Lastniki apartmajev naj se ne bi strinjali z delovanjem podjetja B. Parking, katerega uslužbenci delijo globe na parkiriščih, ki naj bi spadala k apartmajem in naj bi jih plačali ob nakupu apartmaja. Bralec je poudaril, da ne namerava še enkrat kupiti nečesa, kar je že kupil.
Vsa parkirišča – bilo naj bi jih okoli 1750 – so označena kot modra cona. Bralec je opisal, da je v naselju kiosk B. Parkinga, v katerem prodajajo parkirne listke. Sprva so delili položnice z globami, nato so začeli lisičiti vozila. Več voznikov je nato kar z žago odstranilo lisice, nekateri so odstranili ali prekrili registrske tablice.
Zgodba ima dolgo zgodovino. Po pojasnilih predstavnika Društva za skladno bivanje Barbariga Milana Slemnika so lastniki najprej sklenili pogodbo o združevanju sredstev za izgradnjo stanovanja s Samoupravno interesno skupnostjo za stanovanjsko in komunalno dejavnost občine Pulj. Plačevali so jim ali po obrokih ali enkratno, ob koncu projekta so sklenili pogodbo o nakupu s poslovno skupnostjo Euroturist Poreč. Slemnik je prvo pogodbo sklenil leta 1988, maja 1989 je po celotnem plačilu podpisal pogodbo z Euroturistom in prevzel apartma.
Po njegovih trditvah v pogodbi o združevanju sredstev piše, da kupuje enosobno stanovanje in vrt, a tudi parkirišče v neposredni bližini. V pogodbi z Euroturistom pa med drugim piše, da je kupec dobil trajno pravico koriščenja na zemljišču, na katerem je zgrajena zgradba, in tudi na zemljišču, ki služi redni uporabi stanovanja, je navedel.
Opozoril je, da se slovenski državljani po razpadu Jugoslavije niso mogli takoj vpisati v zemljiško knjigo. Po njegovem pričevanju se je v tem času v zemljiško knjigo vpisal G.U. Barbariga. Leta 2010 so vložili prve tožbe, do danes jih je na sodišču okoli 60. Nekaterim lastnikom prvostopenjsko sodišče ni ugodilo, zato so se pritožili. Slemnik že dve leti in pol čaka na odločitev drugostopenjskega sodišča. Pritožba je bila do sedaj pravnomočno zavrnjena v enem primeru, lastnik je podal ustavno pritožbo.
Medtem so na parkirišča vgradili zapore, ki jih niso zaklenili. Lastniki so takrat vložili še 65 tožb zaradi motenja posesti, ki so jih po trditvah Slemnika dobili na prvi stopnji, a so jih izgubili po pritožbi podjetja. Zatem so vložili zahteve za varstvo zakonitosti na vrhovno sodišče. V društvu svetujejo lastnikom, naj ne kupujejo parkirišč in naj ne plačujejo parkirnine. G. U. Barbariga naj bi parkirišče ponujal za okoli 3000 evrov, je še dodal Slemnik.
Radetić: V zemljiško knjigo je vpisan G. U. Barbariga
Po besedah člana uprave G. U. Barbariga Branka Radetića je njihovo podjetje večinski lastnik parkirišč in je vpisano tudi v zemljiško knjigo, kamor se lahko vpišejo tudi morebitni kupci parkirnih mest. Lastnikom ponujajo odkup parkirišča za ceno od 200 do 220 evrov na kvadratni meter.
Pojasnil je, da so lastništvo pridobili od njihovih ustanoviteljev, ki so vlagali v projekt Barbariga. Menijo, da občina Vodnjan nima nobenih pristojnosti glede zaračunavanja parkirnine na njihovem zasebnem zemljišču. Radetić je poudaril, da imajo z vodnjansko občino podpisan sporazum, po katerem bi morala občina od njih dobiti 120 parkirnih mest. Nekaj bi jih morali urediti za invalide, druga bi morala biti plačljiva, je dejal.
B. Parking: Lastniki apartmajev niso kupili tudi parkirišč, a jih nezakonito uporabljajo že več let

V B. Parkingu so pojasnili, da so z G.U. Barbariga sklenili pogodbo o upravljanju, na podlagi katere so začeli zaračunavati parkirnino. Po njihovih besedah je lastnik nekaj parkirnih mest že prodal lastnikom apartmajev. Poudarili so, da gre za zasebno zemljišče, na katerem lastnik lahko počne, kar ga je volja. Po njihovem prepričanju tako lahko vozila tudi lisičijo, ''če se lastnik avtomobila skuša izogniti plačilu in brezplačno uporabljati tujo lastnino'', kar po njihovem mnenju dovoljuje zakon o obligacijskih razmerjih.
Po njihovih trditvah so njihovo delo preverjali policisti in vsi pristojni inšpektorati, pa niso ugotovili nobenih nepravilnosti pri njihovem delu. Poudarili so še, da lastniki apartmajev niso kupili tudi parkirišč, temveč jih več let nezakonito uporabljajo, o čemer pričajo tudi pravnomočne sodbe.
Opozarjajo, da je odstranitev lisic in njihovo uničenje kaznivo dejanje, za katero je zagrožena zaporna kazen do dveh let. Vse lastnike, ki so sami odstranili lisice, so zato prijavili, so poudarili. Zaradi suma zlorabe pooblastil naj bi ovadili tudi komunalne redarje, ki naj bi pomagali pri odstranitvi lisic. Prijavili naj bi še osebe, ki so žalile in fizično napadale uslužbence B. Parkinga, ''pri čemer so nekaj ljudi prepeljali na policijsko postajo''. Proti neplačnikom so sprožili postopke, po katerih naj bi morali plačati dolg.
Pošiljajo opomine
Neplačnikom pošiljajo opomine. Iz pisarne odvetnika Mateja Domja so po pooblastilu B. Parking v zadnjih nekaj tednih poslali več sto opominov lastnikom vozil, ki niso plačali parkirnine.
Po njegovih besedah je bilo doslej plačanih okoli 30 odstotkov opominov, za neplačnike ne izključuje sprožitve sodnih postopkov zoper neplačnike opominov. Poudaril je, da so lastniki vozil s parkiranjem na zasebnem zemljišču avtomatično sprejeli pogoje za dnevni najem parkirnega prostora, za kar niso plačali, zato morajo poravnati dolg.
Predsednik Društva za skladno bivanje Barbariga Viktor Zadnik je sporočil, da so o po njihovem mnenju neupravičenem zbiranju podatkov o lastniki vozil obvestili slovensko notranje ministrstvo, urad informacijske pooblaščenke in slovensko veleposlaništvo. Domje je pojasnil, da je do podatkov o lastnikih vozil prišel po zakonu o odvetništvu na upravnih enotah.
Župan: Občina ni dala soglasja za pobiranje parkirnine

Na občini Vodnjan prejemajo veliko vprašanj glede parkiranja v Barbarigi. Župan Klaudio Vitasović je najprej poudaril, da jim je izredno žal za nastalo situacijo. Opozoril je, da občina ni nikoli dala nobenega soglasja za pobiranje parkirnine, in dodal, da parkirišča niso v njihovi lasti, temveč je lastnik tretja oseba.
Za olajšanje težav je občina konec julija očistila nekaj mest, na katerih je brezplačno parkiranje. Zavedajo se, da za lastnike apartmajev ni isto kot bi parkirali pred apartmaji, ampak želijo pomagati. Občina je tudi v okviru pristojnosti sprožila vsa pravna sredstva za zaščito interesov občine in lastnikov apartmajev, pri čemer je obvestila notranje ministrstvo in inšpektorat z zahtevo za hitro ukrepanje, napovedujejo pa tudi nove ukrepe za nadaljnjo zaščito interesov.
Policija svetuje zasebno tožbo
Na policiji preverjajo, ali je bilo storjeno kaznivo dejanje. Ovadbe niso prejeli, preiskavo so sprožili po junijskem protestu več oseb, ki so nasprotovale plačilu parkirnine. Opravili so razgovore z vsemi vpletenimi, predvsem glede lastništva parkirišč in glede pogodbe med G. U. Barbariga in B. Parkingom. O ugotovitvah bodo obvestili tožilstvo. Lastniki vozil, ki so dobili kazen ali so jim olisičili avtomobile, morajo pravico iskati na sodišču v morebitni civilni tožbi, so še pojasnili na policiji.
Pomaga slovensko veleposlaništvo

Lastniki apartmajev so o težavah obvestili slovensko zunanje ministrstvo, slovensko in hrvaško veleposlaništvo in vodje poslanskih skupin. Pomagajo na slovenskem veleposlaništvu v Zagrebu, je povedal predstavnik Društva za skladno bivanje Barbariga Slemnika.
V zvezi s problematiko parkiranja v Barbarigi je slovensko veleposlaništvo v zadnjih dneh aktivno posredovalo pri hrvaških pristojnih organih tako po diplomatski poti kot tudi s posredovanjem med županom Vitasovićem in predstavniki društva Slovencev, ki letujejo v Barbarigi. Slednji naj bi se na pobudo veleposlaništva iz Zagreba tudi srečali na sestanku.
''Kot smo lahko izvedeli, naj bi se s podobno problematiko srečevali tudi državljani drugih držav, katerih veleposlaništva so prav tako po diplomatski poti za pojasnila zaprosila hrvaško zunanje ministrstvo,'' so še sporočili s slovenskega zunanjega ministrstva, kjer nameravajo tudi v prihodnje spremljati problematiko.
KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.