V Rusiji so pred nekaj dnevi aretirali novinarja Ivana Golunova, ki je razkrival koruptivne posle med moskovsko politično elito in poslovneži – v njegovem nahrbtniku so domnevno našli droge, potem pa so preiskali še njegovo stanovanje. Spomnimo, med aretacijo naj bi Golunova celo pretepli, svoje rane pa je pokazal tudi v videoposnetku. Njegov odvetnik Dmitrij Džulaj je ob tem zatrdil, da ima Golunov zlomljena rebra in pretres možganov.
Njegova aretacija je sprožila buren odziv v Rusiji, mnogi mediji, tudi tisti, ki so znani kot pro-kremeljski, so se odločili za naslovnice z napisom "Jaz/mi smo Ivan Golunov". Organizirali so tudi proteste v Moskvi in Sankt Peterburgu, na katerih so aretirali več ducat ljudi.
Burna podpora Golunovu in pritisk na oblasti je bil očitno učinkovita, saj so ga izpustili in opustili obtožbe. Ruski notranji minister Vladimir Kolokoltsev je dejal, da krivda Golunova ni bila dokazana in da so v zvezi s tem primerom suspendirali dva policista. Da ga izpustijo, so se odločili po "temeljitih forenzičnih, bioloških in genetskih testih".
Rusija sicer postaja vse nevarnejša za novinarje, aktiviste za človekove pravice in opozicijske voditelje. V zadnjih letih so bili aretirani številni opozicijski politiki in aktivisti, mnogi tudi zaradi obtožb, povezanih z drogami. Na lestvici Freedom House pa je Rusija na 83 mestu od 100 držav po medijski svobodi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.