
Policijska ura je na Tajskem začela veljati 19. maja, ko so se protesti v Bangkoku spremenili v izgrede. Takrat je v spopadih med protestniki in vojsko umrlo najmanj 85 ljudi, 2.000 je bilo ranjenih.
Kot je znano, so protesti rdečesrajčnikov trajali kar nekaj časa, dokler ni tajski vladi od 18. do 20. maja postopoma uspelo proteste zadušiti. Kmalu za tem se je v Bangkoku življenje začelo vračati v ustaljene tirnice, šole so odprle svoja vrata, začeli so delati tudi vladni uradi v središču prestolnice. Z ulic so komunalni delavci očistili razbitine in smeti, varnostne sile pa so odstranile nadzorne točke, zapore cest in bodeče žice.
Da pa je bilo na Tajskem nekaj hudo narobe, je ves ta čas opozarjala policijska ura, ki jo vlada ni želela ukitniti. Vse do zdaj. Premier Abhisit Vejjajiva je namreč ocenil, da je situacija znova pod nadzorom. "Policijske ure ne bomo podaljšali," je sporočil Tajcem in jim tako znova omogočil, da svoj dom lahko zapustijo tudi zvečer, če tako želijo.

Na ta trenutek so najbolj nestrpno čakali lastniki nočnih klubov in lokalov, ki so se zaradi policijske ure ves ta čas pritoževali. Gostje na nočne zabave zaradi policijske ure preprosto niso mogli priti in to je za lastnike lokalov pomenilo veliko finančno izgubo.
In zdaj, ko Tajci državo obnavljajo in so oblasti ukinile tudi policijsko uro, ostaja veliko vprašanje, ali bo Abhisit pristal na predčasne volitve. Tajski premier je sicer dejal, da bodo volitve težko izvedli še letos. Ko so ga novinarji spraševali glede vse globljih družbenih razlik, ki so vodile k nasilju, je Abhisit namreč dejal: "Očitno je zdaj težje volitve izvesti še to leto.“ Dejal je, da morajo najprej v državo v popolnosti vrniti mir, narediti morajo tudi načrt, ki bo družbo povezal. "Nisem izključil predčasnih volitev,“ je dejal.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.