"Kraljico Elizabeto II. so sprejeli v bolnišnico kralja Edvarda VII. v Londonu. Izjava sledi kmalu!" je na Twitterju zapisala Ahmen Khawaja, novinarka BBC-ja. Tvit je v nekaj sekundah videlo ogromno njihovih sledilcev in - ker gre za kredibilen medij - so tisti najhitrejši informacijo seveda povzeli. Med njimi tudi CNN, nemški Bild in urednik indijskega Hindustan Timesa.
A izkazalo se je, da je šlo le za lažni alarm. Nekaj minut za tem je namreč Khawajeva svoj tvit izbrisala, zapisala, da se to zgodi, če pustiš telefon nenadzorovan in da gre le za potegavščino. Opravičila se je vsem, ki jih je s tem razburila. Pozneje pa je izbrisala tudi ta tvit in napisala, da je bil alarm lažen in da je izbrisala svoje prejšnje tvite.
False Alarm: Have deleted previous tweets!!
— Ahmen Khawaja (@AhmenKhawaja) June 3, 2015
BBC: Šlo je le za vajo!
Zadevo so pojasnili tudi v BBC-jevem oddelku za odnose z javnostmi, kjer pa imajo drugačno razlago. Kot pravijo, se jim je napaka pripetila med vajo za primer, če bi se kaj takega resnično zgodilo. "Med tehnično vajo za primer javne osebe 'prve kategorije', je bil tvit o tem, da je bila kraljica Elizabeta II. sprejeta v bolnišnico, po pomoti dejansko poslan s profila naše novinarke. Takoj je bil izbrisan in za pomoto se opravičujemo," so sporočili.
V njihovi bazi javnih oseb 'prve kategorije' so samo štirje ljudje, vsi člani britanske kraljeve družine: kraljica Elizabeta II, princ Filip, princ Charles in princ William.
+++EILMELDUNG+++ Die Queen liegt im Krankenhaus. Gleich mehr auf BILD.de pic.twitter.com/8iUQgLqk9I
— BILD (@BILD) June 3, 2015
Buckinghamska palača: Res je bila v bolnišnici, a le na rutinskem pregledu
Informacijo, da bi bilo kar koli narobe s kraljičinim zdravjem, so zanikali tudi v Buckinghamski palači, so pa - zanimivo - potrdili, da je kraljica v tem času resnično obiskala omenjeno zasebno bolnišnico, in sicer zaradi vsakoletnega kontrolnega pregleda. "Bil je rutinski, vnaprej dogovorjen pregled, kraljica pa je bolnišnico že zapustila," so sporočili.
"Nobenega posebnega razloga ni, da se nam je nekaj takega zgodilo prav zdaj. Gre le za vajo, s katero se pripravljamo, kako bi se lotili česa takega. Pomembno je, da tako občutljive scenarije vadimo v zasebnosti. Takrat odpovemo vodene oglede po našem mediju in to opravljamo kar se da potiho," so še dodali na BBC-ju.
'Vse velike medijske hiše vadijo za take primere'
"Nobena skrivnosti ni, da velike medijske hiše vadijo za primere, kako bodo pokrivale smrt pomembnih oseb. Pomembno pa je, da javnost ne izve, da to delajo," pa je povedal neimenovan vir iz BBC-ja. "Te vaje novinarji in uredniki jemljejo zelo resno. Vse se odvija v realnem času poročil in vsi reagirajo tako, kot da bi se res zgodilo," je še dodal.
Napaka za novinarko sicer po njegovem mnenju ne bo imela resnih posledic, verjetno pa tega ne bo napisala v svoj življenjepis, če bo kdaj iskala novo službo, je šaljivo pojasnil.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.