Doktor Richard Harris, anesteziolog iz Adelaida, je odpovedal svoje počitnice v avstralski puščavski planoti Nullarbor, kjer se naj bi potapljal, in Tajcem priskočil na pomoč.
Potem ko so bili dečki najdeni in se je reševalna akcija začela, se jim je pridružil v jami. Po njegovi direktivi so jamo prvi zapustili tisti, ki so bili najšibkejši.
Olajšanju po uspešni reševalni akciji je sicer sledil velik udarec za Harrisa, ki ga bližnji kličejo Harry – umrl mu je namreč oče. Po besedah njegovih sodelavcev dr. Harris žalost občuti toliko bolj intenzivno, ker je po tej misiji fizično in psihološko izčrpan.
Harris ključni kamenček v mozaiku reševanja
Britanski potapljači in tajski tjulnji so prav posebej zaprosili za njegovo pomoč zaradi edinstvene kombinacije veščin, ki jih premore. Ni samo zdravnik, temveč tudi eden izmed bolj poznanih strokovnjakov za potapljanje v jamah v teh krogih.
Koordinator reševalne misije Narongsak Osotanakorn je v zahvalah po končani akciji posebej izpostavil pomoč Avstralcev, še posebej Harrisa. "Zelo dober. Najboljši," je o njem dejal Osotanakorn.
Družinska prijateljica Harrisa Sue Crown je povedala, da je skromen, družinski človek, ki je s svojo pojavo zagotovo pomiril tajske dečke v jami in jim nudil tolažbo. Odlično se naj bi znašel z otroki, prav tako pa jih je znal odlično pripraviti na potop.
Harris naj bi predhodno sodeloval v že več zahtevnih misijah. Leta 2011 je iz jame Tank blizu gore Gambier pomagal izvleči truplo njegove pokojne prijateljice, ki je umrla med potapljanjem.
V preteklosti je kot podvodni fotograf že sodeloval z revijo National Geographic, kot sodelavec avstralske ekipe za nujno medicinsko reševanje pa je bil del več različnih misij v pacifiški regiji. Avstralci niso pozabili niti na njegovega potapljaškega partnerja Craiga Challena, ki mu je bil pri misiji v veliko oporo.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.