Podnebne spremembe zaradi prevelikih emisij toplogrednih plinov se bodo zgodile kar 50 let prej, kot so strokovnjaki sprva predvidevali, če se ne bomo začeli obnašati drugače. Tako je pokazala študija, ki jo je opravil britanski Met Office, nacionalni meteorološki zavod.
V njej so dokazali, da se bo povprečna temperatura na Zemlji že pred letom 2060 dvignila za štiri stopinje Celzija, kar naj bi bil že alarmanten dvig. Ob tem bi bilo segrevanje na določenih območjih še hitrejše, temperature bi se ponekod namreč lahko dvignile tudi za 10 in več stopinj Celzija, kar bi prineslo hude suše, dvig morske gladine in kolaps pomembnih ekosistemov.
Arktika bi se tako lahko segrela do 15 stopinj Celzija, saj bo topljenje snega in ledu povečalo absorbcijo sončnih žarkov, še poroča Met Office.
Količina dežja se bo po tem scenariju v Zahodni, Južni in osrednji Afriki ter ob obalah Avstralije in na Jadranu zmanjšala za petino, za prav toliko pa se bo povečala količina padavin v Indiji.
"Te spremembe bodo dramatično vplivale na oskrbo s hrano in pitno vodo ter na zdravje. Vsekakor se jim je mogoče izogniti z zmanjšanjem emisij toplogrednih plinov. Če se namreč najvišja stopnja emisij zgodi v naslednjem desetletju, nato pa se hitro zmanjša, bi se lahko izognili tako hitremu segrevanju," je ob tem dejal vodja raziskave dr. Richard Betts.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.