
V svojem slavnostnem nagovoru na osrednjem trgu v prestolnici Biškek, ki ga je spremljalo okoli 5000 povabljencev, se je Kurmanbek Bakijev zavezal, da bo Kirgizijo vodil neodvisno zunanjo politiko. Nekdanji vodja opozicije se je na čelo države zavihtel po "marčevski revoluciji", s katero se je končala 15-letna vladavina predsednika Askarja Akajeva.
"Kirgizija ne bo postala kraj za uresničevanje geopolitičnih interesov drugih. Spoštujemo interese drugih narodov, vendar so za nas najpomembnejši interesi naših ljudi in naše države, svoboda in neodvisnost Kirgizije," je ob zaprisegi na slovesnosti, ki se je začela z vojaško parado, povedal Bakijev.

Legitimno pravico do vodenja države pa si je Bakijev pridobil na predsedniških volitvah 10. julija, na katerih ga je podprlo skoraj 89 odstotkov volivcev.

55-letni Bakijev, ki izvira z juga države, ima že nekaj izkušenj s politiko. V času režima predsednika Akajeva je bil premier, vendar je leta 2002 odstopil in se postavil na stran opozicije. Kot vodja opozicijskega Ljudskega gibanja v Kirgiziji je aktivno sodeloval na protestih marca letos, ki so izbruhnili po glasnih kritikah o nepravilnostih na februarskih parlamentarnih volitvah.
24. marca je opozicija zavzela sedež Akajeva v Biškeku, predsednik pa je pobegnil v Rusijo, kjer je nato na kirgiškem veleposlaništvu v Moskvi 4. aprila uradno podpisal odstopno izjavo. Bakijev je bil izbran za začasnega predsednika, v državo pa se je vrnil red, čeprav je občasno še vedno nemirno.
Današnja slovesnost je potekala na osrednjem trgu v Biškeku. Bakijev bo zaprisegel v skladu z lokalnimi etničnimi tradicijami, zato bo med drugim moral prestati tudi obred očiščenja s prižiganjem brinjevih vejic, ki jih bodo prinesli iz vseh sedmih regij v državi. Zaprisegi bosta sledila vojaška parada in koncert.
Vabilo na zaprisego prejel tudi Petrle

Slovesnosti se je udeležilo tudi okoli 5000 povabljenih gostov, med katerimi pa je bil le en šef države, kazahstanski predsednik Nursultan Nazarbajev.
Rusijo je zastopal predsednik sveta federacije Sergej Minorov, ZDA pa trgovinski minister Carlos Gutierrez. Povabilo na slovesno zaprisego je dobil tudi osebni predstavnik predsedujočega OVSE za Srednjo Azijo Alojz Peterle, vendar se iz zdravstvenih razlogov tega dogodka ni mogel udeležiti.
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), ki ji letos predseduje Slovenija, je pri umirjanju razmer v Kirgiziji ves čas aktivno sodelovala, zato je Peterle že večkrat obiskal Kirgiziji, prvič ravno v času najhujših nemirov v državi. Pomagal je predvsem pri pripravi volitev 10. julija in ob tem ocenil, da je politična slika v Kirgiziji po predsedniških volitvah precej boljša, razmere so bolj sproščene in stabilne, kot so bile marca.