Zmagovalec ameriških predsedniških volitev Donald Trump je po sestanku z aktualnim predsednikom Barackom Obamo srečanje komentiral tudi na svojem Twitter profilu. "Fantastičen dan v D.C. Prvič sem srečal predsednika Obamo. Zelo dobro srečanje, odlična kemija. Melanii je bila gospa O. zelo všeč."
Medtem ko sta Trump in Obama sestankovala, je namreč Michelle Obama čas preživljala z Melanio Trump. Dami sta klepetali ob čaju, potem ko ji je Michelle razkazala Belo hišo.
O čem sta se pogovarjali prvi dami?
Po besedah predstavnikov Bele hiše sta gospa Trump in gospa Obama govorili o vzgoji otrok v Beli hiši. Melaniin sin Barron, ki je star 10 let, bo namreč prvi sin po Johnu F. Kennedyju Jr., ki bo odraščal v Beli hiši. Obamina starejša hčerka Malia je sicer bila prav tako 10 let stara, ko je Obama prvič prevzel predsedniško funkcijo leta 2008. Mlajša Sasha Obama je bila takrat sedem.
Bodoča prva dama slovenskega rodu že išče primerne šole za svojega sina Barrona.
'Če boš uspešen, bo cela država uspela'
Obama in njegov naslednik Trump, ki sta se med letošnjo predsedniško kampanjo ostro napadala, sta po prvem srečanju v Beli hiši napovedala sodelovanje v času prenosa oblasti in pri vprašanjih, s katerimi se soočajo ZDA. "Če boš uspešen, bo cela država uspela," je Obama dejal Trumpu v Ovalni pisarni.
Obama je dejal, da sta govorila o organizacijskih vprašanjih okrog Bele hiše, zunanji in notranji politiki. "Kot sem že povedal sinoči, bo moja glavna prioriteta naslednja dva meseca pomagati pri tranziciji, ki bo zagotovila uspešno delo novoizvoljenega predsednika. Mislim, da je pomembno, da stopimo skupaj ne glede na politične preference ali stranko ter sodelujemo pri številnih izzivih," je med drugim v kratki izjavi povedal Obama, ki je Trumpa označil za dobrega človeka.
Trump se je zahvalil Obami za sestanek, ki bi moral prvotno trajati le 10 minut, a sta se moža zaklepetala kar 90 minut. "Gospod predsednik, bilo mi je v veliko čast biti z vami in veselim se, da se bova še velikokrat srečala," je dejal Trump.
Kot kaže, pa je bila idila le navidezna. Tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest je na novinarsko vprašanje odgovoril, da Obama vztraja pri mnenju, ki ga je podal pred volitvami. Namreč, da je Trump povsem neprimeren za položaj predsednika ZDA.
Republikanski voditelji kongresa, ki jih je Trump včeraj prav tako obiskal, ne mislijo tako, čeprav ga niso z navdušenjem sprejeli kot kandidata svoje stranke. Po zmagi naj bi bilo vse pozabljeno in republikanci bodo sodelovali pri uresničevanju konservativne agende.
Že drugi dan protesti
Po izvolitvi Trumpa za predsednika ZDA se medtem po državi že drugi dan odvijajo protesti. Trump jih je na Twitterju sprva označil za zelo nekorektne, nato pa v nasledjnem tvitu pohvalil strast protestnikov do Amerike.
Najprej je tako zapisal: "Pravkar smo imeli zelo odprte in uspešne predsedniške volitve. Zdaj pa imamo profesionalne protestnike, ki so jih podpihnili mediji. Zelo nekorektno!"
Nato pa: "Obožujem dejstvo, da imajo majhne skupine protestnikov takšno strast do naše čudovite države. Vsi bomo stopili skupaj in bomo ponosni!"
Več sto protestniki v Baltimoru je vzklikalo: "Ni moj predsednik!" in "Nisem izvolil sovraštva za predsednika." Ena izmed "naključnih" organizatork protesta je dajala, da je organizirala protest kot dogodek na Facebooku le za svoje prijatelje, vendar se je nanj odzvalo na tisoče ljudi.
V Portlandu se je protest sprevrgel v izgrede
Policija v Portlandu v zvezni državi Oregon je dejala, da so se lokalni protesti zaradi "kriminalnega in nevarnega obnašanja" razvili v nemire. Na ulice se je podalo več kot štiri tisoč ljudi, nekaj protestnikov, ki jih je policija označila za "anarhiste", pa je razbijalo stekla trgovin in avtomobilov, oboroženi so bili s kiji in kamenjem, metali so petarde in zažgali smetnjak.
Veliko študentov v četrtek ni šlo na predavanja, ampak so se raje udeležili protestov. Tako tudi v finančni četrti San Francisca, kjer je približno 1000 študentov vzklikalo, da Trump ni njihov predsednik in da naj naredijo Ameriko zopet varno za vse.
"Protestiramo, ker stojimo za svojimi pravicami in želimo biti slišani," je dejala ena od protestnic v San Franciscu.
V New Yorku se je zbralo približno 300 do 400 protestnikov, v sredo jih je bilo skoraj 2000. Policija jih je zadržala, da niso blokirali Pete Avenije.
Župan Los Angelesa: To so bile travmatične volitve
V Los Angelesu se je več sto študentov zbralo pri University of California. "Sprva sem sprejela njegovo zmago, a ko sem videla govor Clintonove, si nisem mogla pomagati, da ne bi zajokala," je ena izmed protestnic dejala o demokratski kandidatki za predsednika ZDA Hillary Clinton.
Župan Los Angelesa Eric Garcetti je pozdravil proteste, vendar je protestnike pozval, naj bodo mirni. "To so bile travmatične volitve," je še povedal na novinarski konferenci.
Protesti so se med drugim zvrstili še v Chicagu, Denverju, Dallasu, Napi in Oaklandu.
Ameriška mesta so preplavili protestniki že v sredo, ko so Trumpu med drugim očitali rasizem in seksizem. Doslej so bili protesti precej mirni, prišlo je le do nekaj aretacij. Večji protesti pa so napovedani tudi za prihajajoči konec tedna, med drugim v soboto v New Yorku.
KOMENTARJI (583)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.