Nizozemski zunanji minister Stef Blok je novinarjem povedal, da je Nizozemska od Rusije že zahtevala odškodnino za svojce žrtev, saj je po mednarodnem pravu odgovorna za sestrelitev letala 17. junija 2014, ki je bilo na poti iz Amsterdama v Kuala Lumpur, umrlo pa je vseh 298 ljudi na krovu. Največ je bilo nizozemskih državljanov.
Mednarodni preiskovalci so v četrtek objavili, da je bila raketa, ki je leta 2014 zakrivila strmoglavljenje malezijskega potniškega letala nad vzhodno Ukrajino, iz brigade ruske vojske. Po ugotovitvah preiskovalcev je bila raketa buk-telar v lasti 53. protiletalske raketne brigade iz Kurska.
Vodja preiskovalcev Fred Westerbeke je še dejal, da je preiskava zdaj v "zaključni fazi", a hkrati opozoril, da je "treba končati še nekaj dela". Dodal je, da so preiskovalci v zadnjih letih pridobili veliko dokazov, a niso še tako daleč, da bi izdali obtožnice.
'Edini razumen zaključek je, da je vpletena Rusija'
Preiskovalci so že v preteklosti ugotovili, da je letalo sestrelila raketa, ki je bila izstreljena iz ruskega raketnega sistema buk, ki so ga na vzhod Ukrajine pripeljali iz Rusije. Raketa naj bi bila izstreljena z ozemlja v Ukrajini pod nadzorom proruskih upornikov, niso pa neposredno povedali, kdo je raketo posedoval.
"Glede na ugotovitve preiskave je edini razumen zaključek, da je Rusija neposredno vpletena," pa je v Canberri dejala Julie Bishop.
Uradna Moskva pa sicer še vedno zavrača vpletenost v tragedijo. "Niti ena protiletalska raketa Ruske federacije ni do zdaj prečkala rusko-ukrajinske meje," je ugotovitve preiskovalcev v četrtek zavrnilo rusko ministrstvo za zunanje zadeve. Ob tem je za katastrofo obtožilo Ukrajino. Rusija je namreč že predstavila dokaze, ki "so pokazali vpletenost ukrajinskih enot, ki uporabljajo rakete buk". Danes pa so v Kremlju izrazili celo sum v verodostojnost preiskave, saj ruski preiskovalci za razliko do ukrajinskih v njej niso smeli sodelovati.
Tudi EU in Nato pozvala Rusijo prevzame odgovornost
Tudi Evropska unija in zveza Nato sta pozvala Rusijo, naj prevzame odgovornost za sestrelitev malezijskega letala z oznako leta MH17 pred slabimi štirimi leti nad vzhodno Ukrajino.
"Evropska unija poziva Rusko federacijo, naj prevzame odgovornost in v polnosti sodeluje pri vseh prizadevanjih za razrešitev primera," je Rusijo pozvala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini.
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg pa je v ločenem sporočilu prav tako zapisal: "Rusijo pozivam, naj prevzame odgovornost."
Klic iz Amsterdama nizozemskega zunanjega ministra, ki je Rusijo pozval naj svojcem žrtev izplača odškodnino, je potrdil tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov. "Ne dvomijo v to, da je izstrelek prišel iz Rusije. Vprašal sem ga za dejstva, da potrdi te trditve, a mi jih ni dal," je za ruske medije dejal Lavrov in obtožil Nizozemsko, da tragedijo izkorišča za to, da bi dosegla lastne politične cilje. Kasneje pa so ruske agencije pisale, da se je Rusija pripravljena z Nizozemsko pogovarjati o nesreči.
"Rusija ne ve, v kolikšni meri lahko verjame rezultatom preiskave," je v Sankt Peterburgu dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Zavrnil je tudi zahteve Avstralije in Nizozemske, da je Rusija pravno odgovorna za posledice.
Podobno je v četrtek na gospodarskem forumu v tem mestu preiskavo ocenil tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki je dejal, da "ni ničesar, kar bi vzbudilo zaupanje" v to preiskavo in da obstaja "več različic" o tem, kaj se je v resnici zgodilo. "Da bi v polnosti lahko priznali to, kar trdijo v preiskavi, bi morali biti enakopravno vključeni vanjo." Ob tem je dejal, da bo Moskva rezultate podrobno preučila; na vprašanje, ali je bila raketa ruska, pa je odgovoril: "Seveda ne."
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.