Italijanski premier Silvio Berlusconi je ob prihodu na oblast med prvimi zakoni uvedel tistega, ki njemu, predsedniku države, in predsednikoma obeh domov parlamenta zagotavlja imuniteto. To pomeni, da so vsi pravni postopki proti njim ustavljeni, dokler opravljajo državniško funkcijo.
Zakon, ki je v veljavo stopil julija lani in ves čas buril duhove, je od danes zgodovina. Ustavno sodišče je namreč razsodilo, da je v nasprotju z ustavo, saj krši načelo, da so vsi državljani enaki pred zakonom. 15 sodnikov je presodilo tudi, da bi moral imuniteto štirih najvišjih predstavnikov države določati ustavni in ne navaden zakon.
Zato so predlagali njegovo razveljavitev, sodni procesi proti Berlusconiju pa bodo spet lahko stekli. Ob številnih aferah, v katere je vpleten italijanski premier, je to nov udarec za njegovo 17 mesecev staro vlado in velika zmaga opozicije.
Zakon so v ustavno presojo poslali trije tožilci, ki sodelujejo v sodnih postopkih proti Berlusconiju. "Zaradi te odločitev bo vlada postala še šibkejša in manj učinkovita, padla pa ne bo," je komentiral profesor ekonomije na milanski univerzi Bocconi Tito Boeri, ki meni, da je odločitev slaba za Italijo, ki se poskuša izvleči iz gospodarske krize in zato potrebuje močno in odločno vlado.
Postopki proti Berlusconiju
Berlusconi se bo spet moral zagovarjati glede obtožb, da je leta 1997 britanskemu odvetniku Davidu Millsu plačal 600.000 dolarjev, da je na nekem drugem procesu proti njemu krivo pričal. Mills je bil sicer februarja zaradi korupcije obsojen na štiri leta in šest mesecev zaporne kazni. Ob tem pa se bo italijanski premier moral soočiti tudi z obtožbami glede spornega nakupa družbe Mediaset. Odločitev ustavnega sodišča je namreč avtomatično končala blokado omenjenih procesov.
Berlusconiju poleg tega očitajo, da je, ko je bil še vodja opozicije, senatorje s podkupninami vabil v svoj tabor. Trenutno pa mu največ sivih las povzroča primer glede njegove družbe Fininvest. Ta mora namreč izplačati odškodnino v višini 750 milijonov evrov holdingu CIR, ki mu predseduje Berlusconijev znani nasprotnik Carlo de Benedetti. Med dolgo trajajočo pravno bitko za lastništvo nad podjetjem Mondadori, ki sta ga pred časom skupaj vodila Benedetti in Berlusconi, naj bi slednji celo podkupil sodnika.
Predčasne volitve?
Italijanska opozicija slavi. Med prvimi se je odzval Antonio Di Pietro, čigar stranka Italija vrednot se je vseskozi borila proti spornemu zakonu. "Berlusconi, odidi!“ je pozval premierja. "Že takoj smo povedali vsem, tudi predsedniku države: zakon je primer neustavnosti in nemoralnosti,“ je nadaljeval in pozval k predčasnim volitvam. Sekretar največje opozicijske Demokratske stranke (PD) Dario Franceschini pa je poudaril: "Vsi smo enaki pred zakonom, tudi najmočnejši.“
Desnica je medtem strnila vrste okoli premierja. "Berlusconi je močan in odločen se je boriti. Govoril sem z njim. Noče predčasnih volitev. Gremo naprej, ne bodo nas uklonili,“ je odločitev ustavnega sodišča in njene morebitne posledice komentiral vodja Severne lige Umberto Bossi. Minister za pravosodje Angelino Alfano, ki je omogočil sprejetje spornega zakona, ta pa je zato dobil njegovo ime, je dejal, da je odločitev veliko presenečenje.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.