Generalna skupščina ZN je potrdila predlog resolucije o Siriji, ki zahteva takojšnje prenehanje nasilja nad civilnim prebivalstvom in podpira predlog Arabske lige, ki med drugim poziva k odstopu predsednika Baširja al Asada. K predlagateljem resolucije je pristopila tudi Slovenija. Resolucija Generalne skupščine, ki ima manjšo težo kot resolucija Varnostnega sveta ZN, je bila sprejeta s 137 glasovi za, 12 proti in 17 vzdržanimi. Predstavniki Burundija, Kirgizije in Komorov so se sicer pritožili, da zaradi tehničnih težav niso mogli glasovati, kar bodo razčistili pozneje, vendar pa je resolucija bila sprejeta.
Resolucija uvodoma izraža trdno zavezo ozemeljski celovitosti in suverenosti Sirije ter mirnemu reševanju politične krize. Nato pa ostro obsoja sistematične kršitve človekovih pravic in uporabo sile proti civilistom s strani vlade Sirije. V posebni točki resolucija sicer obsoja vse nasilje, ne glede na to, s katere strani prihaja. Od vlade zahteva, naj takoj preneha z napadi in zaščiti lastno prebivalstvo. Resolucija od vlade zahteva, naj izpusti vse aretirane in umakne vojaške sile iz mest, dovoli mirne demonstracije ter dostop medijem, človekoljubnim organizacijam in predstavnikom Arabske lige.
Ob tem resolucija izraža podporo odločitvi Arabske lige z 22. januarja, ki je bila podlaga za zadnji predlog resolucije Varnostnega sveta ZN. Ta predlog sta Rusija in Kitajska blokirali z vetom, med drugim pa zahteva odstop predsednika Asada, vlado narodne enotnosti in svobodne volitve.
Nasilje se v Siriji nadaljuje
Sirska vojska nadaljuje z neusmiljenim obstreljevanjem Homsa in Hame. V mestecu v bližini Hame so po poročanju opozicijskih aktivistov vladne sile ubile najmanj 20 ljudi. Sile predsednika al Asada pa so odprle tudi "novo fronto" v mestu Dara, kjer so se pred enim letom začeli protesti proti al Asadovemu režimu. Nov napad vladnih sil se je zgodil nekaj ur pred zasedanjem Generalne skupščine Združenih narodov, kjer naj bi glasovali o novi resoluciji o Siriji, ki sta jo pripravila Savdska Arabija in Katar. Ostrejše sankcije proti Siriji podpirajo tudi zahodne države, vključno z ZDA, Veliko Britanijo in Francijo.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je medtem ostro obsodil nasilje v Siriji. Po njegovem mnenju je sirska vojska najverjetneje zagrešila dejanja, ki bi jih lahko okarakterizirali kot zločine proti človeštvu. Neselektivno bombardiranje stanovanjskih četrti, ubijanje in zloraba otrok so po mnenju generalnega sekretarja skoraj zagotovo znaki, da se dogajajo zločini proti človeštvu.
Dejal je tudi, da je končanje nasilja v Siriji pomembnejše od ustavnega referenduma, ki ga je al Asad napovedal za 26. februar. Referendum bi lahko bil po njegovem mnenju del politične rešitve krize v Siriji, a sedaj je pomembno predvsem končanje nasilja. Ban je sicer še poudaril, da je prednostna naloga tudi dostop mednarodnih humanitarnih organizacij do ljudi, ki potrebujejo pomoč.
Al Asad je sicer sprva napovedal, da bo referendum o ustavi potekal marca, a si je očitno premislil. Referendumu naj bi sledile tudi splošne volitve.
Ustava med drugim predvideva večstrankarski politični sistem in demokratično izvoljeno oblast. Torej bi v Siriji odpravili monopolni položaj sedanje vladajoče stranke Baas. Predlog nove ustave predvideva tudi omejitev predsedniškega mandata na dva zaporedna sedemletna mandata. Vendar še ni jasno, ali bi reforma veljala že za sedanjega predsednika, ki se mu drugi mandat izteče leta 2014.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.