Tujina

Aznar v Iraku

Madrid/Bagdad, 20. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Španski premier Jose Maria Aznar je s 17-člansko delegacijo nepričakovano obiskal španske vojake v Iraku.

Aznar se je odločil za Bushevo taktiko nepričakovanih obiskov  vojakov v Iraku
Aznar se je odločil za Bushevo taktiko nepričakovanih obiskov vojakov v Iraku FOTO: Reuters

Premier Aznar se je v Iraku srečal s 1300 pripadniki španskega kontingenta, nameščenimi v kraju Divanija. Iz Aznarjevega urada so sporočili, da naj bi premier v Iraku kosil z vojaki, nato pa naj bi se vrnil v domovino.

Premier naj bi se srečal tudi s poveljnikom španskih sil v Iraku Fulgenciom Collom in predstavniki lokalnih iraških oblasti. V španski delegaciji je med drugim obrambni minister Federico Trillo.

Bremer: Iraška vlada bo suverena

"Popolna ironija je, da je ameriška vlada pomagala pri oblikovanju osnutka statuta, ki vsebuje enake opredelitve vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu kot statut ICC, ki mu ZDA sicer močno nasprotujejo," je povedal Dicker.

Ameriški civilni upravitelj v Iraku Paul Bremer je v televizijskem nastopu v noči na soboto dejal, da bo prihodnja iraška vlada popolnoma suverena, v njeni pristojnosti pa bo tudi sojenje nekdanjemu iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu. "Kot vsaka druga vlada, bo tudi iraška nadzorovala delo sodnega sistema in sodišč," je dejal Bremer, ki je tudi menil, da ima iraško ljudstvo pravico soditi Huseinu zaradi umorov, posilstev, mučenja in uporabe kemičnega orožja.

Začetek sojenja Huseinu je sicer odvisen od tega, kdaj bo prehodna iraška vlada vzpostavila tribunal za vojne zločine, storjene na območju Iraka, kar lahko traja še nekaj mesecev.

Sicer naj bi bil statut iraškega sodišča za vojne zločine že potrjen s strani okupacijskih oblasti, pri čemer nekateri opazovalci, med njimi tudi Richard Dicker iz nevladne organizacije Human Rights Watch, ugotavljajo, da je večina statuta dobesedno prepisana iz t.i. rimskega statuta Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC).

"Pomotoma" ubili tri policiste

Pomote in nesreče ... - a mrtvi, kljub opravičilom ne vstajajo...
Pomote in nesreče ... - a mrtvi, kljub opravičilom ne vstajajo... FOTO: Reuters

Predstavniki ameriške vojske pa so sporočili, da so pomotoma ubili tri iraške policiste. Vojaki so na policiste streljali, ker naj bi mislili, da gre za upornike.

Iraški policisti so bili na svojih delovnih mestih na neki kontrolni točki 90 kilometrov južno od mesta Kirkuk, ko so v petek okoli polnoči nanje začeli streljati ameriški vojaki in tri ubili, je povedal načelnik policije v Kirkuku Salam Zangana. Sicer pa so v noči na soboto prav tako na severovzhodu Iraka iraški policisti s streli ranili dve osebi, ki sta skušali ob cesti, ki jo uporablja ameriška vojska, namestiti bombe. Kot je povedal pripadnik policije v Kirkuku, je ranjenima uspelo pobegniti, ameriški vojaki pa so odstranili nastavljeni bombi.

Število 'obračunov' s pristaši nekdanjega režima v Iraku se povečuje
Število 'obračunov' s pristaši nekdanjega režima v Iraku se povečuje FOTO: Reuters

Ubili pripadnika stranke Baath

V pretežno šiitskem mestu Nadžaf sta bila ubita dva nekdanja pripadnika Huseinove stranke Baath, so sporočili predstavniki policije.

Ubita je bila učiteljica Damja Abas, visoka predstavnica stranke, in njen sin, ki sta bila na poti v šolo. "Dve osebi na motorju sta streljali na učiteljico in pri tem ubili njo in njenega sina," so pojasnili policijski viri. Abasova je bila visoka predstavnica stranke Baath leta 1991, ko je omenjena stranka skušala zadušiti upor šiitov po prvi zalivski vojni v Kuvajtu.

Ali Kasem, prav tako visoki predstavnik stranke Baath, ki je bil lokalni mestni uradnik, je bil prav tako ubit v Nadžafu. Lokalni prebivalci so povedali, da je bil Kasem eden od obveščevalcev Sadamove tajne varnostne službe.

Schröder nasprotuje smrtni kazni

Nemški kancler Gerhard Schröder pa je v pogovoru za nemški časnik Bild am Sonntag dejal, da na nasprotuje smrtni kazni, kar velja tudi pri kazni za nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina.

Nemški kancler Schröder je v pogovoru za Bild am Sonntag glede nasprotovanja smrtni kazni dejal: "Gre za načelno stališče. Velja za vse, tudi za diktatorje kot je Sadam Husein." Nemčija je sicer nasprotovala ameriškemu vojaškemu posredovanju v Iraku.Tudi nemški zunanji minister Joschka Fischer in večina nemških predstavnikov nasprotuje smrtni kazni za strmoglavljenega voditelja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17