
Potem, ko se je izkazalo, da naj bi belorusko delegacijo na olimpijskih igrah v Atenah vodil beloruski minister za šport Jurij Sivakov, je nizozemsko predsedstvo v imenu povezave zahtevalo prepoved udeležbe ministra na OI. Sivakov in predsednik države Aleksander Lukašenko sta vpletena v izginotje več uglednih opozicijskih osebnosti.
Predsedstvo je svojo zahtevo utemeljilo z dejstvom, da naj bi bil v aprilskem poročilu Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Sivakov naveden kot ena ključnih oseb, povezanih z izginotji predstavnikov opozicije v Belorusiji.
EU zato ocenjuje, da je navzočnost Sivakova na OI "povsem neprimerna", zato meni, da bi mu veljalo udeležbo preprečiti.
Sicer predsedstvo v svojem sporočilu za javnost ni zapisalo, kako naj bi grške oblasti ministru preprečile prihod v Atene, prav tako ni jasno, ali bo Sivakov sploh potoval na prizorišče OI.
Medtem je ruska tiskovna agencija Interfax poročala, da je vlada v Minsku ogorčena nad morebitnimi ukrepi proti Sivakovu. "To ocenjujemo za novo provokacijo. Vsakdo ve, da člani olimpijske delegacije ne potrebujejo vizumov. Pravico do vstopa (v Grčijo) pridobijo z akreditacijo. Vsak poizkus, da bi to vprašanje napihnili, je kontraproduktiven in v nasprotju z normami olimpijskega gibanja," je za Interfax povedal tiskovni predstavnik beloruskega zunanjega ministrstva.