Madžarske oblasti so beguncem – večinoma iz Sirije, Afganistana in Eritreje, zbranim na železniški postaji v Budimpešti, dovolile, da kupijo vozovnice v smeri Nemčije in Avstrije. Ljudje si sami, s svojim denarjem kupujejo vozovnice.
Na okencih za mednarodni promet na nakup vozovnice čaka na stotine ljudi. Na vlake naj bi spuščali le tiste, ki imajo veljavne osebne dokumente in plačano vozovnico.
Madžarske oblasti za zdaj niso pojasnile, zakaj so se policisti na železniški postaji Keleti umaknili in dovolili vstop na vlake. Policisti so namreč do danes ves čas ljudem preprečevali vstop na vlake.
Tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Seibert je na družbenem omrežju Twitter zanikal govorice, da so nemške oblasti dale na voljo posebne vlake za prevoz beguncev v Nemčijo. Po njegovih trditvah je treba begunce, ki pridejo na Madžarsko, tam registrirati in tudi izvesti azilni postopek.
Kljub zadrževanju vlakov, več sto beguncev prispelo na Dunaj
Več vlakov, na katerih je bilo na stotine migrantov, je danes doseglo Dunaj, potem ko so pot začeli v Budimpešti. Tudi v München je nocoj prispel prvi vlak iz Budimpešte, na katerem so bili begunci. Ta vlak se je pred tem ustavil v nemškem Rosenheimu blizu avstrijske meje, kjer se je izkrcalo 190 od skupno 400 beguncev.
Vlaki so na cilje prispeli, potem ko so za več ur obtičali na madžarsko-avstrijski meji. Po prihodu na dunajsko železniško postajo Westbahnhof so se številni migranti odpravili na vlak za Salzburg, spet drugi so sedli na vlak proti Münchnu. Avstrija je sicer v državo iz Madžarske danes spustila štiri vlake s migranti.
V Rosenheim je medtem prispel vlak z okoli 400 migranti. Nemška policija je nato pregledala vagone in 190 beguncev, med njimi veliko žensk in otrok, odpeljala na registracijo. Nato so jih z avtobusi odpeljali v nekdanjo vojašnico, kjer so uredili zatočišče za begunce. Okoli 200 drugim migrantom pa so dovolili nadaljevanje poti proti Münchnu. Policija je sporočila, da v Rosenheimu ne bo več pregledovala vlakov, ki bodo še prišli na to postajo, ker da za to nima zmogljivosti.
Madžarska je begunce spustila na vlak, Avstrijci so jih zadrževali
V madžarskem Hegyeshalomu na meji z Avstrijo so sicer ustavljali vlake zaradi prenatrpanosti. Avstrijske železnice so ob tem poudarile, da ne diskriminirajo potnikov, pač pa samo preverjajo, če imajo ti veljavne vozovnice in dokumente. Prav tako so zatrdili, da je to pogosta praksa in da na tem mejnem mestu kondukterji pogosto ustavijo vlake in preverjajo, če je na njih preveč potnikov.
Tiskovni predstavnik avstrijske policije Roman Haslinger pa je pojasnil, da so z vlaka zaradi preverjanja dokumentov izkrcali vse begunce. Dodal je, da bodo begunce, ki so jih že registrirali na Madžarskem, vrnili v Budimpešto, ostalim pa bodo dovolili nadaljevati pot proti Nemčiji oz. jih bodo namestili v azilne centre v Avstriji, če bodo v Avstriji zaprosili za azil.
V skladu z dublinsko uredbo morajo prosilci za azil ostati v tisti članici EU, kjer so jih registrirali oz. so zaprosili za azil. Večina beguncev, ki v EU pridejo po balkanski poti, ima sicer za cilj Nemčijo.
Medtem je sicer prvi vlak z več sto begunci že prispel na Dunaj, ljudje pa so nato prestopili na vlake, ki gredo proti Nemčiji.
Vlaki bodo zaradi kaosa na meji imeli večurno zamudo. Opoldne je Budimpešto zapustil še en vlak, namenjen proti Dunaju. Tudi tega so na meji ustavili in preverjajo potnike. Avstrijske železnice tudi pri tem računajo na večurno zamudo.
Tiskovna agencija APA ocenjuje, da bo madžarska policija begunce na teh vlakih zaradi pomanjkljive dokumentacije odstranila iz vagonov in odpeljala v azilne domove. Dunajske oblasti ne predvidevajo, da bo tamkajšnjo glavno železniško postajo danes doseglo več beguncev kot sicer. Mestne oblasti računajo, da bo Madžarska "sprejela ustrezne ukrepe v skladu s svojo odgovornostjo".
Dopoldne je sicer v Budimpešti na stotine migrantov zasedlo vlake v smeri Nemčije in Avstrije. Policisti, ki so na železniški postaji Keleti beguncem preprečevali vstop na vlake, so se umaknili in beguncem pustili proste roke, čeprav številni niso imeli ustreznih vizumov za potovanje po EU.
Madžarska vlada od nemške zahteva pojasnila
Nemčija je sicer pred dnevi za sirske državljane prekinila izvajanje dublinske uredbe, v skladu s katero mora prosilce za azil obravnavati tista država članica EU, v kateri so vstopili v Unijo.
To pa po trditvah madžarske vlade povzroča zmedo in zato od Nemčije zahteva, naj pojasni pravno situacijo v zvezi z gibanjem "nezakonitih migrantov" znotraj EU. Po navedbah madžarskih vladnih predstavnikov je Nemčija v zadnjih dneh pokazala popustljiv odnos do ljudi, ki prihajajo iz Sirije, kar da sirskim državljanom"dviguje upanje", istočasno pa situacija postaja nejasna.
Po navedbah vladnih predstavnikov je namreč možno v skladu s schengenskimi pravili migrantom in beguncem odhod iz Madžarske omogočiti le z veljavnimi dokumenti in vizumi držav, v katere želijo priti. Ker je Madžarska ravnala v skladu s svojimi zakoni in zakonodajo EU, je na železniških postajah Budimpešte prišlo do množičnega zadrževanja migrantov. V Budimpešti zato od Nemčije želijo pojasnila, dodajajo pri madžarski vladi.
Pri spopadanju z migrantsko krizo pa je Evropska komisija Madžarsko pozvala, naj se drži zakonodaje EU. Madžarska mora potemtakem vse migrante, ki prestopijo njeno mejo, registrirati s prstnimi odtisi, so danes opozorili v Bruslju.
Avstrijci na cestah iščejo tihotapce ljudi
Potem ko so v tovornjaku našli 71 trupel beguncev, le dva dni kasneje pa so jih prav tako iz tovornjaka 26 rešili v zadnjem trenutku, preden bi jih doletela podobno kruta usoda, so Avstrijci začeli z izvajanjem poostrenega nadzora tovornjakov, ki vozijo po njihovih cestah. Ukrep je kmalu po grozljivi najdbi napovedala avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl- Leitner.
Podrobne preglede izvajajo še posebej intenzivno v obmejnem območju in na glavnih mednarodnih poteh v državi.
Avstrija je za potrebe pregledovanja vozil okrepila policijske enote. Nove delovne naloge so policisti začeli izvajati sinoči ob osmih, uro kasneje so že ujeli prvega kršitelja. V tovornjaku s francoskimi registrskimi tablicami so našli 11 beguncev – devet odraslih in dva otroka. Skupno so aretirali že okoli pet tihotapcev in ustavili več sto beguncev, ki so želeli na nevaren način priti v države EU.
Avstrija akcijo izvaja v sodelovanju z oblastmi nemške Bavarske, Madžarske in Slovaške. "Ti kriminalci so spletli mednarodne mreže, zato mora tudi naš odziv vključevati sodelovanje med državami," je o tihotapskih združbah povedala Mikl-Leitnerjeva.
Zaradi poostrenih kontrol vozil, v katerih bi bilo zaradi njihove velikosti mogoče tihotapiti več ljudi, Avstrijci na svojih cestah pričakujejo zastoje. O prvih zastojih sicer že poročajo. A pristojni so jasni – gre za reševanje življenj in za akcijo, ki bi naj uničila tihotapce, ki na račun nesreče migrantov služijo denar, sami pa se pogosto ne držijo niti najbolj osnovnega dela dogovora z migranti – da bi jih na cilj pripeljali žive.
"To so kriminalci, ki delujejo izjemno brezobzirno, zato prostora za popuščanje tukaj ni," še meni Mikl-Leitnerjeva, ki je tudi dejala, da bodo tisti, ki jih bodo ujeli, končali v zaporu, saj država ne bo dopustila, da si Avstrijo spremenijo v svoje igrišče.
Kljub temu na Gradiščanskem pričakujejo velik val beguncev, pripravljajo se na prihod okoli 7000 ljudi, za katere tudi vojska postavlja zabojnike in šotore.
Črna lista držav, ki (kljub velikim besedam) zavračajo begunce
V Nemčiji, ki med begunci velja za obljubljeno deželo, tja bi se naj letos odpravilo od 800.000 do 1 milijon ljudi, so medtem sestavili seznam držav, ki množično zavračajo begunce. Kot dodajajo nemški mediji, so vmes tudi države, ki so jih polna usta o tem, kako bi morala reagirati Evropa.
Kot opozarjajo, je Velika Britanija doslej sprejela le 114 beguncev na milijon prebivalcev, ali le tretjino povprečja članic EU, medtem ko jih je Nemčija na milijon prebivalcev sprejela 905, Madžarska pa – ob hudem navalu, zaradi katerega so postavili celo ograjo iz bodeče žice – kar 3322 na milijon svojih prebivalcev.
Britanski premier David Cameron je ob tem napovedal še številne nove ukrepe, ki bi dali beguncem jasno vedeti, da niso dobrodošli, država pa namerava omejiti priseljevanje tudi za ljudi iz drugih delov EU.
Beguncev, še posebej muslimanov, se kljub drugačnim javnim izjavam politikov, na veliko otepa tudi Francija. Tam so tudi že napovedali, da bodo začeli z jasnim ločevanjem med begunci, ki bežijo zaradi vojne in ekonomskimi migranti, pri čemer bodo vrata za slednje zaprta.
Sosedje Italijani so doslej na milijon prebivalcev sprejeli 251 beguncev. Preveč, pravi premier Matteo Renzi. Nemški mediji medtem pišejo, da je njihovo zunanje ministrstvo izbrskalo, da italijanske oblasti beguncem pogosto dajo 500 evrov in jih pošljejo naprej v Nemčijo.
Potem pa sta tukaj še Litva in Slovaška. Prva pravi, da je razporejanje beguncev nepravično. Letos so jim skoraj povsem zaprli vrata, na milijon prebivalcev so jih sprejeli 45. Na Slovaškem pa prav tako ne želijo beguncev, bi pa naredili izjemo, če bi lahko prišleke izbrali sami. Predvsem bi se odločili za kristjane.
Tusk: Tihotapci so danes potencialni množični morilci
Premier Miro Cerar in predsednik Evropskega sveta Donald Tusk sta se na srečanju na Bledu strinjala, da je "migrantska kriza" eden najresnejših izzivov, pred katerimi se je znašla Evropa. Trenutno je največji izziv preprečiti tihotapljenje ljudi, kar je Tusk označil za množičen umor. "Kot smo lahko videli v Avstriji in Sredozemlju, tihotapljenje migrantov ni samo umazan posel, temveč gre za množičen umor," je dejal Tusk. "Tihotapci so danes potencialni množični morilci. Narediti moramo vse, da to preprečimo," je pozval.
Cerar je poudaril, da mora EU storiti vse, da se bo migrantska kriza najprej reševala v državah izvora in tranzitnih državah. "Želimo biti humani, želimo pomagati ljudem v stiski, želimo biti solidarni, kar pomeni, da bomo tako znotraj EU kot tudi širše sodelovali pri tem, da bodo bremena različno porazdeljena med državami," je dejal. "Pomembno je, da v teh prihajajočih ljudeh ne vidimo samo groženj, nasprotno - sprejeti jih moramo brez strahu, jim pomagati, jih skušati integrirati in z njimi skupaj videti tudi priložnost," je poudaril Cerar.
Na Dunaju maša in množičen shod za žrtve begunske tragedije v Avstriji
Na Dunaju so se nocoj z mašo in množičnim shodom, ki se ga je udeležilo kakih 20.000 ljudi, spomnili 71 beguncev, ki so se na vzhodu Avstrije nedavno zadušili v tovornjaku, medtem ko so v upanju na boljše življenje hoteli v Evropo.
Maše v dunajski katedrali sv. Štefana so se po poročanju nemške tiskovne agencije dpa udeležili tudi številni predstavniki avstrijske vlade, med njimi tudi kancler Werner Faymann.
V središču avstrijske prestolnice pa se je po ocenah policije zbralo okoli 20.000 ljudi, ki so tako izrazili nasprotovanje nečloveškemu ravnanju z begunci.
Trupla beguncev, po prvih ugotovitvah forenzikov naj bi šlo za Sirce, so odkrili prejšnji četrtek v tovornjaku z madžarskimi registrskimi tablicami, parkiranem ob avtocesti na avstrijskem Gradiščanskem. Žrtve so se v tovornjaku najverjetneje zadušile. Madžarska policija je doslej v povezavi s tragedijo aretirala pet ljudi, Avstrija pa je v boju proti tihotapljenju ljudi na območju vzhodne meje v nedeljo uvedla nadzor nad večjimi vozili.
Slovenska škofovska konferenca: 'Sprejemanje tujcev je znamenje ljubezni in spoštovanja dostojanstva vsakega človeka'
V Komisiji pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci poudarjajo, da sta gostoljubje in sprejemanje tujcev že od davnih časov znamenje ljubezni in spoštovanja dostojanstva vsakega človeka. Zato si želijo, da bi bilo v primeru številnejših migracij v Slovenijo za vse begunce in njihove družine primerno poskrbljeno vključno z versko oskrbo.
V komisiji ob begunski krizi izražajo podporo vsem državnim ustanovam, civilni zaščiti, humanitarnim organizacijam in prostovoljcem, ki se pripravljajo na morebiten sprejem beguncev in migrantov. Vlado pa pozivajo, naj prispeva k skupnemu in celovitejšemu evropskemu reševanju vzrokov za begunsko tragedijo.
Ljubljanski nadškof metropolit in predsednik omenjene komisije Stanislav Zore je opozoril, da begunci niso več zgolj nek problem, ki ga morajo reševati drugje, ampak postajajo del našega prizadevanja, da uredimo življenje v naši domovini.
"Tu se lahko pojavi cel kup strahov, od tega, kaj begunci nosijo s seboj, na kakšen način bodo našo družbo spravili iz ravnovesja, pa do tega, da se začnemo bati, da so med njimi teroristi, ki bi lahko ogrožali našo varnost," je povedal in dodal, da se na ta način v nas sprožijo mehanizmi, zaradi katerih bi te ljudi zavrnili, kar pa po njegovem mnenju ni človeka vredno. V komisiji menijo, da je treba na vsa vprašanja, tudi na vprašanja o naši lastni varnosti, odgovarjati objektivno, odkrito in pošteno.