Ko je včeraj na letališču v malezijskem Kuala Lumpurju v nepojasnjenih okoliščinah umrl Kim Džong Nam, je sum takoj padel na njegovega polbrata, severnokorejskega voditelja Kim Džong Una.
Nekateri poznavalci razmer v tej izjemno zaprti državi na Korejskem polotoku ugibajo, da se je želel znebiti potencialnega tekmeca za oblast, drugi pa menijo, da ga je razjezila novica, da namerava pobegniti v Južno Korejo. Podobna usoda je doletela več njegovih sorodnikov ter vidnih predstavnikov režima.
1. Umor "izdajalskega bratranca"
Leta 1997 so pred njegovim stanovanjem v Seulu našli mrtvega Li Han-junga, nečaka nekdanje žene Kim Džong Ila. Imel je več strelnih ran.
Li je že leta 1982 preko Švice pobegnil v Južno Korejo, ki je novico o njegovem prihodu skrivala kar 14 let. Razširila se je šele leta 1996, ko je s severa na jug prebegnila še njegova mati.
Lija, ki je ostro kritiziral razmere v Severni Koreji in njenega takratnega voditelja, so ubili severnokorejski agenti. Preden bi jih lahko prijeli, so se vrnili domov.
2. Eksplozija v Jangonu
V Jangonu v Burmi je med obiskom takratnega južnokorejskega predsednika Čun Du-hvana leta 1983 odjeknila silovita eksplozija. Čuna, kateremu je bila bomba namenjena, so sicer zgrešili, več kot 20 ljudi pa je umrlo. Med njimi štirje južnokorejski ministri, veleposlanik v Jangonu in več svetovalcev.
Enega od severnokorejskih agentov, ki so napad izvedli, je policija ustrelila na prizorišču, drugega so usmrtili, tretji pa naj bi umrl v zaporu leta 2008. Burma, ki jo danes poznamo pod imenom Mjanmar, je s Severno Korejo takrat prekinila diplomatske odnose, znova so jih vzpostavili pred desetimi leti.
3. Poskus umora južnokorejskega predsednika
Tudi leta 1968 se je severnokorejski režim odločil za atentat na južnokorejskega predsednika. To mesto je takrat zasedal Park Čung-hi. 31 komandosov se je pritihotapilo v državo in bili so le za streljaj oddaljeni od predsedniške palače. Južnokorejske varnostne sile so uspele napad v zadnjem trenutku preprečiti, edini napadalec, ki so ga uspeli prijeti, pa je priznal, da so nameravali Parku prerezati grlo.
Dogodek je močno poslabšal že tako izjemo napete odnose med državami. Park je ustanovil skupino komandosov, katerih naloga je bila uničiti predsedniško palačo v Pjongjangu. Leta 1971, ko so načrte opustili, so se uprli, ubili svoje trenerje in odšli na Seul. Preden bi tam izvedli napad, so jih ustavili.
4. Ker je pobegnil, so ga nameravali ubiti
Leta 2010 so v Seulu preprečili atentat na nekdanjega sekretarja Delavske stranke Hvang Jang-jopa, doslej najvišjega severnokorejskega politika, ki je prebegnil na jug. Napad naj bi izvedla dva agenta, ki sta se tudi sama predstavljala kot prebežnika, a so ju še pravi čas razkrinkali.
Njuna naloga je bila, da politiku, ki je z begom razbesnel režim v Pjongjangu, prerežeta vrat. Oba so prijeli.
Hvang je v Seul pribežal leta 1997 in bil od takrat oster in glasen kritik severnokorejskega režima. Umrl je pol leta po neuspelem poskusu atentata.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.