Tujina

Basra v rokah iraških sil

Bagdad, 16. 12. 2007 10.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Britanska vojska je iraškim silam prepustila varnostni nadzor Basre, saj naj bi bile dovolj pripravljene.

Britanska vojska je danes iraškim silam prepustila varnostni nadzor Basre, province na jugu Iraka. Britanci upajo, da bo ta korak zagotovil mir in varnost, okrevanje iraškega gospodarstva in prispeval k ustanovitvi več delovnih mest v tej z nafto bogati provinci. Iraške vojaške sile so po navedbah tamkajšnjih oblasti zadostno pripravljene na prevzem nadzora in lahko zagotovijo varnost v pokrajini.

Slovesnost ob predaji nadzora je potekala ob strogih varnostnih ukrepih. Dokument o predaji nadzora sta podpisala poveljnik britanskih enot Graham Binns in guverner Basre Mohamed al Vaili. "Zdaj Basro tudi uradno prepuščam prijateljem," je na slovesnosti zatrdil Binns.

Slovesnost ob predajo je potekala ob strogih varnostnih ukrepih
Slovesnost ob predajo je potekala ob strogih varnostnih ukrepih FOTO: Reuters

Britanski zunanji minister David Miliband je prenos varnostnega nadzora Basre na iraške sile označil kot "velik korak naprej". Kot je zatrdil, bo Velika Britanija tudi v prihodnje "vdana prijateljica" Iraku in ga bo podpirala.

"Današnji prenos varnostnega nadzora Basre Iraku je pomemben korak naprej. Je dokaz vse bolj usposobljenih iraških vojaških enot in kaže na pripravljenost Iraka, da prevzame odgovornost," je Miliband dejal danes v Londonu in dodal: "Naš namen je videti Irak, ki ga Iračani vodijo za vse Iračane."

Britanski minister za obrambno Des Browne pa je prenos varnostnega nadzora označil kot pomemben dan. "S pomočjo britanskih enot so vojaške sile naredile veliko. Vodenje nadzora v Basri zaslužijo v dokaz svoje sposobnosti," je poudaril Browne. Zahvalil se je vojaškim enotam in opozoril: "To je bil velik izziv, a nismo še na koncu poti."

Basra je bila zadnja iraška provinca pod britanskim vojaškim nadzorom, pod Britanci pa je bila štiri leta in pol, kolikor je minilo od začetka ameriške invazije na Irak. Umik britanskega varnostnega nadzora iz Basre je prvi korak umika britanskih vojakov. Do konca meseca naj bi se iz Iraka umaknilo 4500 vojakov, prihodnje leto pa še 2500.

Britanske sile bodo sicer iz zadnjega oporišča v državi, letališča v Basri, še naprej izvajale določen nadzor in, če bo potrebno, pomagale Iračanom. Britanske vojaške oblasti predajo nadzora ocenjujejo kot pozitiven premik, kritiki pa ocenjujejo, da bo Basra zdaj prepuščena nemilosti skrajnežev. Kot pravijo nekateri, so se Britanci iz Basre umaknili skladno z dogovorom z vojsko Moktade al Sadra, ki jim je obljubila, da jih v času njihovega umika ne bo napadala.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dr.psiho
24. 12. 2007 09.34
pogodbe so sklenjene samo kakor vidite ne s pravimi ljudmi. enim to nepaše in ti bojo še naprej delali tisto kar delajo
dr.psiho
24. 12. 2007 09.34
pogodbe so sklenjene samo kakor vidite ne s pravimi ljudmi. enim to nepaše in ti bojo še naprej delali tisto kar delajo
malipandit@email.si
16. 12. 2007 12.14
sedaj ko so vse naftne pogodbe varno po streho ....