Mark Stephens, odvetnik ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea, je sporočil, da se bo Assange boril proti izročitvi Švedski, ki je zanj izdala mednarodni zaporni nalog zaradi sumov poskusa posilstva in spolnega nadlegovanja, saj se boji predaje ZDA.
Po njegovih besedah namreč obstaja nevarnost, da bodo švedske oblasti Assangea predale naprej ZDA, kjer se je jeza zaradi nedavnega razkritja četrt milijona ameriških diplomatskih depeš nakopičila. Na osnovi tega naj bi Assange tudi izpodbijal zaporni nalog in skušal preprečiti izročitev Švedski, je Stephens povedal za britanski BBC.
Kot meni, je celotna zadeva "političen trik" države, ki je dovolila sporne ameriške prevoze terorističnih osumljencev. Švedsko tožilstvo naj bi namreč že septembra celoten primer proti Assangeu opustilo in se je znova oglasilo šele po objavi depeš in pritisku tamkajšnjih politikov. Zagrozil je, da bi lahko WikiLeaks objavil nove tajne dokumente in se skušal na ta način zaščititi.
Stephens je švedskemu pravosodju sicer predlagal, da Assangea v zvezi s sumi posilstva in spolnega nadlegovanja zaslišijo na britanskih tleh, a je pristojna vrhovna tožilka Marianne Ny to možnost izključila. Kot je dejala, mora upoštevati pravila za stike in zaslišanja na tujem ozemlju. Zatrdila je, da izročitev Assangea ZDA v tem primeru ni možna.
Zaprli bi mu bančni račun
Pristojni v Švici celo preučujejo morebitno zaprtje bančnega računa, ki ga je odprl Assange. Gre za enega od treh računov, na katerih WikiLeaks zbira donacije, h katerim poziva na svoji spletni strani. Preostala računa sta v Nemčiji in na Islandiji. Pogoj, da imaš v Švici odprt reden račun, je namreč, da si prebivalec Švice, da imaš v njej neko posest ali da v njej posluješ. Velik udarec za finančno prihodnost WikiLeaksa je bila sicer že nedavna odločitev spletnega plačilnega sistema Paypal, da zapre njegov račun.
WikiLeaks: Diplomati ZDA zelo nezadovoljni z avstrijsko vlado
Medtem pa je iz depeš, ki so jih z Dunaja v Washington pošiljali ameriški diplomati, moč prebrati, da avstrijskega kanclerja Wernerja Faymanna premalo zanima zunanja politika, vodja diplomacije Michael Spindelegger se osredotoča le na gospodarske interese države, obrambni minister Norbert Darabos pa ni naklonjen pošiljanju vojakov v tujino.
WikiLeaks: EU ne verjame v uspeh v Afganistanu
Neka druga depeša navaja, da je sedanji predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy lani veleposlaniku ZDA v Belgiji dejal, da EU ne verjame več v uspeh v Afganistanu in da so evropski vojaki v tej državi "zaradi ustrežljivosti do ZDA". EU naj bi tako počakala do konca letošnjega leta in videla, ali bo v Afganistanu prišlo do napredka.
WikiLeaks: Kitajsko vodstvo vpleteno v napade na Google
Iz ene od depeš pa izhaja, da so visoki predstavniki Kitajske vpleteni v kibernetske napade na spletnega velikana Google. Kitajska teh depeš ni komentirala, je pa že v četrtek razkritja WikiLeaksa označila za absurdna.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.