Srbski predsednik Boris Tadić je na tiskovni konferenci potrdil, da je posebna enota notranje varnostne službe v jutranjih urah prijela Ratka Mladića. Kot je dejal, bo izročitev Mladića v Haag sledila v kratkem.
Mladić je trenutno še vedno v srbskem priporu, njegova izročitev haaškemu sodišču pa bi lahko trajala okoli teden dni, je po poročanju Reutersa povedal namestnik srbskega tožilca za vojne zločine Bruno Vekarić. ''Zaslišati ga mora preiskovalni sodnik, treba mu je predstaviti obtožnico, ob tem pa ima pravico do pritožbe na odlok o izročitvi,'' je pojasnil Vekarić.
Srbski časnik Blic, ki se sicer prav tako sklicuje na navedbe Vekarića, pa poroča, da Mladića zagotovo ne bodo izročili pred ponedeljkom, ga pa bodo najkasneje v sredo prihodnji teden. Tudi če se bo pritožil, to ne bo zadržalo izročitve, poroča B92.
Visoka predstavnica EU za zunanjo politiko Catherine Ashton pa je danes povedala, da bo trajalo devet ali deset dni preden bo Mladić prispel v Haag.
Zaslišati ga bodo poskušali še jutri
Postopek za izročitev je sicer že stekel, Mladić pa je tudi že stopil pred preiskovalnega sodnika oddelka za vojne zločine višjega sodišča v Beogradu.
Po tem, ko so ga okoli 16.ure pripeljali na sodišče, so ga pregledali zdravniki, nato pa se je začelo zaslišanje pred preiskovalnim sodnikom.
Kot je videti iz 15-sekundnega posnetka, je Mladić v spremstvu več policistov, počasi odšel pred sodnika Milana Diplarića. Oblečen je bil v vetrovko in pokrit s športno kapo, videti pa je tudi, da šepa.
Preiskovalni sodnik je zelo hitro prekinil današnje zaslišanje, in sicer zaradi zelo slabega psihofizičnega stanja osumljenca. Ponovno ga bo poskušal zaslišati jutri.
Haaški tožilec Serge Brammertz pa je dejal, da pričakuje , da bo vse urejeno za predajo Mladića haaškemu sodišču. Ob tem je izrazil priznanje srbskim oblastem in posebnim enotam, ki so omogočile prijetje Mladića.
Kdo mu je pomagal?
Preiskava o tem, kdo vse je pomagal pri skrivanju Mladića, še poteka, je povedal srbski predsednik. Dejal je, da v okviru preiskave ugotavljajo tudi, ali so pri skrivanju Mladića pomagale institucije srbske države.
Tadić je na novinarski konferenci dejal, da je Srbija s tem končala težko obdobje svoje zgodovine in "odstranila madež s Srbije in pripadnikov srbskega naroda, kjer koli že so". Izrazil je prepričanje, da je tako Srbija dokazala, da spoštuje vladavino prava, in da so se ji s tem odprla vsa vrata za članstvo v Evropski uniji.
"Zelo sem ponosen ob opravljenem delu. Čestitam vsem odgovornim za uspešno operacijo. Za Srbijo je dobro, da je ta stran zgodovine zaprta in da skupaj delamo za boljšo in uspešnejšo družbo v tem delu Evrope. Prepričan sem, da so zdaj tudi odprta vrata za članstvo Srbije v EU," je med drugim dejal Tadić.
Tadić je potrdil tudi, da so pri prijetju Mladića sodelovali z ameriškimi in evropskimi partnerji. Vse podrobnosti prijetja Mladića bo po njegovih besedah predstavila varnostno-obveščevalna služba BIA. On sam lahko potrdi le to, da je bil Mladić prijet na srbskem ozemlju, je dejal Tadić.
V komentarju ob dejstvu, da je do aretacije Mladića prišlo ravno ob obisku visoke zunanjepolitične predstavnice EU Catherine Ashton v Beogradu, je Tadić dejal, da je Ashtonova ena tistih, ki verjamejo v Srbijo, za kar se ji je zahvalil.
Član predsedstva Bosne in Hercegovine Bakir Izetbegović je sporočil, da je v aretaciji Mladića sodelovala tudi bosanska varnostna služba.
Mladić se je preimenoval v Milorada Komadića
Spletna stran srbske televizije RTS poroča, da so Ratka Mladića aretirali v hiši njegovega sorodnika Branka Mladića v vasi Lazarevo pri Zrenjaninu. Mladić naj bi bil aretiran ob pol šestih zjutraj.
Mladić se je tam skrival pod imenom Milorad Komadić. Sodeč po izjavah sosedov naj bi Komadić oziroma Mladić živel ''skromno in bedno'', poroča RTS.
Po navedbah prebivalcev Lazareva pri Zrenjaninu je bila aretacija izvedena izjemno hitro in nihče ni nič opazil. Krajani pravijo, da so oblasti sicer to hišo že večkrat preiskale, a Mladića takrat niso našli.
Ko so tamkajšnji prebivalci izvedeli za aretacijo, so blokirali dostop do hiše in tako preprečili dostop novinarjem in snemalcem.
Aretaciji se Mladić ni upiral, ni bil preoblečen ali zamaskiran, vendar pa bi ga težko kdo prepoznal, saj se je zelo postaral. Po navedbah Rasima Ljajića je imel aretirani med aretacijo pri sebi dve pištoli.
Mladić ni imel brade, B92 pa piše, da je imel velike težave z eno roko. Bil naj bi v slabem zdravstvenem stanju in po poročanju srbskih medijev naj bi prestal najmanj eno kap. Na to še zlasti kaže dejstvo, da ne more premikati ene roke, kar je pogost znak kapi.
Po navedbah krajanov Lazareva aretirani Mladić tam ni živel. ''Verjetno je prišel na obisk k sorodniku, mi pa ga tu nismo nikoli videli. Govorilo se je,da je prihajal sem sredi devetdesetih let, vendar je bilo to, preden se je vse to začelo dogajati,'' pravijo krajani.
Družina srečna, da je živ
Mladićeva družina naj bi šele po poldnevu izvedela za njegovo aretacijo. Po navedbah njihovega odvetnika Miloša Šaljića so šokirani. Pred družinsko hišo na Banovem brdu v Beogradu je zaenkrat mirno, tam so le novinarske ekipe. Ni Mladićevih privržencev, prav tako ni policije.
Je pa družina srečna, ker je izvedela, da je Ratko živ. Ob tem upajo, da se bodo imeli možnost srečati z njim, saj se niso videli že leta. Družina je namreč po lastnih navedbah mislila, da je Mladić mrtev, zato so tudi pred časom zaprosili, da ga razglasijo za mrtvega in jim omogočajo prejemanje njegove pokojnine.
'Ne daj se, general'
Nad aretacijo niso vsi navdušeni. Predstavnik skrajno nacionalistične Srbske radikalne stranke Boris Aleksić je dejal, da gre za sramotno aretacijo srbskega generala. ''To je udarec našim nacionalnim interesom in naši državi. Sedanji režim je režim lažnivcev – umazanih in skorumpiranih,'' je dejal in pozval k množičnim protestom proti aretaciji.
V Beogradu se je čez dan in zvečer večkrat na več krajih zbralo po nekaj deset protestnikov, vedno pa jih je policija razgnala. Protestniki niso nosili nikakršnih simbolov, vzklikali pa so ''Ratko Mladić'' in ''Nož, žica, Srebrenica''.
V enem primeru se je število protestnikov na Trgu republike povečalo na kakih 200, a ko jih je policija opozorila, da je shod neprijavljen, so se razšli.
V Novem Sadu pa se je zbralo okoli 500 protestnikov pred zgradbo radiotelevizije. Ko je eden od protestnikov napadel nekega kolesarja, je izbruhnil splošen pretep. Tudi tam so se po intervenciji policije razmere umirile.
Pred tem pa je v Beogradu, ko je namestnik tožilca Bruno Vekarić podajal svojo izjavo o Mladićevi izročitvi, več mimoidočih vzklikalo: ''Ne daj se, general!''.
Direktor srbske policije Milorad Veljović je že napovedal, da bodo bistveno okrepili varnostne ukrepe v državi zaradi zaščite diplomatsko-konzularnih predstavništev tujih držav. Dopisnik Bete pa je poročal, da so v Beogradu varnostne ukrepe že okrepili na območju parlamenta, televizije RTS in predsedstva.
V Republiki srbski v BiH pa je direktor tamkajšnjega centra za preiskavo vojnih zločinov Janko Velimirović menil, da bi morale institucije Republike srbske nuditi vso potrebno pomoč Mladićevi obrambi pred haaškim sodiščem. Na ta način "bi se končno približali resnici o dogodkih v Srebrenici" in zanikali "izkrivljene in zlonamerne predstave" o vodstvu Republike srbske med in po vojni.
Obtožnica ga bremeni genocida in sodelovanja v genocidu
Poleg tega je obtožen odgovornosti za zločine proti človečnosti, med drugim iztrebljanja, ubojev in deportacij pripadnikov nesrbskih narodov v BiH ter kršitev pravil in običajev vojskovanja.
Po koncu vojne v BiH leta 1995 se je Mladić vrnil v Beograd, kjer je užival odkrito podporo tedanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.
Haaški obtoženec se je odkrito kazal v javnosti vse do aretacije Miloševića aprila 2001, ko so Miloševića nove oblasti dva meseca pozneje izročile sodišču v Haagu.
'Prijeli bomo tudi Hadžića'
Tadić je tudi obljubil, da bodo do konca njegovega mandata aretirali še zadnjega obtoženca haaškega sodišča Gorana Hadžića. Tega je tudi pozval k predaji, rekoč, da se ''ne more za vedno skrivati pred roko pravice''.
Preberite tudi:
In kako se je na novico o Mladićevem prijetju odzval svet?
KOMENTARJI (552)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.