Agencija ZN za begunce (UNHCR) je poročala, da je minuli konec tedna v Srbijo prispelo več kot 7000 ljudi. Poleg tega je le minulo noč prispelo še najmanj 2000 novih beguncev. Rdeči križ ob tem napoveduje, da je v prihajajočih dneh mogoče pričakovati "dramatičen porast" števila beguncev.
V Srbijo vstopijo iz Makedonije, kjer je policija v soboto znova odprla meje z Grčijo, potem ko si je tri dni prizadevala zadržati tokove ljudi.
Preberite tudi: Se mora tudi Slovenija pripraviti na prihod beguncev?
Srbi se organizirajo
"Zadnji razvoj dogodkov v Makedoniji je vodil do prenatrpanosti in sedaj imamo deset tisoče beguncev, ki so iz Makedonije prispeli v Srbijo," je povedal lokalni predstavnik UNHCR Davor Rako. Dodal je, da se je okoli 2000 ljudi registriralo na meji Miratovac, kjer so srbske oblasti in UNHCR ustanovili sprejemni center z osmimi ogromnimi šotori.
Avtobusi so begunce pripeljali do bližnjega mesta Preševo, kjer jim je policija izročila dokumente in jim pomagala poiskati pot proti njihovi naslednji destinaciji, meji z Madžarsko.
'Ostali bomo brez vode in hrane za begunce'
Predstavniki Rdečega križa v sprejemnem centru v Preševu na jugu Srbije so opozorili, da imajo vode in hrane dovolj le še za en dan, zato pozivajo k pomoči. Po uradnih podatkih Srbija vsakodnevno porabi 15.000 evrov samo za servisiranje najpomembnejših potreb beguncev - za vodo, hrano in osnovno higieno.
A srbski obrambni minister Bratislav Gašić, ki je skupaj z ameriškim veleposlanikom Michaelom Kirbyjem obiskal jug Srbije, je dejal, da Srbija iz svojega proračuna odmerja veliko več kot le 15.000 evrov - saj je to le znesek, namenjen za hrano in higieno, ne pa tudi za dnevnice policajev in vojakov, ki delajo 24 ur, gorivo in sprotne stroške.
Gašić je obenem napovedal, da bodo v vasi Miratovac, kjer begunci prečkajo srbsko-makedonsko mejo, ob pomoči ruskega in srbskega humanitarnega centra za njihov sprejem postavili dodaten tabor.
V Beogradu so danes odprli informacijsko točko, v kateri bodo begunci in migranti lahko dobili vse najnujnejše informacije, pravno in psihološko podporo v maternem jeziku ali jeziku, ki ga razumejo, pričakujejo pa tudi dodatno pomoč meščanov - prostovoljcev.
Merklova in Hollande pozivata k enotnemu odzivu EU na krizo
Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Francois Hollande sta danes v Berlinu pozvala k enotnemu odzivu na največjo migrantsko-begunsko krizo v Evropi po drugi svetovni vojni.
"Vzpostaviti moramo enoten sistem glede pravice do azila," je v kratki izjavi pred pogovori dejal Hollande. Naval beguncev in migrantov s kriznih območij je označil za "izredno situacijo, ki bo trajala nekaj časa".
"Namesto da bi čakali, bi morali organizirati in okrepiti svoje politike, in prav to predlagata Francija in Nemčija," je dejal Hollande. Po besedah Merklove obe državi tudi pričakujeta, da bodo vse članice EU izvajale dogovorjene politike na področju beguncev.