Tako je dosedanji premier Silvio Berlusconi, ki ni želel priznati poraza na parlamentarnih volitvah, omogočil oblikovanje nove levosredinske vlade Romana Prodija, so sporočili iz urada predsednika. Berlusconi, ki bo do zaprisege nove vlade še opravljal naloge vršilca dolžnosti premiera, se je v palačo Quirinale odpravil takoj po zadnji seji svoje vlade, na katerem je napovedal svoj odstop.
Berlusconi je odločitev, da bo odstopil, sporočil v soboto, kmalu zatem, ko sta poslanska zbornica in senat za svoja predsednika izvolila kandidata Prodijeve levosredinske koalicije, zmagovalke nedavnih parlamentarnih volitev v Italiji.
"Demokracija se nadaljuje, včasih počasi, toda nadaljuje se," je odločitev Berlusconija pozdravil Prodi in dejal, da gre za "zelo pomemben korak". "Upam, da bo političnega vakuuma čim prej konec," je še poudaril predsednik prihodnje vlade in dodal, da bo po Berlusconijevem odstopu potekala "izmenjava informacij in nasvetov, ki je nujna v takšnih primerih".
Poraza ni hotel priznati
Berlusconi ni želel priznati poraza na volitvah 9. in 10. aprila, čeprav je italijansko vrhovno sodišče 19. aprila sporočilo, da je Prodijevo zavezništvo na volitvah v poslansko zbornico dobilo 24.755 glasov več od njegove desnosredinske Hiše svoboščin, s čimer je uradno potrdilo zmago levosredinske koalicije.
Zmago levosredinske koalicije je potrdilo tudi prizivno sodišče. Prodijevo zavezništvo ima tako v poslanski zbornici 340, v senatu pa 158 sedežev. Desnosredinska koalicija pod vodstvom Berlusconija ima v poslanski zbornici 277, v senatu pa 156 sedežev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.