Novi italijanski premier Mario Monti je obiskal Bruselj, kjer se je srečal s šefom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom. Italija je poleg Grčije trenutno najbolj ranljiva članica območja evra in od ukrepanja Rima je odvisna tudi usoda evra.
Barroso je po srečanju poudaril, da so pred Italijo ogromni izzivi, ki pa jih bodo lahko premagali, čeprav bodo razmere težke. Borroso je optimističen, a meni, da se bo morala Italija izredno potruditi, da bo znova pridobila zaupanje na trgih. Šef komisije je dodal tudi, da popolnoma zaupa Montiju in verjame, da bo uspešno vodil državo. "Prepričan sem, da bo vam in vaši vladi uspelo in popolnoma se lahko zanesete na podporo komisije," je Barroso dejal Montiju, poročajo italijanski mediji.
Montijeve napovedi o pokojninski reformi, reformi trga dela, boju proti davčnim utajam, davku na nepremičnine in institucionalni reformi je šef komisije označil za "ambiciozne", a opozoril, da je sedaj nujno dosledno izvajanje napovedanih ukrepov.
Ob tem je Barroso spomnil, da komisija pozorno spremlja izvajanje italijanskih ukrepov in da bo njena nadzorna misija svoje dosedanje ugotovitve predstavila na zasedanju evrske skupine 29. novembra. Misija se bo po njegovih besedah tudi kmalu spet vrnila v Rim.
Barroso je sicer prepričan, da bo Rimu uspelo pridobiti nazaj zaupanje finančnih trgov, ljudi in mednarodnih partnerjev, katerih oči so uprte v Italijo. Položaj Italije sicer po njegovih besedah ostaja težak, zato ima Montijeva vlada pred seboj zgodovinsko nalogo.
"A nihče ne pričakuje čudežev, potrebna so trajna prizadevanja," je opozoril Barroso in dodal, da dojemanja finančnih trgov ni mogoče spremeniti iz dneva v dan, temveč mora Italija vztrajno nadaljevati prizadevanja za povrnitev zaupanja vlagateljev.
Monti pa je dejal, da je Evropa zvezda severnica, ki vodi njihove ukrepe. "Evropa je v središču reformnih ukrepov v Italiji, ki prispevajo k večjemu in z EU bolj usklajenemu razvoju," je dejal. Časi evroskepticizma prejšnje vlade pa naj bi bili daleč. "Za razliko od prejšnje vlade bodo naše institucionalne reforme bolj temeljite," je pojasnil. Novi premier si je zadal, da Evropo postavi v središče dejavnosti vlade, hkrati pa, da Italija prispeva k večjemu razvoju Evropske unije.
Van Rompuy je vesel, da bo za mizo EU sedel tudi Monti
Monti se je v Bruslju sestal tudi s predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyem, ki je dan pred objavo predlogov za uvedbo evrskih obveznic opozoril, da skupne obveznice območja evra niso kratkoročna rešitev problemov ranljivih držav v območju evra.
Ob tem je Van Rompuy ponovil, kar je že večkrat poudaril tudi Rehn, da je skupne evrske obveznice mogoče uvesti le po vzpostavitvi strogih fiskalnih pravil. Tudi Monti se je strinjal, da jih ne gre razumeti kot način za izogibanje fiskalni disciplini.
Tudi Van Rompuy je sicer vesel, da bo za mizo voditeljev članic EU odslej sedel tudi Monti, saj bodo imeli po njegovih besedah vsi evropski voditelji koristi od njegovih izjemnih izkušenj in vizije za Evropo. Monti "je dodana vrednost za vse nas", je poudaril.
Prav tako je tudi Van Rompuy pozdravil "ambiciozen" program za fiskalno konsolidacijo in spodbujanje rasti, ki mu ga je danes predstavil Monti in temelji na treh stebrih: fiskalni disciplini, gospodarski rasti in socialni enakosti.
Montija čakata še srečanji z Merklovo in Sarkozyjem
Tako kot v Grčiji je dolžniška kriza tudi v Italiji privedla do menjave oblasti in terjala odstop kontroverznega predsednika vlade Silvia Berlusconija, ki je pred tem preživel številne nezaupnice.
Od novega predsednika vlade Montija, sicer dvakratnega evropskega komisarja, EU pričakuje odločne ukrepe za zmanjšanje ogromnega italijanskega dolga in strukturne reforme, ki bodo spodbudile rast, s čimer naj bi Rim pomiril finančne trge.
Monti je obljubil reformo pokojninskega sistema, uvedbo davkov na nepremičnine, ki jih je Berlusconijeva vlada zavrnila, boj proti utaji davkov, izboljšanje pravosodnega sistema, zmanjšanje upravnih stroškov in reformo trga dela.
Monti se bo v četrtek v Strasbourgu sestal tudi z nemško kanclerko Angelo Merkel in francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem. Nemčija, Francija in Italija so tri največja gospodarstva v območju evra.
Doslej so morale zaradi prezadolženosti za pomoč zaprositi tri članice območja evra, Grčija, Irska in Portugalska. EU je zaradi krize vzpostavila mehanizme za zagotavljanje stabilnosti evra, ki pa naj ne bi bili dovolj za pomoč veliki Italiji.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.