Na jugu Libije je bil aretiran sin nekdanjega libijskega voditelja Moamerja Gadafija Saif al Islam, ki je v mesecih po začetku libijske vstaje poosebljal režim polkovnika Gadafija. O izročitvi se je Saif al Islam, ki je pred začetkom vstaje veljal za najverjetnejšega naslednika Moamerja Gadafija, pogajal z Mednarodnim kazenskim sodiščem v Haagu (ICC).
Saif al Islam je po aretaciji povedal, da je v redu in da je ranjena roka, na posnetkih ima namreč povito roko, posledica Natovega letalskega napada, ki se je zgodil pred mesecem dni v bližini Tripolija.
Več sto ljudi se je zgrnilo na letališko stezo, ko je letalo s Saifom al Islamom na krovu nameravalo iz Obare na jugu poleteti proti Zinatanu na zahodu, kjer je tudi že pristalo. Iz njega je stopil moški, delno zakrit v tuareških oblačilih, ki novinarjem ni hotel razkriti identitete, a so poteze obraza in očala brez okvirja vseeno kazale na to, da gre za Saifa al Islama. Njegovi prsti, palec, kazalec in sredinec, so po poročanju Reutersa močno obvezani.

Novico o njegovem prijetju v južni libijski puščavi je že potrdil tudi pravosodni minister prehodne vlade Mohamed al Alagi, ki je dodal, da 39-letni sin nekdanjega libijskega diktatorja pri prijetju ni bil poškodovan. Dejal je tudi, da so Saifa in njegove telesne stražarje borci iz zahodnega gorskega mesta Zintan prijeli v bližini puščavskega mesta Obari.
Al Alagi je za arabsko televizijo Al Džazira še izjavil, da bodo Gadafijevemu sinu sodili v Libiji, vendar se bodo morali o tem uskladiti še z ICC. "Ne moti nas, da bi bili pri procesu navzoči mednarodni opazovalci," je dejal.
Bašir Taelba, poveljnik borcev iz Zintana, močne frakcije med libijskimi uporniki, je na tiskovni konferenci dejal, da bo Gadafijev sin zaprt v Zintanu, in sicer tako dolgo, dokler ne bo vzpostavljena oziroma oblikovana nova vlada, ki bi ji ga lahko predali. Taelba je tudi povedal, da so Gadafijevega sina aretirali skupaj z dvema pomagačema, ki sta ga skušala pretihotapiti v Niger. Ni pa želel odgovarjati na vprašanja o tem, kje bodo Saifu al Islamu sodili. Dejal je zgolj, da bo o tem presojal nacionalni prehodni svet.
Mandatar Abdul al Rahim Kib naj bi vlado predstavil do torka, usoda Saifa al Islama, ki mu Libijci želijo soditi doma, preden bi ga najverjetneje predali ICC, pa bo prvi veliki test el Kibove avtoritete. Premier je tudi uradno potrdil, da so prijeli al Islama. Dodal je, da je ujetnik trenutno pod nadzorom upornikov v Zintanu. Zatrdil je še, da bodo Gadafijevemu sinu zagotovili pošteno sojenje, ki bo v skladu z mednarodnim pravom in normami. Današnji dan je sicer označil kot "zgodovinski" ter izrazil upanje, da današnja aretacija Libiji prinaša nov začetek.
"To je zadnji akt libijske drame," je povedal minister za informiranje Mahmud Šamam. "Sodili mu bomo v Libiji in sojeno mu bo po libijskih zakonih," je še dejal.

Evropa in ZDA pozvali k pravičnemu sojenju
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je Libijo po današnji aretaciji Saifa al Islama pozvala k sodelovanju z Mednarodnim kazenskim sodiščem. Libijske oblasti morajo sedaj zagotoviti pravično sojenje Saifu al Islamu, v skladu s predvidenimi postopki in ob polnem sodelovanju z ICC, je v izjavi za javnost menila Ashtonova. Današnjo aretacijo je ocenila kot zelo pomemben razvoj dogodkov, saj je Saif al Islam v režimu svojega očeta igral zelo pomembno vlogo, ICC pa je zanj zaradi zločinov proti človečnosti izdal zaporni nalog.
Tudi v zvezi Nato so izrazili upanje, da bodo libijske oblasti skupaj z ICC zagotovile pravično sojenje Saifu al Islamu. Kot je opozorila tiskovna predstavnica Nata v Bruslju Oana Lungescu, je to nujno, da bo lahko nova Libija zgrajena na vladavini prava in spoštovanju človekovih pravic.
K zagotovitvi pravičnega sojenja in "humanega ravnanja" s Saifom al Islamom so Tripoli poleg tega pozvali v ZDA in Veliki Britaniji. Kot so poudarili na ameriškem State Departmentu, so vse strani v Libiji vedno pozivali, naj vse priprte predajo v nadzor nacionalnega prehodnega sveta, ta pa naj zagotovi, da bodo z njimi ravnali v skladu z mednarodnimi standardi. Sojenje v skladu z mednarodnimi standardi je od Libije zahteval tudi britanski premier David Cameron.
Amnesty International je medtem od libijskega vodstva zahteval zagotovitev varnosti Saifu al Islamu ter njegovo izročitev ICC. Kot so opozorili, mora biti deležen sojenja pred pravičnim sodiščem, kjer mu ne bo grozila smrtna kazen. Ob tem so spomnili na še vedno nerazjasnjene okoliščine, v katerih sta bila ubita Moamer Gadafi in njegov sin Mutasim.
Tiskovni predstavnik ICC Fadi al Andulah je sicer izjavil, da je Libija obvezana Saifa al Islama izročiti ICC, a obenem ni izključil možnosti, da bi mu vendarle sodili v domovini. Kot je namreč dodal, lahko libijske oblasti – če verjamejo, da je sojenje na nacionalni ravni boljša rešitev – zaprosijo, da se ta primer na osnovi načela komplementarnosti ne preda ICC.
Glavni tožilec ICC Luis Moreno Ocampo je medtem napovedal, da bo prihodnji teden odpotoval v Libijo, kjer se bo s tamkajšnjimi prehodnimi oblastmi pogovoril glede aretacije 39-letnega Saifa al Islama in nadaljnjih postopkov. Tudi on je ocenil, da smejo nacionalne države same soditi obtoženim vojnih zločinov, vendar pa je treba zagotoviti, da bodo Saifu al Islamu sodili pravično in za iste zločine, kot bi mu sodil ICC.
'Lovili ga bomo, dokler ga ne ujamemo ali ubijemo'
Zaporni nalog za Saifa al Islama je ICC izdal 27. junija, istočasno kot za njegovega očeta in nekdanjega vodjo Gadafijeve obveščevalne službe Abdulaha al Senusija. Krivi naj bi bili zločinov proti človečnosti med nasilnim zatrtjem protivladnih protestov v Libiji oziroma za "obsežne in sistematične napade" na libijske civiliste.
To je bilo prvič, da je ICC izdal zaporne naloge še v času trajajočega konflikta, ki se je v Libiji začel februarja, končal pa z zavzetjem Sirte in smrtjo Gadafija konec oktobra. Po nekaterih informacijah naj bi po Gadafijevi smrti tako Saif al Islam kot al Senusi pobegnila v Niger, slednji pa naj bi od tam pobegnil v Mali. Saif al Islam je bil na begu mesec dni.
Od visokih predstavnikov Gadafijevega režima, za katerimi je Mednarodno kazensko sodišče v Haagu izdalo tiralico, ni bi aretiran ali ubit le Abdulah al Sanusi. Shammam je povedal, da je Al Sanusi še na begu, a ga bodo našli. "Lovili ga bomo, dokler ga ne ujamemo ali ubijemo," je zagotovil.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.