74-letni italijanski premier Silvio Berlusconi je danes ob začetku razprave o zaupnici oziroma nezaupnici v parlamentu pozval k novemu "paktu" desnosredinskih strank, ki naj podprejo njegovo vlado. Poziv je veljal predvsem opozicijskim krščanskim demokratom (UDC) ter tudi pripadnikom "odpadniškega" gibanja Prihodnost in svoboda Gianfranca Finija.

"Rad bi spet oblikoval zavezništvo zmernih sil, ki so bile zametek našega političnega delovanja," je dejal Berlusconi v nagovoru v senatu. Če bi njegova vlada padla, bi bila to "izdaja" volivcev, ki so leta 2008 večinsko glasovali za desnosredinsko zavezništvo v njegovi stranki Ljudstvo svobode, je dejal.
'Rušenje vlade je politična norost'
Poudaril je še, da Italija v teh turbulentnih časih gospodarske krize nujno potrebuje politično stabilnost. Rušenje vlade je zato označil za "politično norost", saj bi to Italijo pahnilo v nestabilnost.
Je pa izrazil pripravljenost na pogovore s Finijem glede njegovih zahtev o novi volilni zakonodaji. "Vse je možno, razen koalicije z opozicijo, kar bi bila izdaja volivcev," je dejal.
Berlusconi je v pozivu senatorjem, naj mu v torek izglasujejo zaupnico, spet naštel dosežke svoje vlade, hkrati pa napovedal tudi, kako pomembne naloge jo še čakajo. Zaradi ukrepov za omejitev zadolževanja in povečevanja proračunskega primanjkljaja Italija ni del problemov v Evropi, je poudaril. Dodal pa, da vlado čakajo še pomembni projekti na področjih gospodarstva in vzpostavljanja federalizma ter tudi na področju varnosti in krepitve investicij na jugu Italije.
Zavrnil poziv k odstopu

Popoldne je Berlusconi nagovoril tudi poslansko zbornico, kjer so začeli razpravo o nezaupnici, ki so jo zahtevali zaradi njegove vpletenosti v vse več škandalov, tudi zasebne afere z mladimi dekleti. Glasovanje o Berlusconijevi nadaljnji usodi, tako v poslanski zbornici kot v senatu, pa je predvideno za torek.

Pri tem je zavrnil poziv predsednika poslanske zbornice in nekdanjega zaveznika Gianfranca Finija, ki je pred torkovim odločilnim glasovanjem o zaupnici oz. nezaupnici v parlamentu zahteval premierjev odstop. Desne stranke blizu Finijevemu gibanju Prihodnost in svoboda (FLI) so namreč premierju danes izročile dokument s pozivom, naj še pred torkovim glasovanjem o zaupnici v senatu odstopi. S tem bi Berlusconi odprl pot do oblikovanja nove desnosredinske vlade, so zapisali v dokumentu.
Ta poziv je Berlusconi zavrnil, pri tem pa dejal, da ne bo odnehal in se tudi ne bo pustil izsiljevati. Fini z veliko napetostjo pričakuje glasovanje v poslanski zbornici, ki je obenem pomembna preizkušnja za njegovo desno gibanje. Štirje poslanci FLI se namreč še niso izrekli, ali bodo na torkovem glasovanju sledili strankarski liniji oziroma podprli Berlusconija. Če Berlusconiju v torek ne bo uspelo dobiti podpore, bo njegova vlada padla, Italija pa se bo najverjetneje znašla pred predčasnimi volitvami. Druga možnost ostaja tehnična vlada, ki pa ji Berlusconi ni naklonjen.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.