Potem ko je v četrtek spodnji dom francoskega parlamenta potrdil Lizbonsko pogodbo, je v poznih nočnih urah Lizbonsko pogodbo ratificiral še francoski parlament. Uradno bo s podpisom ratifikacijo sicer sklenil francoski predsednik Nicolas Sarkozy, ki je igral pomembno vlogo že pri oblikovanju nove pogodbe EU.
S tem bo Francija postala že peta članica EU, a prva med največjimi članicami, ki bo ratificirala Lizbonsko pogodbo. Prva je ratifikacijo opravila Madžarska, sledile pa so ji Slovenija, ki trenutno predseduje EU, Malta in Romunija. Francoska ratifikacija je pomembna tudi zaradi tega, ker so prav francoski volivci, za njimi pa še nizozemski, na referendumu leta 2005 kljub pozivom svojih političnih voditeljev zavrnili ratifikacijo evropske ustavne pogodbe.
Francoski državni sekretar za evropske zadeve Jean-Pierre Jouyet je ratifikacijo v francoskem parlamentu označil za zgodovinski trenutek, ki odpira novo poglavje v francoskih odnosih z EU prav v času priprav na prevzem predsedovanja EU v drugi polovici letošnjega leta. "To je odlična novica, velika zmaga za Francijo, ki je prehodila pot od države, ki zadržuje Evropo, do države, ki je Evropo potegnila iz zastoja," pa je dejal Sarkozyjev tiskovni predstavnik David Martinon.
Slovenija pozdravila ratifikacijo
Slovensko predsedstvo je pozdravilo ratifikacijo Lizbonske pogodbe v Franciji. Ob tem so poudarili, da je Francija že peta država, ki je ratificirala ta pomemben instrument, s katerim se bo povečala demokratičnost in učinkovitost delovanja EU in poglobila njena integracija. "Lizbonska pogodba je nedvomno pogodba za 21. stoletje ter si zasluži veliko podporo," je še poudarilo slovensko predsedstvo.
Francosko ratifikacijo je pozdravil tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ki je poudaril, da Francija potrjuje svojo voljo za dejavno vlogo v prvi evropski vrsti. Potrditev Lizbonske pogodbe v francoski nacionalni skupščini in senatu je "močan znak volje za posodobitev evropskih institucij za učinkovitejše in preglednejše delovanje EU", je v odzivu na ta korak zapisal Barroso.
Barroso je tudi pozdravil "evropsko ambicijo" francoskega predsednika, vlade, narodne skupščine in senata "v luči uspešnega francoskega predsedstva Svetu EU - odgovornosti, ki jo bo Francija za šest mesecev prevzela 1. julija", za Slovenijo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.