Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je v ponedeljek v Washingtonu izjavila, da je sirski predsednik Bašar al Asad izgubil legitimnost, potem ko so protestniki v Damasku napadli poslopji ameriškega in francoskega veleposlaništva. Francija se je na napad danes odzvala s pozivom Varnostnemu svetu ZN k zavzetju enotnega stališča glede Sirije.
Napad naj bi vzpodbujala sirska državna televizija, ker sta ameriški veleposlanik Robert Ford in njegov francoski kolega Eric Chevalier minuli petek obiskala mesto Hama, vrelišče protestov proti Asadovemu režimu. Clintonova je ocenila, da Asadov režim uporablja protiameriške proteste, da bi odvrnil pozornost javnosti od lastne surovosti nad demonstranti. "Izgubil je legitimnost, ker ni izpolnil obljub in ker je iskal ter našel pomoč za zatiranje lastnega prebivalstva pri Irancih. Asad ni nepogrešljiv in za nas ni nujno, da ostane na oblasti," je po srečanju z visoko zunanjepolitično predstavnico EU Catherine Ashton povedala Clintonova.
Francoski premier Francois Fillon pa je ponedeljkova napada danes označil za nesprejemljiva ter dejal, da je "Asad šel preko vseh meja". Varnostni svet ZN je pozval k ukrepanju, saj postaja po njegovih besedah "tišina v Siriji nevzdržna".
Fillon se je kritično odzval tudi na deljena mnenja držav članic Varnostnega sveta glede Sirije. "Francija in druge evropske države so Varnostnemu svetu ZN predložile resolucijo, sprejetje katere sta onemogočili Rusija in Kitajska," je spomnil in dodal, da "to ni več sprejemljivo".
Protesti proti Asadu so se sicer začeli marca in doslej je umrlo okoli 1700 ljudi, več tisoč jih je bilo aretiranih, okoli 15.000 pa je pobegnilo v sosednjo Turčijo.
Govorili tudi o Libiji, Egiptu, Tuniziji in Balkanu
Clintonova in Ashtonova sta govorili tudi o Libiji in ameriška ministrica je dejala, da so priprave na čas po odhodu Moamerja Gadafja z oblasti v polnem teku, kar mednarodna skupnost podpira. ZDA podpirajo najavo EU, da bo odprla svoj urad v Bengaziju, kjer imajo sedež libijski uporniki. Govorili sta tudi o drugih državah, kjer poteka demokratična tranzicija, kot sta Egipt in Tunizija, pa tudi o Zahodnem Balkanu.
Clintonova je povedala, da želijo ZDA in EU podpreti države s tega območja pri izgradnji cvetočih, mirnih in demokratičnih družb ter na njihovi poti proti polnopravnemu članstvu v evroatlantskih integracijah. Pohvalila je nedavno doseženi dogovor med Srbijo in Kosovom v okviru dialoga pod okriljem EU, a to je šele začetek in dogovorjeno bo treba uresničiti. Clintonova si želi več napredka, še posebej na severu Kosova, in pričakuje, da bosta obe strani dosegli praktične sporazume za izboljšanje življenj ljudi, normalizacijo odnosov in priključitev EU.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.