Tujina

Bangladeške parlamentarne volitve zaznamovalo nasilje

Daka, 30. 12. 2018 21.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Bangladešu so potekale parlamentarne volitve, ki jih je zaznamovalo nasilje, v katerem je bilo ubitih najmanj 17 ljudi. Glede na začasne rezultate je gladko zmagala stranka bangladeške premierke Sheikhe Hasine Wazed Liga Awami. Opozicija pa poroča o kršitvah in zahteva razveljavitev rezultatov.

Največ smrtnih žrtev so zahtevali spopadi med pripadniki Lige Awami (AL) in opozicijske koalicije pod vodstvom Bangladeške nacionalistične stranke (BNP), nekaj ljudi pa je umrlo pod streli policistov. Ubit je bil tudi en policist.

Na terenu več kot 600.000 pripadnikov varnostnih sil

Ob tem je prišlo do napadov na več novinarjev, ki so jim napadalci uničili tudi fotografsko in snemalno opremo. Poškodovanih je bilo najmanj sedem novinarjev.

Glasovanje je potekalo ob poostrenih varnostnih ukrepih, na terenu je bilo več kot 600.000 pripadnikov varnostnih sil. Oblasti so blokirale mobilna omrežja, saj je vlada želela preprečiti širjenje govoric, ki bi lahko vodile do spopadov. Prekinili so tudi oddajanje zasebne televizije Jamuna TV.

Bangladeška premierka Sheikh Hasina Wazed
Bangladeška premierka Sheikh Hasina Wazed FOTO: AP

Nasilje je v Bangladešu zaznamovalo že volilno kampanjo, ko so kratko potegnili predvsem v opozicijski koaliciji. V več kot 80 napadih in medsebojnih spopadih v zadnjih tednih predvolilne kampanje so bili ubiti najmanj štirje pripadniki BNP in dva iz AL. Več tisoč ljudi, med njimi kandidatov, je bilo tudi ranjenih.

Policija naj bi bila jasno na strani vladajoče stranke

Zaradi nasilja je v minulih dneh celo generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres pozval k miru v tej azijski državi.

Opozicija tudi zaradi tovrstnih pozivov iz mednarodne skupnosti meni, da volitve niso mogle biti svobodne ne poštene. AL obtožuje ustrahovanja opozicije, za kar da si je podredila celoten državni aparat. Policija naj bi bila jasno na strani vladajoče stranke. Po navedbah BNP je bilo prijetih več kot 11.500 privržencev in članov njihove stranke in zavezniške islamistične stranke Jamaat-e-Islami. V zaporu je tudi voditeljica BNP, nekdanja premierka Khaleda Zia, ki tako ni mogla kandidirati.

Volitve v Bangladešu
Volitve v Bangladešu FOTO: AP

Premierka Sheikh Hasina Wazed, ki se poteguje za svoj tretji zaporedni in skupaj četrti mandat na čelu vlade, obtožbe opozicije o zlorabah oblasti in avtoritarnosti zavrača. Nasprotno je opozicijo celo obtožila, da je sama organizirala bombne napade, da bi tako ustrahovala prebivalstvo.

Opozicija zahteva razveljavitev rezultatov volitev

Zavezništvo pod vodstvom BNP je tudi na volilni dan vladajočo stranko obtožilo goljufij, med drugim naj bi njeni podporniki oddajali po več glasov. Do nepravilnosti je po navedbah BNP prišlo pri volitvah 221 od 300 poslancev. "Volivci ne smejo v volilno kabino. Predvsem ženske so prisiljene, da volijo AL," so povedali.

Koalicija opozicijskih strank pod vodstvom BNP je volitve označila za farso in zahtevala razveljavitev rezultatov. "Zahtevamo čimprejšnje nove volitve pod nevtralno vlado," je dodal vodja koalicije Kamal Hossain.

Bangladeška volilna komisija je navedla, da so prejeli več poročil o domnevnih nepravilnostih, ki jih preiskujejo.

Prvi rezultati sicer kažejo, da je strank 71-letne premierke zmagala brez težav. Delni neuradni rezultati so pokazali, da je stranka že osvojila 191 od 300 sedežev v parlamentu in s tem večino. Opozicija je do te točke dobila le pet poslanskih mest, poroča televizija Channel 24. V nekaterih volilnih okrajih so kandidati premierkine stranke osvojili po več deset tisoč glasov več kot kandidati opozicijskih strank.

Gospodarska rast v Bangladešu je 7,8 odstotna

Premierka je sicer že pred volitvami vztrajala, da potrebuje še en mandat, da bi izpolnila ambiciozne gospodarske načrte, ki sicer nedvomno kažejo rezultate. Gospodarska rast v tej sicer še vedno revni azijski državi je 7,8-odstotna, industrializacija in elektrifikacija se pospešeno nadaljuje, revščina se znižuje. Hasina obljublja devetodstotno gospodarsko rast in dvig povprečne plače na 5400 dolarjev do leta 2030.

Stranka AL je s tovrstnimi ambicioznimi načrti prepričljivo zmagala že leta 2008, nato pa še enkrat leta 2014, ko je sicer BNP volitve bojkotirala. Ker ta taktika potem ni obrodila sadov, se letos za to niso odločili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.