Na vojaški nadzorni točki severno od iraškega mesta Nadžaf se je razstrelil iraški samomorilski napadalec. Pri tem naj bi bilo poleg napadalca ubitih še štiri ameriških vojakov. Nadzorni točki naj bi se približal iraški taksi, voznik pa je vojakom pomahal na pomoč. Ko se je pet vojakov približalo vozilu, je to eksplodiralo.
Osrednje poveljništvo ameriških vojaških sil v Katarju je incident potrdilo, predstavnik ameriške vojske, stotnik Andrew Wallace, pa je pojasnil, da so bile žrtve pripadniki prve brigade tretje pehotne divizije. Iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan je izjavil, da se bodo samomorilski napadi nadaljevali.
Bagdad tarča letalskih napadov
Koalicijska letala so medtem začela nov val napadov na Bagdad. Mesto znova pretresajo silovite eksplozije.
V središču Bagdada je odjeknilo več silovitih eksplozij, medtem pa je potekalo tudi bombardiranje obrobja mesta. Med tarčami napadov koalicijskih sil so bili ponoči osrednja rezidenca iraškega predsednika Sadama Huseina, informacijski in telekomunikacijski center, raketni izstrelki pa so zadeli tudi ministrstvo za informiranje, ki je močno poškodovana. Prav tako so poškodovane tudi sosednje stavbe, ki jih čez dan uporabljajo tuji mediji, iraška državna televizija je zaradi prekinitve signala tudi prenehala oddajati.
Po prvih podatkih so petkovi bombni napadi med prebivalci Bagdada zahtevali najmanj 68 smrtnih žrtev in 107 ranjenih. Tržnico, ki je bila med napadom polna ljudi, naj bi po navedbah očividcev med ameriškim letalskim napadom zadela raketa. V eksploziji je bilo ubitih več deset ljudi, ogromno ljudi je ranjenih.
Začasna zaustavitev prodiranja pehotnih sil proti Bagdadu
Ameriški poveljniki so se sicer v petek odločili za štiri do šest dni dolg premor v kopenskem napredovanju proti Bagdadu zaradi težav pri oskrbi in zaradi močnega iraškega odpora.
Po besedah ameriških vojaških poveljnikov so se za premor odločili, da bi koalicijske oborožene sile lahko rešile logistične težave zaradi dolgih oskrbovalnih poti iz Kuvajta. Oskrba s hrano je prekinjena za najmanj eno ameriško enoto na prvi bojni črti, omejena pa je tudi uporaba goriva.
Koalicijske sile bodo v času premora nadaljevale silovite letalske napade na severu Iraka, da bi oslabile iraške sile pred napadom na Bagdad, so še povedali ameriški vojaški predstavniki.
Ameriški napadi pri Karbali
Več deset ameriških helikopterjev vrste apache in ameriška letala so v petek zvečer napadla iraške sile blizu mesta Karbala okoli 80 kilometrov jugozahodno od Bagdada, je povedal poveljnik 101 zračne divizije, polkovnik Greg Gass. Pri tem je dodal, da je divizija Medina iraške republikanske garde zavzela položaje okoli tega mesta. Ubili so najmanj 50 pripadnikov Republikanske garde in uničili najmanj 25 vojaških vozil, so še sporočili ameriški viri.
101. zračna divizija je pozno v petek izvedla doslej največji napad na položaje iraške republikanske garde južno od Bagdada. Po besedah majorja Randalla Hawsa so helikopterji vrste apache iz 2. bataljona uničili 4 iraške tanke, 16 oklepnikov, 15 drugih vozil, skladišče goriva in nek stolp. V napadu je sodeloval tudi 1. helikopterski bataljon ter lovska letala in topništvo. Američani so po napadu ostali brez treh helikopterjev.
Ameriška lovca F-15E uničila stavbo v Basri
Ameriški lovski letali F-15E sta v petek z laserskimi bombami napadli dvonadstropno zgradbo v mestu Basra na jugu Iraka, v kateri naj bi se takrat nahajalo okrog 200 pripadnikov zloglasne iraške milice Fedajinov. Bombe so eksplodirale z zamikom, šele ko so najprej prebile strop. Na ta način so eksplodirale znotraj zgradbe in prizanesle okolici. Za zdaj ni podatkov koliko oseb je bilo ubitih.
Fedajini so v petek odprli ogenj na okrog 1000 prebivalcev Basre, ki so skušali pobegniti iz mesta. Britanske enote na ogenj niso odgovorile, kljub temu pa so Britanci pomagali rešiti nekaj ranjenih Iračanov. Koalicijske sile so – sodeč po očitkih iraškega ministra za informiranje – v iraškem južnem mestu Basri uničile 75 tisoč ton hrane.
Med obleganjem Basre so se ameriško-britanske sile usmerile predvsem na prostore v Iraku vladajoče stranke Baas, je v Kuvajtu izjavil tiskovni predstavnik britanskih sil, poveljnik Chris Vernon. Koalicijske sile bodo po njegovih besedah skušale "izgnati stranko iz mesta".
Kuvajtsko prestolnico zadela raketa
V kuvajtski prestolnici je v noči na soboto odjeknila močna eksplozija, ki jo je povzročila raketa. Raketa, ki je nekaj pred 2. uro po lokalnem času (24. ura po srednjeevropskem) padla na priljubljeno nakupovalno središče v kuvajtski prestolnici, nedaleč od poslopja kuvajtskega ministrstva za zunanje zadeve in palače kuvajtskega emirja, je povzročila le manjšo gmotno škodo, dve osebi pa sta bili ranjeni.
Ameriška televizija CNN je predvajala posnetke velikega oblaka dima nad središčem Kuvajta, slišati je bilo tudi sirene. Od začetka vojne je Irak nad Kuvajt izstrelil že več raket, ki pa so jih doslej prestregle ameriške protiraketne rakete patriot ali pa niso povzročile večje škode.
Rumsfeld opozarja Sirijo
Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld pa je obtožil Sirijo, da dovoljuje prevoz vojaške opreme preko meje v Irak. Državo je opozoril, da bodo ZDA takšno obnašanje razumele kot sovražno dejanje. Sirija je obtožbe že odločno zanikala. Po njihovem mnenju ZDA želijo odvrniti pozornost javnosti od poročil o številih žrtvah med iraškimi civilisti. Da bi Irak prejemal vojaško pomoč, so zavrnili tudi Iraški predstavniki.
Posmrtni ostanki prvih desetih britanskih vojakov v domovini
V vojaško letalsko oporišče Brize Northon zahodno od Londona so prispeli posmrtni ostanki prvih desetih britanskih vojakov, ki so bili ubiti v vojni v Iraku. Osem vojakov je umrlo v strmoglavljenju helikopterja v Kuvajtu 21. marca, preostala dva pa, ko je njuno lovsko letalo vrste tornado v bližini meje s Kuvajtom minulo nedeljo pomotoma sestrelila ameriška raketa patriot.
Od začetka vojne v Iraku je po uradnih podatkih doslej sicer umrlo 23 britanskih vojakov, od tega štirje v boju, 14 jih je umrlo v nesrečah helikopterjev, preostalih pet pa v prijateljskem ognju.