Tujina

Barroso ne bo dopuščal pritiskov

Bruselj, 30. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Jose Manuel Barroso, novi predsednik Evropske komisije, je zatrdil, da ne bo popuščal pritiskom posameznih držav članic glede delitve resorjev v prihodnji bruseljski ekipi.

Jose Manuel Durao Barroso (foto: Reuters)
Jose Manuel Durao Barroso (foto: Reuters) FOTO: Reuters

"Razporejanje komisarjev na resorje je v pristojnosti predsednika komisije. Jasno želim povedati, da nisem pripravljen odstopiti od svojih pristojnosti," je v Bruslju dejal Barroso. Dodaj je tudi, da se mora predsednik komisije uskladiti z voditelji držav članic, vendar pa je razporejanje komisarjev na resorje odgovornost predsednika komisije. "Odgovornosti drugih si ne nameravam prisvajati, prav tako pa se ne nameravam odpovedati svojim," je pred novinarji izpostavil Barroso. Vprašanja v zvezi s pritiski držav članic glede resorjev so se odprla predvsem ob skorajda neprikritem zavzemanju Francije in Nemčije, da bi "njuna" prihodnja komisarja v novi bruseljski ekipi dobila pomembna resorja s področij gospodarstva in notranjega trga. Konkretno Bonn želi, da bi bil nemški komisar pristojen za gospodarstvo, Francija pa želi položaj s področja konkurence in notranjega trga.

Cox pozdravlja izvolitev Barrosa

Pat Cox je z Barrosom zadovoljen
Pat Cox je z Barrosom zadovoljen FOTO: Reuters

Jose Barroso se je v Bruslju sestal z dosedanjim predsednikom Evropskega parlamenta Patom Coxom, ki je pozdravil njegovo včerajšnjo izvolitev. "Z moje strani Barrosu želim vse dobro, prav tako pa bom zagotovil, da bo parlament nudil kar največjo možno institucionalno sodelovanje z namenom uspešnega sklepa postopka," je dejal Cox. Barroso mora biti namreč pred oblikovanjem svoje ekipe, ki bo položaj zasedla 1. novembra letos, potrjen še s strani Evropskega parlamenta, kar naj bi nedavno na novo izvoljena strasbourška skupščina opravila na ustanovnem zasedanju 22. julija. Nato bo stekla procedura oblikovanja komisarske ekipe, zgodaj jeseni bodo sledila zaslišanja komisarskih kandidatov v Evropskem parlamentu in dokončna potrditev celotne nove Evropske komisije s strani evropskih poslancev. Če ga bo potrdil tudi Evropski parlament, bo Portugalec Barroso nasledil sedanjega predsednika komisije Italijana Romana Prodija. Slednji je napovedal vrnitev v italijansko domačo politiko.

Barroso uživa podporo največje politične skupine

Podporo Barrosu je že napovedala največja politična skupina v Evropskem parlamentu, Evropska ljudska stranka (EPP), ki je zmagala na nedavnih evropskih volitvah, novi predsednik bruseljske ekipe pa prihaja prav iz njenih vrst. Tako je predsednik EPP Wilfried Martens že čestital Barrosu in menil, da sta bila "ključna dejavnika pri doseganju konsenza za kandidaturo" Barrosa "solidarnost in odkrita podpora". "Kljub temu, da so prihajajoči izzivi nedvomno ogromni, ste lahko prepričani, da si bo EPP kar najbolj prizadevala za to, da vam pomaga v vaših prizadevanjih. Z vašimi izkušnjami, privrženostjo in vizijo sem prepričan, da se bo Evropa razvila v bolj živahno, učinkovito in transparentno unijo," je v pismu Barrosu zapisal Martens. Na imenovanje Barrosa se je odzvalo tudi evropsko združenje gospodarskih zbornic Eurochambers, ki ga je ob čestitkah pozvalo, naj si prizadeva za resnično vzdržno gospodarsko politiko v Evropi.

Do Barrosa kritični v liberalni stranki

Romano Prodi in Jose Barroso
Romano Prodi in Jose Barroso FOTO: Reuters

Manj so nad odločitvijo voditeljev unije o nasledniku Romana Prodija zadovoljni v tretji največji skupini, ki združuje liberalne stranke (ELDR). Kot je po srečanju vodstva ELDR danes v Bruslju dejal vodja skupine Graham Watson, je bil postopek izbire predsednika neprimeren. Tako naj bi udeleženci srečanja ugotovili, da "je bilo tudi tokrat največ" , kar je voditeljem uspelo doseči, "kandidat, ki je hkrati najmanjši skupni imenovalec, vendar pa pri tem niso izpodbijali Barrosovih sposobnosti. "Izjemni kandidati so bili žrtvovani zaradi nacionalnih egov. In prav takšno konjsko mešetarjenje je razlog za to, da Evropejci ne zaupajo evropski politiki," so prepričani v ELDR, kjer dodajajo, da bo moral Barroso še precej dokazati. "Ob prvi priložnosti ga bomo povabili na pogovor, na katerem se bomo pogovorili o njegovih ciljih in ambicijah za Evropo ter o njegovih vizijah nove razširjene EU," so tudi napovedali. Prav tako naj bi ELDR po Watsonovih besedah razmišljala o tem, da bi glasovanje o Barrosu v Evropskem parlamentu preložili za najmanj teden dni. "Potrebujemo več časa, da spoznamo kandidata, ki je v krogih EU še vedno razmeroma malo znan,"je zadevo utemeljil Watson.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10