Nekdanji visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini, britanski diplomat Paddy Ashdown, je za bosansko spletno stran Dnevni Avaz povedal: BiH je na poti k razpadu, predsednik Republike srbske Milorad Dodik pa načrtuje, da bi državo naredil popolnoma nefunkcionalno, tako da bi "vsi dvignili roke od nje".
Ashdown: BiH je po enajstih letih enotnosti na poti k razpadu
Vodstvo Republike srbske je označil kot separatistično, zato bi po Ashdownovem mnenju morala Evropska unija ukrepati in jih osamiti, pogovarjati pa bi se morala le s tistimi, ki si prizadevajo za enotnost BiH.
Ashdown dodaja, da je BiH enajst let hodila po poti enotnosti, funkcionalnosti in proti Evropski uniji, v zadnjih petih ali šestih letih pa se je ta dinamika poslabšala in obrnila v nasprotno stran. Opozarja, da "obstaja realna nevarnost, da postane BiH nefunkcionalna črna luknja", politiki pa bi morali prevzeti odgovornost in delovati bolj konstruktivno v korist državljanom.
"Nevarnost predstavlja dinamika, ki je usmerjena proti razpadu in neenotnosti. To se je začelo v Republiki srbski, to je začel Dodik, ko mu je mednarodna skupnost dovolila groziti z reformami, groziti neodvisnemu sodstvu, državnemu fiskalnemu sistemu in drugim državnim strukturam, ki so grajene 11 let," pravi Ashdown
Krivda je po njegovem mnenju deljena in dodaja, da Evropska unija ni pokazala dovolj moči, da bi te pojave ustavila. "Celo bošnjaške stranke, kot je Stranka demokratične akcije (SDA), zdaj posvečajo precej več pozornosti federaciji kot pa državi. To pomeni, da Bosna nazaduje proti situaciji, v kateri obstajata le dve entiteti, država pa je vse manjša."
Koliko vpliva ima EU?
Dotaknil se je tudi srbskega približevanja Evropski uniji in povedal, da bi moralo biti nadaljevanje pogajanj pogojeno s tem, da bi Srbija eksplicitno povedala, da nasprotuje težnjam, ki slabijo BiH.
Dodik: Ashdown bi se moral sodno zagovarjati
Stališče je zelo razburkalo javnost v BiH. Na obtožbe se je odzval predsednik Republike srbske Milorad Dodik, ki je novinarjem v Banjaluki povedal, da v Bosni in Hercegovini ni separatizma, ampak država v tem trenutku razpada.
Ashdown bi se moral po Dodikovem mnenju sodno zagovarjati zaradi kršitev mednarodnega prava na tleh BiH, verjame pa, da se nekega dne tudi bo. "Sploh ni več pomembno, kaj Ashdown govori, pomemben pa je s stališča, kakšne posledice je pustil tukaj," je še dejal Dodik.
KOMENTARJI (255)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.