Organizacija za človekove pravice Human Rights Watch (HRW) je opravila več kot 200 intervjujev z nekdanjimi priporniki ter prebežniki iz vojske in obveščevalnih služb. "Skoraj vsi" so doživeli ali bili priča mučenju, med drugim "dolgotrajnemu pretepanju, pogosto s predmeti, kot so palice in žice".
Poleg tega je HRW ugotovila, da sirske oblasti zadržujejo na desettisoče ljudi v "arhipelagu mučenja", kjer so izpostavljeni pretepanju, elektrošokom in drugim oblikam zlorab. Organizacija ima dokaze o obstoju 27 objektov po vsej državi, v katerih so zaprti ljudje, ki so jih oblasti prijele med nasilnim zatrtjem opozicijskih protestov.
Med metodami mučenja omenja tudi dolgotrajno zadrževanje pripornikov v bolečih in stresnih položajih, pogosto z uporabo posebej oblikovane opreme, uporabo elektrike, povzročanje opeklin s kislino iz avtomobilskih akumulatorjev, spolne napade in poniževanje, puljenje nohtov in navidezne usmrtitve.
Kot navaja HRW, so priporniki opisovali, da so bili zaprti v prenapolnjenih zaporih z neprimerno hrano in zdravstveno oskrbo, več prič pa je na lastne oči videlo, da so ljudje umrli med mučenjem.
Organizacija še dodaja, da poleg 27 objektov, ki jih upravljajo štiri glavne obveščevalne službe, pripornike zadržujejo tudi na stadionih, v vojašnicah, šolah in bolnišnicah.
Poziv k utrditvi opazovalne misije ZN v Siriji
Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay pa je v ponedeljek pozvala Varnostni svet ZN, naj utrdi 300-člansko opazovalno misijo ZN v Siriji, še posebej pa se je zavzela za končanje oboroževanja iz tujine tako vladnih sil kot tudi upornikov.
"Za vsako ceno se je treba izogniti nadaljnji militarizaciji konflikta v Siriji," je dejala komisarka, ki ni povedala, katere države so vpletene v oboroževanje sprtih strani.
Medijska, obveščevalna in druga poročila navajajo, da sta glavna dobavitelja orožja vladi v Damasku Iran in Rusija, upornike pa z orožjem zalagata Katar in Savdska Arabija. ZDA naj bi se še odločale, katero, če sploh katero, uporniško skupino v Siriji bi se splačalo oborožiti.
Pillayeva je bila v ponedeljek kritična do obeh strani. Dejala je, da sirska vojska napada tudi bolnišnice, vendar ima poročila, da so uporniki najmanj eno bolnišnico zlorabili za vojaške namene. Prav tako ima poročila, da uporniki uporabljajo otroke za živi ščit.
Po njenih besedah civilistom v Siriji škodujejo tako vladne sile kot tudi opozicija. Zaradi tega je Varnostni svet ZN znova pozvala, naj Sirijo pošlje pred Mednarodno kazensko sodišče v Haagu (ICC).
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.