Zmagovalec današnjega drugega kroga predsedniških volitev v Avstriji bo znan šele v ponedeljek pozno popoldne, ko bodo prešteli glasovnice po pošti - teh je bilo zahtevanih kar 900.000. Začasni končni rezultati sicer kažejo, da ima svobodnjak Norbert Hofer z 51,9 odstotka glasov rahlo prednost pred zelenim Alexandrom Van der Bellnom. Slednji jih je glede na začasne končne rezultate pobral 48,1 odstotka, je sporočilo avstrijsko notranje ministrstvo. A razlika med kandidatom svobodnjaške stranke (FPÖ) Hoferjem in bivšim vodjem Zelenih Van der Bellnom, kot jo kažejo začasni uradni rezultati, naj bi se glede na ocene glasov po pošti občutno skrčila.
Tako zadnji izidi vzporednih volitev, ki jih navaja avstrijska radiotelevizija ORF in ki upoštevajo ocene glasov po pošti, kažejo, da imata 45-letni Hofer in 72-letni Van der Bellen vsak po 50 odstotkov glasov. Glede na projekcije inštituta ARGE naj bi imel Hofer za las prednosti, glede na projekcije inštituta SORA pa Van der Bellen 2900 glasov več od svobodnjaka, navaja avstrijska tiskovna agencija APA.
Kot dodaja APA, ni še nikoli doslej bilo zahtevanih toliko glasovnic po pošti kot doslej, to je natanko 885.437, kar predstavlja skoraj 14 odstotkov od 6.382.507 volilnih upravičencev. In velik del teh glasovnic bodo prešteli šele v ponedeljek.
Kandidati zadržani v izjavah
Ob negotovem izidu današnjega drugega kroga 13. predsedniških volitev v povojni Avstriji so bile zadržane tudi prve izjave kandidatov. "Počakati bomo morali," je komentiral Hofer. "Tega si ni želel nihče izmed naju, oba sva želela mirno spati," je za ORF dodal Hofer.
Je pa poudaril, da si želi biti v primeru zmage predsednik vseh, ne le tistih 50 odstotkov, ki so glede na vzporedne volitve glasovali zanj. "Človek, ki zmaga, ima nalogo poenotiti Avstrijo," je dodal.
Vodja svobodnjaške stranke, ki v javnomnenjskih anketah že mesece zaseda prvo mesto, Heinz-Christian Strache pa je ocenil, da je danes prišlo do političnega obrata v pozitivnem smislu.
Van der Bellen je medtem izrazil previden optimizem in izpostavil pomen še nepreštetih glasov po pošti. Predsednica Zelenih Eva Glawischnig pa je spričo dejstva, da je Van der Bellnu uspelo premostiti razkorak iz prvega kroga, spregovorila o "zelo ohrabrujočem signalu za Avstrijo".
Tokratne volitve prelomne
Tokratne volitve v Avstriji so predvsem zaradi presenetljivega uspeha desnega populista Hoferja v prvem krogu z veliko zanimanja spremljali tudi v tujini. Med drugim se je v predvolilni tekmi oglasil predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in dal jasno vedeti, da si ne želi zmage Hoferja.
Sicer pa so bile tokratne volitve prelomne. Prvič po letu 1945 se v drugi krog ni uspelo prebiti kandidatoma dveh velikih sredinskih stranka - socialdemokratske (SPÖ) in ljudske (ÖVP), ki trenutno tvorita vladno koalicijo na Dunaju.
Slovenska manjšina na avstrijskem Koroškem upa na zmago Van der Bellna
Predstavniki organizacij slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem upajo, da bo na koncu zmagal Alexander van der Bellen.
Poslujoči podpredsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Nanti Olip je omenil šokanten izid volitev v dvojezičnih občinah na avstrijskem Koroškem. Kot je dejal, prvi izidi kažejo, da je v teh občinah večina volivcev glasovala za svobodnjaka Hoferja. S tem je Koroška po besedah Olipa znova spomnila na svojo rjavo preteklosti.
Podpredsednica Zveze slovenskih organizacij (ZSO) Ana Blatnik je medtem izpostavila današnjo volilno napetost in podobno izrazila upanje na zmago Van der Bellna. Kot je dodala, si namreč želi mirnega predsednika Avstrije, ki je za povezovanje Evrope, ne le samo zaradi gospodarstva, temveč tudi zaradi miru. Zmaga svobodnjaka Hoferja, ki bi pomenila postavljanje ločevanja v ospredje, pa bi bila za Avstrijo po njenem mnenju katastrofa.
Tudi predsednik Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk Bernard Sadovnik upa na zmago Van der Bellna. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da so danes demokratične sile v Avstriji pokazale, da ne želijo premika na desno, izkazalo pa se je tudi, da so Avstrijci sposobni razmišljati v evropskem oz. mednarodnem kontekstu.
Hkrati pa je po mnenju Sadovnika volilni izid znak za vladajoči stranki v Avstriji, socialdemokrate (SPÖ) in ljudsko stranko (ÖVP), da je nezadovoljstvo ljudi v Avstriji veliko. Kot je namreč poudaril, volivci, ki so volili za Hoferja, niso volili za desno oz. svobodnjaško stranko, temveč je to v prvi vrsti "izraz frustracije, ker v Avstriji vladna koalicija dela mimo interesov in skrbi, ki jih ima mali človek".
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.