Belgija žaluje in njeno glavno letališče ostaja po torkovih smrtonosnih terorističnih napadih zaprto. A transportne povezave v Bruslju – evropski neuradni prestolnici – spet delujejo in mesto se počasi vrača v ustaljene tirnice.
Izkušnje kažejo, da se države kmalu poberejo, četudi potovanja in turizem na začetku drastično upadejo in posel ter potrošništvo utrpita začasen zastoj. ''Čeprav so bili dogodki v Bruslju grozljivi, pa je ekonomija navadno zelo odporna na teroristične napade,'' je za CNN povedala Francesca Peck, ekonomistka v IHS Global Insight.
Tudi Madrid in London sta bila odporna
Dobra primera sta Španija in Velika Britanija. Teroristični napad marca 2004 na potniški vlak v Madridu je zahteval 191 smrtnih žrtev. To je bil najhujši teroristični napad v španski zgodovini. Vendar se je število turistov, ki so obiskali Španijo, že v nekaj tednih dvignilo na število, visoko kot pred napadi, govorijo statistike Sveta za svetovna potovanja in turizem (WTTC).

Še manjši učinek na turizem so imeli teroristični napadi v Londonu julija 2005, ko je umrlo 52 ljudi. ''V londonskem primeru sploh nismo zabeležili omembe vrednega učinka na turiste, ki so obiskali Veliko Britanijo,'' pojasnjujejo v WTTC.
Turizem se očitno pobere hitreje po terorističnih napadih kot po večji okoljski katastrofi, kažejo raziskave WTTC, ki so jih delali več kot desetletje. Bolj odporna na terorizem je postala tudi hotelska industrija, saj imajo podjetja boljše krizne načrte in strategije komuniciranja. Po 11. septembru 2001 so hotelske kapacitete v New Yorku potrebovale 34 mesecev, da so si opomogle, medtem ko se je zgodba v Madridu in Londonu odvila drugače.
V Madridu si je hotelska industrija opomogla v letu dni, v Londonu pa v devetih mesecih. Raziskava, ki sta jo izvedli Deloitte in STR Global, kaže, da se ljudje hitreje ''obnašajo kot ponavadi'', saj so napadi in teroristične grožnje postali bolj prodorni.
Podatki Združenih narodov kažejo, da se je mednarodni turizem leta 2015 povečal za štiri odstotke, kar pomeni, da je lani potovalo skoraj 1,2 milijarde ljudi, čeprav se je svet nenehno soočal s terorističnimi napadi.
''Izkušnje kažejo, da ima vpliv takih dogodkov zelo kratko življenjsko dobo,'' je povedala Sandra Carvao, predstavnica Svetovne turistične organizacije pri ZN. Tajska turistična industrija se je lani povečala za 19 odstotkov, kljub bombandiranju svetišča, ko je umrlo 20 ljudi. Država se je na dogodek hitro odzvala, poostrila varnost in pomirila turiste, da so varni, pojasnjuje direktor WTTC David Scowsill.
Strokovnjaki za turizem pričakujejo, da si bo tudi Pariz opomogel od terorističnih napadov novembra lani, v katerih je umrlo najmanj 130 ljudi. Hotelske rezervacije so decembra lani v francoski prestolnici namreč upadle za skoraj 17 odstotkov, a WTTC pričakuje, da bodo turisti spet začeli obiskovati Pariz v roku šestih mesecev. Vendar, če bo bruseljskemu napadu sledil nov teroristični val po Evropi, bo vpliv na turiste, potrošnike in podjetja hujši, svarijo ekonomisti.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.