Ameriška vojska nosi določeno odgovornost za smrt italijanskega agenta Nicole Caliparija, vendar ta incident ne bo vplival na italijanske odnose z ZDA in na prisotnost italijanskih sil v Iraku, je v parlamentu v Rimu dejal italijanski premier Silvio Berlusconi.

Pojasnil je, da se ne strinja z nekaterimi ameriškimi zaključki glede dogodka in da ni mogoče izključiti dejstva, da so ameriški vojaki, ki so streljali na Caliparijevo vozilo, krivi, tudi če so streljali po pomoti. "Odsotnost namere ne izključuje krivde," je menil. "A nimamo namena povezovati ocene primera, v katerem je naš predstavnik izgubil življenje, z vlogo naše države v Iraku. Vztrajati moramo pri naši nalogi in pomagati silam svobodnega in demokratičnega novega Iraka," je dejal premier.
Italijanski agent je bil ubit 4. marca, potem ko je pomagal osvoboditi italijansko novinarko Giuliano Sgrena, ki je bila ugrabljena v Iraku. Umrl je potem, ko so na vozilo, s katerim sta se Calipari in Sgrena peljala na letališče v Bagdadu, streljali ameriški vojaki. Novinarka je bila pri tem ranjena. Dogodek je v Italiji povzročil veliko razburjenja in pojavile so se številne zahteve, da naj se italijanska vojska, ki šteje okoli 3000 vojakov, umakne iz Iraka.

'Izgubili' skoraj 100 milijonov dolarjev
Ameriška televizija NBC je v sredo poročala o ugotovitvah preiskave, ki je odkrila, da ameriški upravljalci z iraškim denarjem za obnovo ne znajo pojasniti, kam je izginilo skoraj 100 milijonov dolarjev od prodaje iraške nafte. Generalni inšpektor za obnovo Iraka je v preiskovalnem poročilu ugotovil, da je 7 milijonov dolarjev povsem izpuhtelo, za 89,4 milijona dolarjev pa ni ustrezne dokumentacije, kako so jih porabili.
Nekdanja koalicijska prehodna uprava je od leta 2003 do junija 2004 upravljala z denarjem od prodaje iraške nafte in zaplenjenih sredstev nekdanjega režima Sadama Huseina, zdaj pa to delajo iz veleposlaništva v Bagdadu. Posebni upravniki teh sredstev so dajali denar "agentom", ki so bili zadolženi, da z njim poskrbijo za obnovitvena dela na svojih območjih. Ti agenti in njihova državljanstva niso bili javno objavljeni.
Objavljen pa je primer dveh tujih "agentov", ki sta pobegnila iz Iraka, ne da bi komurkoli povedala, kam sta dala 1,4 milijona dolarjev. Ameriški program je bil tako razpuščen, da sta lahko enostavno zapustila Irak z vsem denarjem. Podobnih primerov naj bi bilo še več. Upravljalci programa se izgovarjajo na pomanjkanje delovne sile, pogosto menjavanje odgovornih za denar ter hitenje s porabo denarja pred predajo oblasti Iračanom.

General ameriških marincev John Sattler je odločil, da je ameriški vojak, ki ga je kamera televizije NBC novembra lani med boji za Faludžo v Iraku posnela, kako je ustrelil neoboroženega ranjenega iraškega vstajnika, ravnal v samoobrambi, zato proti njemu ne bo sprožen postopek.
Oddelek marincev je lani novembra v spremstvu snemalca televizije NBC preiskal mošejo, v kateri so se skrivali iraški vstajniki. Kamera je pokazala ameriške marince in štiri na tleh ležeče ranjene in neoborožene osebe. Kamera je tudi pokazala, kako je eden od Američanov pristopil k enemu od ležečih in zakričal: "Samo dela se, da je mrtev!" Nato je dvignil puško in ležečega ustrelil v glavo. Po navedbah NBC so nato pobili še ostale tri ranjence, česar sicer ni na posnetku.
Preiskava dogodka je trajala pet mesecev. Poveljniki marincev so v poročilu zapisali, da so bili postopki preiskovanega marinca v skladu s pravili vojskovanja in vojnega prava.
Vojaki naj bi namreč pred napadom na Faludžo dobili opozorilo, da iraški uporniki pogosto minirajo trupla ali pa se samo delajo, da so mrtvi, da bi jih lahko potem nepričakovano napadli. Preiskovani marinec naj bi zato ravnal v samoobrambi, ker se je počutil ogroženega.
Kri in solze še vedno tečejo

V napadih skrajnežev je v iraški prestolnici umrlo najmanj 23 pripadnikov iraških varnostnih sil. Samomorilski napadalec se je razstrelil v vojaškem centru na letališču zahodno od Bagdada. Po podatkih iraške policije je umrlo najmanj trinajst ljudi. Policija je takoj zaprla dostop do omenjenega območja, ki je bilo že večkrat tarča napadalcev.
V drugem napadu, prav tako v Bagdadu, pa so neznanci začeli streljati na konvoj policijskih vozil. Ubili so deset policistov.
V preteklem tednu se je število napadov v Iraku povečalo, samo včeraj pa je samomorilski napadalec v kurdskem mestu Arbil ubil najmanj šestdeset ljudi, 150 pa jih je ranil.