Poleg ugrabitelja, ki bi ga naj vodila skrajna islamska prepričanja in bi naj simpatiziral s skrajneži samooklicane Islamske države, sta umrla še dva talca – upravitelj kavarne, 34-letni Tori Johnson in 38-letna odvetnica Katrina Dawson. Kot je na cerkvenem obredu, namenjenem žalovanju za njima, dejal sydneyjski nadškof Anthony Fisher, sta bila pripravljena odreči se svojemu življenju, da bi lahko drugi živeli.
V spomin na žrtvi ljudje danes pred kavarno polagajo cvetje in sporočila. "Ta kraj je veljal za mirno zbirališče. Zdaj je vse drugače. Avstralci smo precej sproščeni ljudje, a dejstvo je, da se je čez noč nekaj spremenilo," je medijem povedala Kate Golder, ena od tistih, ki so se prišli pokloniti žrtvam.
V Avstraliji, kjer sicer tako politiki kot javnost vztrajajo, da bo država po incidentu ostala odprta in muslimanom prijazna, so medtem zvišali stopnjo pripravljenosti, v Canberri pa so evakuirali oddelek za zunanje zadeve in trgovino, potem ko so v bližini našli sumljiv paket.
Center Sidneyja so včeraj izpraznili potem, ko je Monis vkorakal v kavarno Lindt, zajel talce, od njih zahteval, da držijo napis s skrajno islamsko vsebino in kličejo medije. Slednji so se nato odločili, da se z Monisom ne bodo pogajali.
Po okoli 12 urah je napadalec v lokalu ugasnil luči, približno štiri ure kasneje pa so se zaslišali streli, zaradi česar so policisti aktivirali načrt v primeru, da pogajanja z ugrabiteljem ne bodo uspešna, in vdrli v kavarno.
Avstralski premier Tony Abbott je dejal, da je bil Monis duševno nestabilen in z dolgo zgodovino nasilja in ekstremizma. Dejal je še, da bodo morali iz tragedije potegniti nekaj naukov in uvesti določene spremembe. Med drugim bodo razmišljali o tem, komu podeljujejo politični azil in koga izpuščajo na prostost po plačilu varščine.
Avstralija je Monisu leta 1996 podelila politični azil, čeprav so ga v Iranu iskali zaradi prevar in je bila za njim razpisana tiralica Interpola. Avstralski mediji so med drugim odkrili, da je Monis lani priznal krivdo in sprejel obsodbo na 300 ur družbeno koristnega dela, ker je družinam avstralskih vojakov, ki so padli v Afganistanu, pošiljal nesramna in žaljiva pisma.
Kmalu zatem so ga aretirali zaradi sokrivde pri umoru nekdanje soproge, letos pa ponovno zaradi spolnega napada leta 2002. Obtožnico so okrepili še z drugimi primeri spolnih napadov, v katerih se je Monis pretvarjal, da je zdravilec in se je tako spravljal na ženske žrtve.
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.