Tako kaže vrsta javnomnenjskih raziskav, ki so jih objavili italijanski mediji. Po raziskavi časnika La Repubblica se Berlusconijevi listi Narod svobode na aprilskih volitvah obeta 37 odstotkov glasov.
Skupna lista Narod svobode naj bi nastala z združitvijo Berlusconijeve Naprej Italija in desničarske stranke Nacionalno zavezništvo Gianfranca Finija, ki naj bi v parlamentu oblikovali skupno poslansko skupino.
Na ta način si želi Berlusconi v primeru zmage na predčasnih parlamentarnih volitvah zagotoviti solidno večino. Nekdanji premier je sicer že prejšnji teden izjavil, da bo v njegovi vladi 12 ministrov, kot je pred kratkim sklenil tudi parlament. Z državnimi sekretarji vred bo izvršilna oblast sestavljena iz največ 60 ljudi.
Berlusconi se je z odločitvijo o povezavi svoje stranke z Nacionalnim zavezništvom na skupni volilni listi odzval na odločitev vodje levosredinske Demokratske stranke Walterja Veltronija za samostojen nastop na volitvah. Če bi njegova stranka na volitvah zmagala, bi Veltroni namreč lahko računal na bonus sedežev v poslanski zbornici. To pa bi bilo mogoče le v primeru, da bi referendum o volilni zakonodaji 18. maja uspel. Tako dodatni sedeži ne bi več pripadli najmočnejši koaliciji, ampak največji posamezni stranki.
Demokratska stranka rimskega župana Walterja Veltronija v javnomnenjskih raziskavah dosega približno 30-odstotno podporo. Skupaj pa bi lahko stranke levosredinskega bloka zbrale med 45,5 in 46 odstotki glasov.
Veliko je še neopredeljenih volivcev, zato je izide volitev nehvaležno napovedovati.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.