Kljub razglasitvi zmagovalca, izid italijanskih parlamentarnih volitev še vedno ni dokončen. Pristojni strokovnjaki naj bi začeli ponovno pregledovati okoli 80.000 spornih volilnih lističev. K ponovnemu preštevanju je pozvalo desno zavezništvo Hiša svoboščin pod vodstvom dosedanjega premierja Silvia Berlusconija, ki za las zaostaja za levosredinsko koalicijo.
Pritožbena sodišča po vsej Italiji morajo sedaj odločiti, ali bodo te oddane glasovnice dokončno obveljale za neveljavne, ali pa jih lahko priznajo kot glas kateremu od obeh taborov. Za Berlusconija je to zadnje upanje, da bi se lahko razmerje moči obrnilo njemu v prid. Po dosedanjih podatkih je namreč dobil v poslanski zbornici le okoli 25.000 glasov manj kot Romano Prodi.
Prodi je dejal, da se ne boji morebitnega štetja glasov, saj bodo rezultati volitev zagotovo isti. "Gre za čisto zmago," je dejal. Glede spora z Berlusconijem, po trditvah katerega so volitve zaznamovale številne nepravilnosti, pa je vodja leve sredine dejal: "Ne vem, o čem govori Berlusconi. Pri teh volitvah je bilo vse pod njegovim nadzorom. Vodil je notranje ministrstvo in organe, ki so preverjali morebitne nepravilnosti. Ne vem, zakaj meče sum na samega sebe."
Oblikovanje vlade konec maja
Pogovori o novi italijanski vladi bodo najverjetneje potekali šele po 18. maju, ko bo izvoljen novi italijanski predsednik, je dejal Prodi. 18. maja namreč poteče sedemletni mandat sedanjemu predsedniku Carlu Azegliu Ciampiu, ki je po srečanju s Prodijem poudaril, da ne pričakuje hitrega oblikovanja nove italijanske vlade. Do takrat na čelu vlade ostaja Berlusconi.
Prodi napovedal umik enot iz Iraka
Prodi je medtem že začel prve pogovore o oblikovanju nove vlade s svojimi zavezniki, obenem pa naj bi nakazal smernice delovanja nove italijanske vlade. Med drugim naj bi napovedal, da se bo vlada z dnem, ko bo začela delo, odločila za umik italijanskih enot iz Iraka, ki pa bo potekal zelo premišljeno. Prodi je namreč prepričan, da je bilo posredovanje Italije v Iraku napaka.
Kot je še napovedal Prodi, bo njegova vlada sprejela nov zakon o konfliktu interesov, katerega namen pa ne bo kaznovati Berlusconija - najbogatejšega Italijana in lastnika medijskega imperija. Konflikt interesov je "problem, ki ga ima vsaka demokracija, tudi italijanska demokracija se mora z njim vsekakor soočiti in se tudi bo", je zatrdil Prodi. Berlusconijeva vlada je sprejela zakonodajo o konfliktu interesov, v skladu s katero je opravljanje javne službe nezdružljivo z vodenjem, ne pa tudi z posedovanjem družbe. Po mnenju leve sredine je ta ukrep "brezzob", zato obljublja strožji zakon.
Med drugim je Prodi tudi zatrdil, da bo boj proti organiziranem kriminalu in mafiji ena od "absolutnih prioritet" njegove vlade. Kot je dejal, je organiziran kriminal "eden od elementov, ki so otežili tuja vlaganja v Italiji". "Če pogledamo zgodovino naše države, je povzročil ogromno škodo, ne le enotnosti države, ampak tudi gospodarstvu," je dejal.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.