Bašar al Asad je vnovič prisegel kot predsednik Sirije. Izvoljen je bil 3. junija, volitve pa so potekale sredi že več kot tri leta trajajoče državljanske vojne, in sicer le na območjih pod nadzorom režima. Prav zato sta jih opozicija in tujina označile za farso.
Asad je danes v govoru pred podporniki dejal, da bodo zahodne in arabske države, ki podpirajo terorizem, plačale visoko ceno, sam pa se bo boril zoper upornike vse do trenutka, ko bo v celotni državi vzpostavljena varnost. "To, kar danes vidimo v Iraku in Libanonu ter v vseh državah, ki jih je zadela ta bolezen 'lažne pomladi'... dokazuje, da so bila naša svarila upravičena. Kmalu bomo videli, kako arabske, regionalne in zahodne vlade plačujejo visoko ceno za podpiranje terorizma," je poudaril.
"Sirci, tri leta in štirje meseci... so minili, odkar so nekateri vpili 'svoboda'," je dejal Asad, pri čemer je imel v mislih začetek revolucije marca 2011. "Želeli so revolucijo, a pravi revolucionarji ste vi. Čestitam vam za vašo revolucijo in vašo zmago," je pred navdušenimi privrženci poudaril novi-stari predsednik. "Tisti, ki so izgubili smer, lahko sedaj jasno vidijo... pošastni obrazi so bili razkriti, maska svobode in revolucije je padla," je dodal 48-letni avtokrat.

V Siriji je v treh letih krvavega konflikta umrlo že prek 170.000 ljudi. Analitiki pravijo, da Asad želi utrditi svojo podobo zmagovalca nad uporniki, prav tako pa naj bi si prizadeval znova pridobiti naklonjenost tistega dela prebivalstva, ki je utrujeno od dolgotrajne vojne. Prikazuje se tudi kot voditelj, ki se bori zoper islamske skrajneže.
V prid Asadu je dejstvo, da gre upornikom v Siriji že leto dni vse narobe. Izgubljajo namreč utrdbo za utrdbo – stari del Homsa ter oporišča v pokrajinah okoli Damaska in Alepa. Navzočnost upornikov na severu države, na primer v Idlebu, kot tudi na jugu, na primer v Dari, zibelki upora leta 2011, je razbita, ob tem pa režim nadzira obalo. Z vzhoda Sirije je upornike pregnala hegemonistična Islamska država ter tam razglasila kalifat.

Kljub temu so analitiki mnenja, da Asad ne more storiti ničesar, da bi ljudje pozabili na preteklost. Po mnenju poznavalca v Dohi Salmana Šajka je bilo prelite preveč krvi, da bi lahko med večino prebivalcev vnovič pridobil legitimnost. Gre torej za Pirovo zmago na ruševinah države, ki ne bo več pristala na vrnitev v stanje pred vojno, še meni Šajk.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.