V Bruslju se je končal novi krog pogajanj med Beogradom in Prištino.
Vodja srbske delegacije Borko Stefanović, ki je sprva dejal, da dogovor o mejnih prehodih ni bil dosežen, je zdaj vendarle potrdil, da je bil, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. "Nismo zagnali preplaha. Sinoči ni bilo dogovora, a smo medtem dobili zagotovila in predstavili so nam podrobnosti, tako da sedaj lahko rečem, da je bil dogovor dosežen in bo začel veljati, ko ga bodo sprejeli pristojni državni organi in ko bo mogoča njihova uresničitev," je še dejal.
Po njegovih besedah je Srbija z dogovorom okrepila svojo zunanjepolitično pozicijo, in to pred odločitvijo o statusu kandidatke za članstvu v EU prihodnji teden za Srbijo.
Tudi srbski predsednik Boris Tadić je ob robu mednarodne konference nemških socialdemokratov v Berlinu potrdil, da je bil dosežen dogovor o mejnih prehodih. "Obstaja rešitev, podprli smo jo," je dejal in dodal, da je zdaj na vrsti uresničitev mehanizmov. Poudaril je tudi, da dogovor iz Bruslja razume izključno kot dogovor o administrativnih prehodih in nikakor kot dogovor o meji med Srbijo in Kosovom. Ponovil je, da Srbija ne bo nikoli priznala samostojnosti Kosova.
Iz Sveta EU so že prej sporočili, da naj bi na pogovorih pod pokroviteljstvom EU dosegli dogovor o konceptu integralnega upravljanja mejnih prehodov, ki ga je predložila EU, kar pomeni, da naj bi obe strani postopoma oblikovali skupne, integralne, posamezne in varnostne izpostave na vseh skupnih mejnih prehodih. Ob tem so tudi napovedali, da naj bi na naslednjih pogovorih govorili o regionalnem sodelovanju.
Tudi vodja kosovske delegacije Edita Tahiri je potrdila, da so dosegli dogovor o mejnih prehodih. "Po treh dneh maratonskih pogovorov smo končno prišli do dogovora o integralnem upravljanju mejnih prehodov. Obe strani sta se strinjali, da na vseh šestih mejnih prehodih uveljavimo evropski model," je dejala.
'Veliko časa je bilo potrebnega, a sem srečen'
Zadovoljstvo z dogovorom je že izrazil posrednik EU v dialogu Robert Cooper. "Dogovor velja za t. i. integrirano upravljanje in predvideva skupno upravljanje carinskih, obmejnih in policijskih služb," je pojasnil. "Veliko časa je bilo potrebnega, a sem srečen, da smo na koncu dosegli dogovor," je med drugim dejal Cooper. Dodal je še, da gre za zapleteno tematiko, ki vsebuje veliko občutljivih vprašanj.
"Eulex je že prisoten na vseh prehodih v skladu s svojim mandatom, in to se bo v skladu z novim dogovorom nadaljevalo. Mejni prehodi pa bodo na neki način postali dvojni mejni prehodi, kar vključuje ljudi z obeh strani, tako da bodo na njih tudi srbska policija, kosovska policija in Eulex," je še dejal Cooper. Izrazil je tudi prepričanje, da bodo prvi ljudje prečkali mejo 26. decembra v skladu z dogovorom o svobodi gibanja.
Jarinje in Brnjak s posebnim statusom
V besedilu sporazuma, ki naj bi ga pridobil Tanjug, pa naj bi bilo predvideno, da bodo imeli pripadniki Eulexa izvršilno dejavnost na dveh mejnih prehodih. Stefanović je v zvezi s tem izjavil, da naj bi imela mejna prehoda Jarinje in Brnjak poseben status, ker na drugih mejnih prehodih Eulex nima izvršne funkcije.
Dejal je še, da kar zadeva regionalno predstavljanje Prištine, dogovor še ni bil dosežen, čeprav sta delegaciji na preteklih pogovorih že pomembno zbližali stališča. Po napovedih vodje srbske delegacije naj bi se pogovori prek videopovezave nadaljevali prihodnji teden.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.