi podkupovanja, nelegalnega financiranja stranke ter črnih fondov, na prvostopenjskem sodišču pa je bil tudi obsojen na zaporno kazen. Kasneje so bili nekateri procesi prekinjeni, drugi so zastarali, nekateri pa so se končali z oprostilno sodbo. Očitki so se nanašali na delovanje Berlusconija kot medijskega mogotca in na obdobje pred njegovim vstopom v politiko.
V procesu v Milanu gre za domnevne podkupnine, ki naj bi jih Berlusconi in njegovi sodelavci v 80. letih plačevali nekemu rimskemu sodniku za ugodno odločitev pri poskusu nakupa italijanskega državnega prehrambenega koncerna SME s strani Berlusconijeve družbe Fininvest. Če bi Berlusconija spoznali za krivega, bi lahko po mnenju izvedencev dobil med tri do osem let zaporne kazni. Berlusconi se lahko na sodbo, ki jo je pričakovati poleti, pritoži na prizivnem sodišču, zadnji sodni instanci v italijanskem kazenskem sistemu.
Novembra lani je Berlusconi v skladu z novim zakonom, ki pri sumu pristranskosti sodnikov omogoča preložitev procesa iz enega kraja v drugega, poskušal proces preseliti v Brescio, kar pa je prizivno sodišče v Milanu zavrnilo z utemeljitvijo, da ni dvoma v nepristranskost sodnikov.