Evropski komisar za širitev Olli Rehn je danes države Zahodnega Balkana pozval, naj okrepijo boj proti korupciji. "Postavljanje pod vprašaj naših obveznosti glede širitve nam ne bo pomagalo v boju proti svetovni gospodarski krizi," je zatrdil Rehn in poudaril, da krize niso povzročili ne delavci v Pragi ne politiki v Srbiji. Komisar je ocenil, da je trenutno v jugovzhodni Evropi na delu "ista magnetna sila evropske perspektive", ki se je izkazala za tako uspešno v Srednji in Vzhodni Evropi.
Rehn je sicer ocenil, da je v petih letih svojega mandata izpolnil pet od šestih ciljev, ki si jih je postavil ob prihodu na komisarsko mesto leta 2004, z izjemo ponovne združitve Cipra. Med izpolnjenimi cilji je navedel razrešen status Kosova, dejstva, da je Hrvaška v zadnji fazi pogajanj, da so vse države Zahodnega Balkana trdno na evropski poti skozi sporazume o stabilizaciji in pridruževanju, da je Turčija prav tako na evropski poti in da ima EU sedaj 27 članic.
Finski komisar je opozoril, da na Balkanu ni nikoli časa za premor in sproščanje, saj regija ni do te mere stabilna, da ta ne bi mogla biti kaj hitro ogrožena.
Rehn: Moramo se premikati
"Moramo ohraniti evropsko perspektivo za jugovzhodno Evropo s končnim ciljem članstva teh držav v EU, ko vsaka država izpolni pogoje. Ni se nam potrebno premikati s hitrostjo naboja, vendar se moramo premikati. Samo potovanje je enako pomembno kot končni cilj," je dejal.
Tako Rehn kot predstavnika češkega predsedstva EU, zunanji minister Karel Schwarzenberg in podpredsednik vlade Alexandr Vondra, so danes sicer poudarili, da sta demokratizacija in učinkovit boj proti korupciji ključna kriterija, po katerih bo Unija ocenjevala tiste države, ki si prizadevajo za približevanje EU. V tej luči so države Zahodnega Balkana pozvali, naj okrepijo boj proti korupciji.
"Od držav Zahodnega Balkana zahtevamo, da oblikujejo agencije za boj proti korupciji in organiziranega kriminala, vendar to ni preprosto. Mislim, da je to ena od naših prednostnih nalog. Hrvaška je npr. napredovala na številnih področjih, a korupcija še naprej predstavlja resno težavo za državo, ki ji lahko zaplete pot v EU," je pojasnil Rehn. Komisar je poudaril, da bodo boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu ter reforma državne uprave in obstoj svobodnih volitev glavni kriteriji za presojo, kdaj bo lahko Makedonija začela pristopna pogajanja z EU. Rehn je danes zatrdil, da mora Skopje počakati do konca leta.
O zmanjšanju korupcije
Vondra je poudaril, da korupcija ni nič novega in da ta problem ni omejen zgolj na države Zahodnega Balkana, Schwarzenberg pa je zatrdil, da večja integracija z EU pozitivno vpliva na zmanjšanje korupcije. Tako Rehn kot predstavniki češkega predsedstva so zavrnili očitke, da Unija premalo sodeluje z nevladnimi organizacijami v jugovzhodni Evropi. Rehn je poudaril, da EU ne samo sodeluje z nevladnimi organizacijami, ampak si močno prizadeva za izgradnjo institucij in pravne države v regiji.
Schwarzenberg se je dotaknil vprašanja vzhodnega partnerstva in pomislekov glede udeležbe beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka na ustanovitvenem vrhu partnerstva 7. maja v Pragi. Češki zunanji minister je poudaril, da je politika poklic, pri katerem si ni moč vedno izbirati partnerjev. Dejal je, da Unija ne more nekaterih držav preprosto "pustiti v temi". "Ne bodimo dvolični. Zakaj nihče ne protestira, ko v EU gostimo ruskega premierja Vladimirja Putina ali kitajskega predsednika. Verjetno bi bil položaj z Belorusijo drugačen, če bi država sedela na nahajališčih nafte ali plina," je bil oster.
V češki prestolnici tako poteka mednarodna konferenca na temo padca železne zavese, velike širitve EU ter vloge civilne družbe in evropske ideje v demokratični preobrazbi Srednje in Vzhodne Evrope, ki jo ob 20. obletnici Berlinskega zidu in 5. obletnici širitve EU organizirata Evropska komisija in češko predsedstvo.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.