Tujina

Atentat na libanonskega krvnika?

Bejrut/Jeruzalem, 24. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V eksploziji v Bejrutu je bil ubit nekdanji vodja libanonske proizraelske desničarske milice Elie Hobeika, ki naj bi bil odgovoren za pokol 1000 Palestincev v begunskih centrih v Sabri in Šatili leta 1982.

Ranjenih je bilo več ljudi
Ranjenih je bilo več ljudi FOTO: Reuters

Eksplodiral je avto-bomba, ki je bil parkiran pred hišo Hobeike. Viri poročajo o različnih scenarijih. Tako naj bi po enem bomba eksplodirala ko se je Hobeika peljal mimo avto-bombe v svojem avtu, drugi viri pa poročajo, da je bila bomba montirana v Hobeikinem avtu. V eksploziji so umrli vsaj še trije ljudje, od tega dva telesna stražarja, ranjeni pa so bili vsaj trije. Po navedbah policije je bilo ob eksploziji močno poškodovanih več stavb, izbruhnil pa je tudi velik požar.

Hobeika je bil nekdanji libanonski minister in vodja pro-izraelske milice, ki naj bi bil vpleten v poboj palestinskih beguncev leta 1982 v Libanonu. 45-letni Hobejka naj bi bil vpleten v pokol od 800 do 1000 Palestincev v begunskih centrih v Sabri in Šatili zahodno od Bejruta v času izraelske zasedbe leta 1982. Krščanski skrajneži so centra napadli, potem ko je bil njihov vodja, predsednik Bašir Gemajel ubit v bombnem atentatu na njihovem sedežu v Falangi. Kasneje se je izkazalo, da so bili za napad odgovorni Sirijci, ki so nasprotovali Hobejkovem zavezništvu z Izraelci.

Je atentat izpeljal Izrael?

Šaron zavrača očitke o vpletenosti v umor
Šaron zavrača očitke o vpletenosti v umor FOTO: Reuters

Skupina palestinskih beguncev, ki je preživela pokol, je junija lani vložila v Belgiji tožbo proti sedanjemu izraelskemu premieru Arielu Šaronu. Belgijski tožilec je Šarona obtožil za zločine proti človečnosti. Belgijska zakonodaja namreč omogoča sodne postopke zoper tuje državljane.

Hobeika, ki je kot pripadnik krščanskih milic v času državljanske vojne v Libanonu (1975-1990) najprej sodeloval z Izraelom, nato pa s Sirijo, se je v začetku tega tedna srečal z delegacijo belgijskega senata. Tej je predstavil dokaze o svoji nedolžnosti in obenem obtožil za pokol Šarona, ki je bil takrat izraelski obrambni minister. Belgijski senator Vincent Van Quickenborne, ki se je udeležil srečanja, je v četrtek dejal, da ne izključuje povezave med umorom Hobeike in sedanjim izraelskim premierom.

Kljub temu da je Izrael zanikal morebitno vpletenost v umor Hobeike, pa v Bejrutu nihče ne razmišlja o tem, da bi bil umor posledica maščevanja palestinske strani za pokol. Libanonski varnostni krogi domnevajo, da za umorom stoji izraelski Mosad, ki je želel Hobeiki preprečiti, da ob morebitnem procesu v Belgiji predloži obremenilne dokaze proti Šaronu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10