Proti osmim ne bodo ukrepali. Trije obtoženi, vključno z moškim, ki je preživel četrtkovo obstreljevanje s policijo v mestu Verviers na vzhodu države, so v priporu, dva pa so pogojno izpustili, je povedal tiskovni predstavnik tožilca Eric Van der Sijpt. Kdo so obtoženi, ni povedal.
Belgijski časniki so poročali, da je Marouane T. tisti, ki je preživel streljanje v Verviersu, v katerem sta bila ubita dva domnevna džihadista. Njegov odvetnik Didier de Quevy je medijem dejal, da je zanikal vpletenost v načrtovanje napadov. Zanikal je tudi, da bi kdaj potoval v Sirijo. Med policijsko operacijo naj bi po lastnih navedbah trgoval z mamili.
Policisti so v racijah zasegli opremo za izdelovanje bomb, eksplozivne naprave, strelno orožje in policijske uniforme. Prav tako večjo količino denarja.
Tožilci so dejali, da so skrajneži načrtovali napade na policijske patrulje ter na policijske postaje. Načrtovanje napadov je bilo v sklepni fazi in teroristi so bili po navedbah tožilstva tik na tem, da jih izvedejo, če jim tega ne bi preprečili.
V Belgijo so se vrnili iz Sirije
Pri tem sta bila v mestu Verviers blizu meje z Nemčijo ubita dva džihadista. Ranjena je bila tudi ena oseba, ki so jo prijeli. Osumljenca so ubili, potem ko sta z avtomatskim orožjem streljala na policiste.
V operaciji ni bilo žrtev niti med policisti niti civilisti.
Ponoči so akcije potekale tudi na območju Bruslja, prav tako v mestih Sint-Jans-Molenbeek, Anderlecht in Schaerbeek.
Poostreni varnostni ukrepi, nekatere judovske šole zaprte
Za celo Belgijo so stopnjo nevarnosti pred napadom z druge dvignili na tretjo stopnjo. Lestvica ima sicer štiri stopnje. Tuji mediji poročajo, da so v Bruslju in Antwerpnu iz varnostnih razlogov zaprli nekaj judovskih šol. Prejeli so namreč informacije, da bi lahko bile potencialne tarče skrajnežev.
Oblasti sicer nimajo informacij, da bi v prihodnje obstajale še kakšne "konkretne ali specifične" grožnje, kljub temu pa so sprejele več varnostnih ukrepov. Med drugim so v Bruslju in več drugih belgijskih mestih za javnost zaprli policijske postaje ter jih dodatno zavarovali. Policisti naj začasno ne bi patruljirali sami.
Vlada sprejela nove ukrepe
Po četrtkovi drami se je danes na izredni seji že sestala tudi belgijska vlada in sprejela 12 varnostnih ukrepov, ki naj bi izboljšali boj proti radikalizaciji in terorizmu. Večino od njih so sicer pristojne oblasti obravnavale in načrtovale že pred zadnjimi dogodki. Ustrezni zakonodajni predlogi naj bi bili po načrtih sprejeti nekje do sredine februarja.
Med ukrepi so krepitev boja proti radikalizaciji v zaporih, izrecna uvrstitev potovanja v tujino s terorističnimi nameni med kazniva dejanja in razširitev nabora razlogov, zaradi katerih lahko nekomu odvzamejo belgijsko državljanstvo, mu začasno zasežejo osebno izkaznico ali zamrznejo premoženje.
Obstajajo povezave s Parizom? Kaj pa z Nemčijo?
Namestnik belgijskega tožilca Eric Van der Sijpt je dejal, da niso ugotovili povezav s terorističnimi napadi v Parizu minuli teden, preiskavo pa so začeli pred nekaj tedni. Mediji so namreč pred tem poročali, da naj bi bili osumljenci v Verviersu povezani z enim od napadalcev v Parizu Amedyjem Coulibalyjem.
Tudi z dvema osumljencema, ki sta aretirana v Nemčiji, naj ne bi bili povezani.
'Moji otroci so jokali. Prestrašeni so.'
Priče pravijo, da so v Verviersu slišali streljanje, ki je potekalo kar nekaj minut. Odjeknile so tudi najmanj tri eksplozije. Priča Marylou Fletcher je novinarjem povedala, da se je njena družina vračala domov, ko so zagledali številna policijska vozila, so mislili, da se je zgodila prometna nesreča. Nato pa so slišali eksplozijo in številne strele. "Moji otroci so jokali. Prestrašeni so," je povedala.
Zakaj je toliko belgijskih muslimanov na bojiščih?
Podatki kažejo, da se Belgija sooča z velikim številom državljanov, ki so se odpravili v Sirijo, Irak ali Jemen, kjer so se pridružili skrajnežem. Takih naj bi bilo več kot 300, kar Belgijo uvršča v evropski vrh. In zakaj je tako? Zakaj se mladi, katerih starši so v šestdesetih letih prejšnjega stoletja prišli trebuhom za kruhom, pridružijo tako radikalnim skupinam? Nekateri strokovnjaki pravijo, da gre za "brezup in občutek izločenosti iz družbe". Dela, ki so jih opravljali njihovi starši, so zdaj ukinjena. Mladi nimajo zaposlitve, njihovi starši životarijo, otroci skupaj z njimi. V takšnih razmerah so ti mladi izredno lahek plen za tiste, ki novačijo v skrajne skupine.
KOMENTARJI (192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.