Začelo se je v mestu Lucca, kjer so oblasti napovedale, da ne bodo več izdajale uporabnih dovoljenj prodajalnam in restavracijam s tujo prehrano. Ukrep so uvedli tudi v modni prestolnici Milano. Novih restavracij torej ne bo, tiste pa, ki že obstajajo, bodo morale začeti uporabljati domače sestavine.
Berlusconijeva desnica bi s kampanijo proti neitalijanskim jedem Italijane rada preusmerila k domači kuhinji. "Borimo se za tradicijo in ohranjanje naše kulture. Če se mi ne bomo zavzeli za to, kdo se bo?, sprašuje kmetijski minister Luca Zaia, ki 'gastronomski rasizem' zagovarja. Dodaja, da bi etnične restavracije, ki jim je obratovanje še vedno dovoljeno, in strežejo kebab, suši ali kitajsko hrano, morale prenehati uvažati sestavine od 'kdo ve, kje' in začeti uporabljati domače. Na vprašanje, ali je sploh kdaj poskusil kebab, odgovarja: "Ne. Najbolj obožujem kuhinjo domačih Benetk. Tudi ananasa ne jem!"
Znani kuhar Vittorio Castellani pa pravi, da hrana, ki bi bila popolnoma domača, ne obstaja. "Vse je kombinacija sestavin in okusov številnih kultur, ki so se skozi čas ustalile na enem področju. Večina italijanske kuhinje je uvožena. Paradižnikova omaka, ki jo Italijani tako radi dodajo testeninam, prihaja iz 18. stoletja iz Peruja. Celo sami špageti naj bi z Marcom Polom prišli iz Kitajske," je povedal. Prepoved neitalijanske kuhinje je po njegovem mnenju odraz neznanja in ksenofobije med Italijani. Prav tako je hud udarec za priseljence, ki svoj kruh služijo prav s pripravo njihove domače hrane, ki je priljubljena tudi zaradi nizke cene. Samo v Milanu, na primer, je 668 etničnih restavracij.
Vlada pa odgovarja, da je obtoževanje z rasizmom sramotno, saj želi le zaščititi kulinarično zapuščino.
No, pravo vprašanje pa se pojavlja, zakaj potemtakem niso prepovedali tudi McDonald'sa, francoskih restavracij ali sicilijanskih, v katerih je moč zaznati arabski pridih.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.