
Žrtve asimilacijske politike so bili namreč predvsem otroci, ki so jih kanadske oblasti prisilno iztrgale iz njihove kulture in družin ter poslale na šolanje v t. i. „indijanske šole“. "Prevečkrat so te ustanove dopuščale zlorabo ali zanemarjanje, ni bilo ustreznega nadzora in se vam opravičujemo, ker vas nismo zaščitili," je dejal Harper na prireditvi, ki se je je udeležilo nekaj sto od skupno150 tisoč žrtev. V šolah, katerih namen je bil "ubiti indijanski duh v otroku“, so učenje nove kulture večkrat podkrepili s pretepanjem in spolnim nasiljem. Takšna sistematična asimilacija je trajala dobrih sto let, večino šol pa so zaprli šele v 70. letih prejšnjega stoletja.
"Za naše starše, stare starše in generacije pred njimi ta dan ne pomeni nič manj kot to, da smo dosegli nemogoče,“ je Phil Fontaine, vodja Skupščine prvobitnih narodov, ki združuje milijon kanadskih domorodcev, komentiral Harperjeve besede.
Opravičilo je sicer prišlo dve leti po tem, ko so kanadske oblasti skupaj z različnimi cerkvami, ki so pomagale voditi te šole, pristale v plačilo največje odškodnine v kanadski zgodovini. Nekdanji šolajoči bodo tako za prvo leto izobraževanja dobili 10 tisoč, za vsako naslednje pa tri tisoč dolarjev.
Podobno opravičilo so lani dočakali tudi avstralski aborigini, vendar pa je tamkajšnji premier Kevin Rudd zahteve po izplačilu odškodnine zavrnil.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.