Italijanska poslanska zbornica danes ni izglasovala nezaupnice premierju Silviu Berlusconiju, kar glede na že izrečeno zaupnico v senatu pomeni, da ostaja na čelu italijanske vlade. Proti nezaupnici je glasovalo 314 poslancev, za pa 311.

Glasovanje v poslanski zbornici je bilo precej tesno, odločilna glasova za Berlusconija pa so, kot kaže, prispevali trije poslanci iz tabora Gianfranca Finija. Po oddaji glasu enega od njih je prišlo celo do prerivanja v dvorani in krajše prekinitve glasovanja. To je potekalo javno in poimensko.
'Berlusconi, zbeži na Bahame!'
Tudi sicer je bila razprava v poslanski zbornici burna, spremljala pa so jo bučna ploskanja in žvižgi. Največ razburjenja je sprožil nastop vodje stranke Italija vrednot Antonia di Pietra, ki je Berlusconiju zabrusil, da je to konec njegovega papirnatega imperija in ga pozval, naj se preda sodnim oblastem ali pa zbeži na Bahame. Di Pietro je dejal, da se premier dela norca iz sebe po celem svetu; da se lahko sramujejo, ker imajo takšnega premierja, ki kliče policijo na pomoč svojim prijateljicam in kupuje glasove opozicije. Berlusconi se je na te izjave odzval z odhodom iz dvorane, čemur je sledila tudi večina njegovih ministrov in poslancev njegove stranke. V dvorano se je vrnil šele po pozivu šefa krščanskih demokratov UDC Piera Ferdinanda Casinija, ki brez njegove prisotnosti ni želel razpravljati.
Analitiki po poročanju italijanskih medijev izid glasovanja ocenjujejo kot težak Finijev poraz, a na drugi strani zmaga Berlusconiju prinaša le šibko večino. Fini je po glasovanju dejal, da je Berlusconi zmagal v številkah, ne pa tudi politično, kar bo jasno v nekaj tednih. Premierjevi zavezniki pa so Finija takoj po razglasitvi izida glasovanja pozvali k odstopu s položaja predsednika poslanske zbornice. Ali bo to storil, še ni znano.
Minister za notranje zadeve Roberto Maroni je dejal, da sta na voljo dve možnosti – razširitev koalicije ali pa predčasne volitve. Za predčasne volitve se že nekaj mesecev zavzema Berlusconijeva zaveznica Severna Liga; njen vodja Umberto Bossi je razmere po glasovanju v spodnjem domu parlamenta ocenil kot kaotične.

Da izid ne prinaša stabilne vlade in da se bo politična kriza še bolj okrepila, pa je ocenil sekretar Demokratske stranke Pier Luigi Bersani.
Berlusconi je sicer že pred tem dobil zaupnico v zgornjem domu parlamenta, senatu. Podprlo ga je 162 senatorjev, 135 jih je bilo proti, 11 pa jih ni glasovalo. Berlusconi tako kljub hudim težavam zaradi odhoda predsednika poslanske zbornice Finija in njegovih podpornikov v opozicijo ostaja predsednik italijanske vlade.
Pred glasovanjem ponujal preoblikovanje vlade
Premier je sicer v ponedeljek rušenje aktualne vlade označil kot neumnost, saj bi s tem zamajali stabilnost, ki jo država potrebuje za spopad z gospodarsko krizo.
Da bi si zagotovil zadostno podporo, je nasprotnikom, tudi iz vrst podpornikov Gianfranca Finija, ponudil preoblikovanje vlade. Fini je pozive zavrnil in premierja pozval, naj pred kakršnim koli oblikovanjem nove desnosredinske vlade najprej odstopi. V zadnjih dneh so se na Berlusconijev račun pojavila tudi ugibanja o kupovanju glasov med poslanci, kar pa so njegovi zavezniki že zanikali.
Protesti prerasli v nasilne izgrede
Na ulicah okoli 30 italijanskih mest se je medtem zbralo na tisoče demonstrantov, večinoma študentov, ki so Berlusconija pozivali k odstopu.
Dobili so sicer dovoljenje za pripravo mirnega protestnega shoda na ulicah Rima, a so se manjše skupine nasilnežev ločile od glavne skupine in skušale prebiti policijske zapore. Pri tem je izbruhnilo nasilje.
Poskušali so vdreti celo v stavbo parlamenta, a jim je policija to preprečila. "Če vlada ne bo padla, boste videli hudiča," so skandirali demonstranti. "Ta vlada ni dobra za mlade in ne razmišlja o prihodnosti," se je tudi slišalo. V večnem mestu so se protestniki zbrali na štirih mestih in dobesedno ohromili promet. Vidne posledice so bile predvsem razbite izložbe in nekaj zažganih policijskih vozil. Policija je proti protestnikom uporabila solzivec. Najmanj 20 ljudi je bilo ranjenih, a nihče huje.

Študentje so ceste zavzeli tudi v Milanu, vdrli pa so tudi v tamkajšnje poslopje sedeža italijanske borze in skandirali slogane proti finančnemu svetu. V Torinu pa so študentje z jajci obmetavali urad ministrstva za izobraževanje.
O imuniteti januarja
Italijansko ustavno sodišče je preložilo za danes napovedano zaslišanje o ustavnosti zakona o imuniteti, zaradi katerega sta bila med drugim ustavljena dva sodna procesa proti Berlusconiju. Razlog: glasovanje o nezaupnici Berlusconijeve vlade. Zaslišanje bo zato 11. januarja prihodnje leto. Zakon o imuniteti, ki ga bo obravnavalo ustavno sodišče, daje Berlusconiju in ministrom njegove vlade začasno imuniteto. Vsa sojenja proti njim so bila zato v začetku leta zamrznjena za obdobje največ 18 mesecev, do odločitve ustavnega sodišča. To naj bi razsodilo, ali je zakon o imuniteti v skladu z italijansko ustavo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.