
V severnoitalijanski finančni prestolnici Milanu je župan postal Giuliano Pisapia, kandidat levice, ki je s 55 odstotki premagal dosedanjo županjo Letizio Moratti. Morattijeva, članica Ljudstva svobode italijanskega premierja Silvia Berlusconija, je na županskih volitvah prejela 45 odstotkov glasov.
Morattijeva je po poročanju italijanskih medijev Pisapii že čestitala za zmago in mu zaželela uspešno delo, Pisapia, ki skupaj s svojimi volivci praznuje na glavnem mestnem trgu, pa je zmago ocenil kot "osvoboditev Milana".
Prav v Milanu je sedež Berlusconijevega široko razpredenega gospodarskega in medijskega imperija, zato je bil poraz njegove kandidatke za italijanskega premierja toliko bolj boleč. ''To je zelo hud poraz in prav premier je veliki poraženec,'' izid lokalnih volitev v Milanu komentira Leonardo Boriani, urednik častnika La Padania, glasila desničarske stranke Severna liga.
Zmagoslavje levice
Levica je med večjimi mesti zmagala še v Neaplju, kjer je kandidat Italije vrednot Luigi De Magistris prepričal kar prek 65 odstotkov volivcev, v Trstu je kandidat levice Roberto Cosolini prejel 57,5 odstotka glasov, že v prvem krogu pa je levica zmagala v Bologni in Torinu, kjer že po tradiciji zmagujejo kandidati levice.
Sekretar največje opozicijske stranke, Demokratske stranke, Pier Luigi Bersani je zmago levice na volitvah ocenil kot začetek novega političnega obdobja, Berlusconija in celotno desnico pa pozval, naj vendarle sestopijo z oblasti, saj da nimajo več večinske podpore.
Nove razpoke v vladajoči koaliciji

V Berlusconijevi stranki Ljudstvu svobode so volilne rezultate večinoma pospremili z oceno, da bo v stranki potrebna samorefleksija, da pa je šlo "le" za lokalne volitve in da ima stranka na nacionalni ravni še vedno največjo podporo med vsemi strankami.
Vendarle ocene znotraj stranke niso enotne. Koordinator Ljudstva svobode Sandro Bondi je po objavi rezultatov napovedal, da namerava odstopiti s te funkcije, saj je ocenil, da v tem trenutku predsednik stranke potrebuje povsem proste roke pri odločanju o prihodnosti stranke.
Še bolj nezadovoljni so v koalicijski zaveznici Severni ligi, kjer poraz pripisujejo predvsem šibki podpori Ljudstvu svobode in temu, da je v Milanu pravzaprav potekal "referendum" o Berlusconiju. Vodja Severne lige Umberto Bossi je doslej dejal le, da so sami storili vse, kar so lahko.
Volilno kampanjo pred drugim krogom volitev – prvi krog je potekal pred dvema tednoma – so zaznamovali mnogi nizki udarci. Italijanski premier je tako levico v Milanu obtožil, da bo ob morebitni zmagi mesto spremenila v cigansko in islamsko mesto, njihove volivce pa označil za bedake.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.