
Množično zborovanje privržencev libanonskega gibanja Hezbolah, na katerem se je v petek zbralo med 800.000 in milijon ljudi, se je končalo brez incidentov. Glasno, a mirno zborovanje, ki ga je organiziral Hezbolah, je bilo precej večje od nedavnih provladnih protestov po umoru ministra za industrijo Pierrea Džmajela.
Protestniki so vihrali z rdeče-belimi libanonskimi zastavami in zahtevali odstop vlade. Protestniki so demonstrirali tudi pred uradom libanonskega premiera Fuada Siniore, ki je dejal, da vlada zaradi demonstracij ne bo odstopila. Siniora in njegovi privrženci so Hezbolahovo kampanjo označili za poskus državnega udara ob podpori Sirije in njenega zaveznika Irana. "Ne bomo dovolili udara proti demokratičnemu režimu," je prozahodni premier zagotovil v četrtek.

Siniora sicer uživa podporo na Zahodu in v nekaterih arabskih državah. V petek je dobil klic podpore francoskega premiera Dominiquea de Villepina ter voditeljev Savdske Arabije in Jordanije. V Libanon je v petek prispela britanska zunanja ministrica Margaret Beckett. Predsedniška kandidatka francoskih socialistov Segolene Royal pa je obiskala družino umorjenega ministra Džmajela.
Zborovanje se nadaljuje
Zborovanje se je sicer nadaljevalo tudi danes, ko je več tisoč protestnikov spet preplavilo ulice Bejruta in ponovno zahtevalo Siniorev odstop. Libanonski premier pa je spet dal jasno vedeti, da ne namerava odstopiti, in Hezbolah pozval, naj prekine proteste. Protestniki so pred Siniorjevem postavili šotore in pravijo, da bodo tam vztrajali dokler vlada ne odstopi. Življenje v libanonski prestolnici je popolnoma zamrlo. Iz varnostnih razlogov so zaprli vse restavracije in bare, ki so ob sobotah ponavadi nabito polni.

Na dogajanje v Libanonu se je odzval tudi egiptovski predsednik Hosni Mubarak, ki se boji, da bi se Libanon zaradi demonstracij spremenil v bojišče. "Ko v državi nastanejo notranji spori, je treba biti zelo previden. Če bi se demonstracije spremenile v verski spopad, bi se sporu pridružili tudi člani sekt, ki živijo drugje. Zadeve bi se zelo zaostrile," je dejal Mubarak.
Hezbolah, ki je najmočnejša muslimanska šiitska skupina, in njeni prosirski zavezniki so vse Libanonce pozvali, naj se jim na demonstracijah pridružijo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.