Sirski aktivisti, reševalci in zdravstveni delavci z dela Alepa, ki je v rokah uporniških skupin, poročajo, da so v torek helikopterji sirske vojske na obljudeno in poseljeno območje odvrgla biološko orožje, domnevno strupeni klor. Večje število ljudi je prizadetih.
Obtožbe po uporabi klora in ostalih strupenih snovi v sirski vojni so sicer precej pogoste, tako na strani Bašarja al Asada, ki je mimogrede po izobrazbi zdravnik, kot na strani upornikov pa uporabo zanikajo. V zadnjem mesecu sta bila po poročilih najmanj dva tovrstna napada v Alepu. Oba naj bi izvedla sirska vojska, čeprav oblasti trdijo ravno obratno.
Poročajo o zastrupitvi 37 otrok
Informacije o zadnjem napadu in številnih poškodovanih naj bi prihajale s strani zdravstvenega osebja v eni od še delujočih bolnišnic. To naj bi novinarjem prek tekstovnih sporočil poročalo o zastrupitvi 71 ljudi, med temi pa naj bi bilo 37 otrok in 10 žensk. Sporočili so, da ima večina hude težave z dihanjem, suh kašelj, njihova oblačila pa naj bi smrdela po kloru. 10 naj bi jih bilo v kritičnem stanju, med njimi tudi nosečnica.
Ibrahim Alhajm, pripadnik uporniške zdravstvene ekipe je dejal, da je prispel na območje kmalu za tem, ko so helikopterji nad sosesko odvrgli sode s strupeno snovjo. Kot pravi, je imel tudi sam velike težave z dihanjem, zato je nemudoma uporabil masko. Najmanj 80 civilistov so odpeljali v bolnišnico in jim nudili pomoč in informacije, pravi.
Ekipe reševalcev so svoje poročilo podkrepili s fotografijami in posnetki. Na teh je videti jokajoče otroke in kašljajoče odrasle.
Tudi Sirski observatorij je potrdil, da je imelo najmanj 70 oseb hude težave z dihanjem, ko so iz helikopterjev odvrgli posode z neznano snovjo. Vodja observatorija Rami Abdurahman je dejal, da sicer ne more zagotovo trditi, da je šlo za klor.
Strupeni klor je sicer močno kemično orožje. V majhnih koncentracijah povzroči hude težave z dihanjem, bruhanje in slabost, v večjih koncentracijah pa tudi smrt.
ZN: Sirski režim najmanj dvakrat uporabil kemično orožje
Strokovnjaki ZN so konec avgusta podali poročilo, v katerem so zapisali, da je sirski režim med državljansko vojno najmanj dvakrat uporabil kemično orožje. To je namreč pokazala posebna preiskava pod okriljem Združenih narodov.
Glede na poročilo je sirski režim aprila 2014 in marca lani v provinci Idlib uporabil klor. Skrajneži IS pa so avgusta lani uporabil iperit v bližini Alepa. V sirskem konfliktu je bilo kemično orožje domnevno uporabljeno še v šestih primerih, a avtorji poročila zaradi težkih pogojev za preiskavo odgovornosti zanje niso mogli z gotovostjo pripisati nobeni strani, zato niso mogli potegniti zaključkov.
Varnostni svet ZN je Sirijo že leta 2013 pozval, naj uniči kemično orožje. Tega leta je Sirija sicer tudi pristopila h konvenciji, ki prepoveduje razvoj, proizvodnjo, posedovanje, širjenje in uporabo tovrstnega orožja, a očitno se uporaba nadaljuje.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.