Tujina

Barroso izbral ekipo

Bruselj, 12. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Bodoči predsednik evropske komisije Barroso je predstavil svojo ekipo. Slovenski komisar, Janez Potočnik, je razporejen v resor za znanost in raziskave.

Jose Manuel Barroso, predsednik evropske komisije, je izbral svojo ekipo (Foto: Reuters)
Jose Manuel Barroso, predsednik evropske komisije, je izbral svojo ekipo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Pet podpredsednikov

Nova evropska komisija s petletnim mandatom bo z delom začela novembra. Barroso je za podpredsednike komisije izbral Margot Walstrom (Švedska), Günterja Verheugena (Nemčija), Jacquesa Barrota (Francija), Sim Kallas (Estonija) in Rocca Buttiglioneja (Italija).

Razdeljeni tudi 'bogati' resorji

Resorje za konkurenco, trgovino, ekonomske zadeve, notranji trg in regionalno politiko bodo prevzeli Neelie Kroes (Nizozemska), Peter Mandelson (Velika Britanija), Joaquin Almunia (Španija), Charlie McCreevy (Irska) in Danuta Huebner (Poljska). Kdo bo prevzel pomembne resorje je sprožilo precej rivalstva med državami članicami, saj so večje članice zahtevale tudi pomembnejše resorje. Analitiki pravijo, da je Baroso s takšno razporeditvi želel ustreči vsem večjim članicam Unije, ne da bi katera izmed njih imala občutek, da je 'izgubila'.

Günther Verheugen (Nemčija) - komisar za industrijo ter podjetja in
Günther Verheugen (Nemčija) - komisar za industrijo ter podjetja in FOTO: Reuters

Slovenskega komisarja, dr. Janeza Potočnika je Jose Manuel Barroso razporedil v komisijo za znanost in raziskave.

Potočnik: Priložnost za združevanje izkušenj

Potočnik ni skrival zadovoljstva nad poverjenim resorjem. "Naloga, ki je pred mano, predstavlja resen izziv - prispevati h kar najboljšemu izkoristku velikanskega raziskovalnega potenciala, ki ga imamo v Evropi," je zapisal v sporočilu za javnost. Sicer pa vidi v tem tudi priložnost, da združi svoje raziskovalne izkušnje iz zgodnejšega obdobja svoje kariere z vodstvenimi in političnimi izkušnjami, ki si jih je pridobil v kasnejšem obdobju.

Prav tako je Potočnik poudaril, da mu je odločitev Barrosa v veselje predvsem zato, ker je področje znanosti in raziskovanja ena izmed prioritet slovenske vlade, pa tudi eno najpomembnejših za doseganje ciljev lizbonske strategije. To potrjuje tudi predlog komisije po znatnem povečanju proračunskih sredstev, namenjenih znanosti in raziskovanju v naslednjem proračunskem obdobju.

Slovenski premier zadovoljen

Premier Anton Rop je ob odločitvi Barrosa, da slovenskemu komisarju Potočniku poveri vodenje resorja za znanost in raziskovanje izrazil veliko zadovoljstvo. "To je tudi potrditev prioritet vlade, ki v svojih prednostnih nalogah posebno pozornost posveča ravno temu področju," je prepričan premier, ki je dodal, da "bo to prispevalo k uresničitvi najpomembnejše prioritete uresničevanja strategije razvoja Slovenije. To pa je hitrejši razvoj znanosti in raziskav, ki edine lahko pripomorejo k večji uveljavitvi Slovenije v mednarodni skupnosti". Kot so še sporočili iz premierovega urada, je Rop prepričan, da je Potočnik pravi kandidat za vodenje tega področja.

Omenjeno odločitev sta pozdravili tudi opozicijski SNS in NSi.

Baroso je novo evropsko komisijo označil za 'močno in uravnoteženo'. V komisiji, ki jo sestavlja po en član iz vsake države članice, je osem žensk, največ doslej. Med novimi komisarji pa so trije nekdanji premierji in trije nekdanji finančni ministri. Novo komisijo mora potrditi še evropski parlament pred 1. novembrom.

Nova bruseljska ekipa

Jose Manuel Barroso (Portugalska) - predsednik Evropske komisije

Günter Verheugen (Nemčija) - komisar za industrijo ter podjetja in podpredsednik Evropske komisije

Jacques Barrot (Francija) - komisar za promet in podpredsednik Evropske komisije

Rocco Buttiglione (Italija) - komisar za pravosodje, svobodo in varnost in podpredsednik Evropske komisije

Margot Wallstroem (Švedska) - komisarka za institucionalne odnose ter komunikacijsko strategijo in podpredsednica Evropske komisije

Siim Kallas (Estonija) - komisar za administrativne zadeve, finančni nadzor in boj proti poneverbam in podpredsednik evropske komisije

Joaquin Almunia (Španija) - komisar za gospodarske in denarne zadeve

Jan Figel (Slovaška) - komisar za izobraževanje, kulture in večjezičnost

Mariann Fischer Boel (Danska) - komisarka za kmetijstvo in razvoj podeželja

Joe Borg (Malta) - komisar za ribištvo in pomorske zadeve

Stavros Dimas (Grčija) - komisar za okolje

Benita Ferrero-Waldner (Avstrija) - komisarka za zunanje odnose ter evropsko sosedsko politiko

Dalia Grybauskaite (Litva) - komisarka za finančno programiranje in proračun

Danuta Huebner (Poljska) - komisarka za regionalno politiko

Markos Kiprianu (Ciper) - komisar za zdravje in zaščito potrošnikov

Laszlo Kovacs (Madžarska) - komisar za energijo

Nellie Kroes (Nizozemska) - komisarka za konkurenco

Peter Mandelson (Velika Britanija) - komisar za trgovino

Charlie McCreevy (Irska) - komisar za notranji trg in storitve

Louis Michel (Belgija) - komisar za razvoj in človekoljubno pomoč

Janez Potočnik (Slovenija) - komisar za znanost in raziskave

Viviane Reding (Luksembrug) - komisarka za informacijsko družbo in medije

Olli Rehn (Finska) - komisar za širitev

Vladimir Špidla (Češka) - komisar za zaposlovanje, socialne zadeve in enake možnosti

Ingrida Udre (Latvija) - komisarka za davke in carinsko unijo

Nekaj portretov novih evropskih komisarjev

JOSE MANUEL BARROSO (PORTUGALSKA) – predsednik komisije

Nekdanji portugalski premier je bil izbran za predednika komisije konec junija letos na vrhu Evropske unije, pred dobrima dvema tednoma pa ga je potrdil še evropski parlament. 48-letni Baroso se zavzema za trdnejše odnose z Washingtonom in za vojaško močnejšo EU.

Pravnik po poklicu, konservativne politične usmeritve, je bil tudi zunanji minister, in se zavzema za večjo povezanost EU. Je močan zagovornik Pakta za stabilnost in rast in njegovih zahtev za ohranjanje stabilnosti evropske valute.

Ne glede na njegovo zavzemanje za močnejšo povezavo z ZDA, pa Baroso meni, da bi morala EU braniti nekatere ideje, ki jim Washington nasprotuje, tako na primer abolicijo smrtne kazni in ratifikacijo Kjotskega sporazuma.

Rojen v Lisboni, v družini iz srednjega razreda, je kot študent postal maoistični aktivist. Je poročen in ima tri otroke.

GÜNTER VERHEUGEN (NEMČIJA) - komisar za industrijo ter podjetja in podpredsednik Evropske komisije

Jose Manuel Barroso (Portugalska) - predsednik evropske komisije
Jose Manuel Barroso (Portugalska) - predsednik evropske komisije FOTO: Reuters

Predsednik evropske komisije 'v odhodu' je bil deležen pohval zaradi uspešne širitve Evropsko komisijo na srednje- in vzhodnoevropske države.

60-letni socialdemokrat, je služboval kot namestnik nemškega zunanjega ministra v letih 1998-99. Slovi kot odličen pogajalec z izvrstnim poznavanjem bruseljskega kompleksnega birokratskega sistema.

Bližnji zaveznik nemškega kanclerja Schröderja, je bil pred vstopom v politiko novinar. S politiko je začel kot član liberalne Svobodne demokratične stranke in je leta 1982 prestopil med socialdemokrate, kjer je začel kot predstavnik za stike z javnostmi, urednik strankarskega glasila, kasneje pa je bil poslanec in je v nemškem parlamentu zasedal več pomembnejših funkcij.

ROCCO BUTTIGLIONE (ITALIJA) – komisar za pravosodje, svobodo in varnost in podpredsednik Evropske komisije

Rocco Buttiglione (Italija) - evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost in podpredsednik Evropske komisije
Rocco Buttiglione (Italija) - evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost in podpredsednik Evropske komisije FOTO: Reuters

Italijanski minister za evropske zadeve, ki zapušča mesto zaradi imenovanja v Bruslju je poliglot, ki govori sedem jezikov in zlahka prehaja, recimo z nemščine na portugalščino in poljščino. 'Mehkobesedni filozof' in akademik pripada sredinski struji oziroma stranki demokratične zveze centra, ki je zaveznica Berlusconijeve vlade. V politično areno je vstopil v začetku 90-ih let prejšnjega stoletja in je bil zanji predsednik sedaj razpadle krščanske demokracije.

Kot vnet katolik je bližnji prijatelj paleža Janeza Pavla II., s katerim se večkrat tudi zasebno srečuje. Je poročen in oče štirih hčera.

PETER MANDELSON (VELIKA BRITANIJA)- komisar za trgovino

Peter Mandelson (Velika Britanija) - evropski komisar za trgovino
Peter Mandelson (Velika Britanija) - evropski komisar za trgovino FOTO: Reuters

Eden najožjih Blairovih zaveznikov in zaupnikov je bil ena ključnih osebnosti pri obnovi britanske laburistične stranke, v času, ko je bila ta več let v opoziciji. Je močno proevropsko usmerjen in premierja Blaira nenenhno poziva k vstopu Britanije v EMU in sprejemu skupne evropske valute. Britanski mediji mu niso preveč naklonjeni in ga označujejo kot 'Princa teme', saj mu očitajo manipuliranje z mediji, ki vedno najde ustrezno kritje za 'svoje gospodarje'. 50-letni 'Mandy', kot ga kličejo, je moral zapustiti vlado, potem, ko je bil osumljen, da je vplival na izdajo potnega lista dvema indijskima milijarderjema, pri čemer je zanikal, da bi naredil karkoli napačnega. Leta 1998 pa ni prijavil posojila nekemu britanskemu ministru, ki ga je ta porabil za nakup hiše v eni izmed mondenih londonskih četrti.

DANUTA HUEBNER (POLJSKA) – komisarka za regionalno politiko

Dr. Janez Potočnik (Slovenija) - evropski komisra za znanost in razvoj
Dr. Janez Potočnik (Slovenija) - evropski komisra za znanost in razvoj FOTO: POP TV

Nekdanja poljska zunanja ministrica je postala evropska komisarka po vstopu Poljske v EU, maja letos. 56-letna profesorica ekonomije, specialistka za trgovino, je pomagala pri pripravi Poljske na članstvo v EU, medtem ko je službovala pri Združenih narodih.

Politično je blizu vladajočim poljskim socialdemokratom, reformiranim komunistom, službovala pa je kot namestnica ministra za industrijo, svetovalka finančnega ministra in kot direktorica urada poljskega premierja Kwasniewskega.

Sodelovala je tudi ko pogajalka pri vstopu Poljske v Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD).

CHARLIE MCCREEVY (IRSKA) – komisar za notranji trg in storitve

Charlie McCreevy (Irska) - evropski komisar za notranji trg in storitve
Charlie McCreevy (Irska) - evropski komisar za notranji trg in storitve FOTO: Reuters

Nekdanji finančni minister v času irskega 'gospodarskega buma' in gospodarske rasti brez primere v EU v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, je doživel ukor evropskih finančnih ministrov, ker ni uspel obdržati proračunskega presežka. "Če ga imaš, ga porabiš, če ga nimaš, ga ne moreš porabiti," je bil lakonski odgovor nekdanjega računovodje na ukor ministrov. V sedmih letih svojega ministrovanja, je pridobil sloves človeka, ki ne govori nesmislov in stvari pove naravnost. 54-letni ljubitelj konjskih dirk pa je tudi evroskeptik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.