Na Fruški gori v Srbiji so ob 8.24 v bližini samostana in objekta srbske vojne v vasi Krušedol aretirali zadnjega haaškega ubežnika Gorana Hadžića. Srbski mediji so že v ponedeljek, 18. julija, napovedovali, da ga bodo prijeli na Fruški gori, kar so pristojni takrat zanikali.
Tožilec za vojne zločine Vladimir Vukčević je povedal, da so Hadžićevi prijatelji v javnost dajali napačne informacije, da bi preprečili aretacijo. Po medijih so mu pošiljali sporočila, da se pripravlja njegovo zajetje. Želeli so, da bi zapustil državo, kar so pristojni organi preprečili v sodelovanju s tujimi organi, je poudaril.
Napredek pri iskanju je bil po odkritju, da želi Hadžić prodati dragoceno sliko italijanskega umetnika Amedea Clementeja Modiglianija, ker je ostal brez denarja. Stopil je v stik z nekaj osebami, med njimi tudi pripadniki Srbske pravoslavne cerkve.
Ob Hadžiću so aretirali tudi njegovega pomagača, s katerim bi se moral sestati, da bi mu dal kupnino. Srečanje sta prestavila za 24 ur, ker so se v ponedeljek, 18. julija, v medijih pojavile informacije o skorajšnjem ujetju. "Takrat smo ga čakali, vendar je bil sestanek odpovedan. Zdaj preverjamo, kdo je razkril, da se pripravlja akcija," je povedal Vukčević.
Njegov prepoznavni znak je bila nekoč gosta črna brada. Danes so ga ujeli v sivi majici, plešastega, z brki in tridnevno brado. Imel naj bi pištolo, vendar se ni upiral. Med skrivanjem je menjal lokacije, v zadnjem času je živel v bližini Krušedola z lažnimi dokumenti, je še dodal Vukčević.
Bil je neprepoznaven, vendar naj pred policisti ne bi skrival svoje prave identitete. S fotografije je razvidno, da so ga vklenili v lisice. V sedmih letih skrivanja je pridobil tudi nekaj kilogramov.
Sin Srećko: Počutim se grozno
Hadžićevi svojci zaenkrat ne želijo dajati izjav za medije. V domači hiši v Novem Sadu, ki je od Krušedola oddaljen 22 kilometrov, so Hadžićeva soproga, sin Srećko in ostali sorodniki v šoku. Srećko Hadžić je za B92 samo dejal: "Počutim se grozno!" Pred hišo v Novem Sadu, kjer so Hadžića zadnjič videli leta 2004, so novinarske ekipe.
Čez nekaj ur so ga že zaslišali na sodišču
Po prijetju so danes 52-letnega Hadžića odpeljali v pripor v Beograd, v prisotnosti odvetnika Toma Fila so ga zaslišali na sodišču. Preiskovalni sodnik Milan Dilparić je po zaslišanju ugotovil, da so izpolnjeni pogoji za izročitev v Haag. Čeprav obramba ni napovedala pritožbe, pa morajo počakati do izteka tridnevnega pritožbenega roka.
Pred zaslišanjem v sodni palači so ga s hitrim korakom odpeljali v sodno dvorano številka tri. Bil je bled, njegovi koraki pa so bili odločni. V sodni dvorani se je predstavil kot ekonomist, s sodnikom je sodeloval in brez pripomb sprejel obtožnico, o kateri pa se ni izjasnil.
Predstavil se je s pravim imenom, zatem so mu vzeli prstne odtise. Prosil je za srečanje z družino, kar mu je sodnik odobril. Med kratkim zaslišanjem je še izjavil: "Zavedam se, da je bil zadet koš, čeprav nisem košarkar." Odvetnik je dejal, da je njegov klient "malo bolan", vendar se dobro počuti.
Ne bo se pritožil
Fila je pojasnil, da se ne bodo pritožili proti izročitvi, saj bi bilo to le zavlačevanje. ''Vprašanje pritožbe je ekshibicionizem, tega ne bomo uporabili. Jasno je, da gre za Hadžića in da je aretiran,'' je povedal za srbske medije.
''Sodnik nam je obljubil, da bo lahko Hadžić najprej videl družino, sodnik je dovolil, da se to zgodi v četrtek in petek, od konca tedna pa je možen njegov transfer v Haag,'' je še pojasnil.
Fila je tudi povedal, da je bil aretirani haaški ubežnik med begom tudi v tujini, vendar pa ni želel povedati kje. ''Rusija, Belorusija, povsod je potreben denar. Haaški obtoženci niso narkodilerji, ki imajo kovčke denarja,'' je dejal Fila.
Izročitev v Haag bo sicer po enakem postopku kot pri Ratku Mladiću, ki so ga prijeli maja letos. Po zaslišanju na sodišču bodo opravili analize DNK in potrdili njegovo identifikacijo, po seznanitvi z obtožnico bo sodni svet odločil o njegovi izročitvi. Takrat se lahko začne njegova pot v Haag. Po ocenah namestnika tožilca za vojne zločine Bruna Vekarića bi lahko v Haag prispel v sedmih dneh, njegov nadrejeni, tožilec Vukčević, pa je dejal, da bo izročen v nekaj dneh.
Mednarodno sodišče v Haagu je vložilo obtožnico proti njemu pred sedmimi leti, in sicer zaradi vojnih zločinov proti človečnosti med vojno na Hrvaškem med letoma 1991 in 1995. Tedanjemu vodji na Hrvaškem samooklicane Republike Srbska krajina pripisujejo sodelovanje v organiziranem odstranjevanju hrvaškega in drugega nesrbskega prebivalstva v Srbski krajini. Med drugim naj bi bil odgovoren za smrt več sto hrvaških civilistov in deportacije več deset tisoč Hrvatov ter drugih Nesrbov. Ukazal naj bi tudi umor 264 hrvaških zapornikov v Vukovarju oktobra 1991.
Hadžić je do 13. julija 2004 vsem na očem živel v družinski hiši Novem Sadu. Takrat pa je haaško sodišče v Beograd poslalo obtožnico in nalog za aretacijo. Takoj je pobegnil, saj naj bi dobil opozorilo od nekaterih pripadnikov srbskih varnostnih sil. Njegovo izginotje so prikrivali več dni, njegovi sorodniki so trdili, da je doma, policisti ga niso hoteli aretirati. Na haaškem sodišču pa so malo zatem objavili fotografije, kako 13. julija 2004 popoldne s potovalno torbo zapušča domačo hišo.
Prijeli so ga pravočasno
Hadžića so zdaj pravočasno aretirali, da mu bodo lahko sodili na haaškem sodišču. Tribunal je bil namreč pod hudim časovnim pritiskom, saj se mu mandat izteče konec leta 2014. Pred časom so sporočili, da bodo Hadžiću lahko sodili, če ga bodo prijeli do 30. junija prihodnje leto. Po oceni nekdanje glavne haaške tožilke Carle Del Ponte je aretacija velik uspeh srbskih oblasti in da je zdaj izpolnjen mandat varnostnega sveta Združenih narodov.
Tadić: Opravili smo svoje delo
Po besedah srbskega predsednika Borisa Tadića so opravili zadnjo dolžnost do haaškega tribunala, tako zakonsko kot moralno. Čestital je vsem, ki so sodelovali pri prijetju, in zavrgel špekulacije, da so ubežnika skrivale srbske oblasti. "Nismo vedeli, kje se skriva," je zatrdil. Dodal je, da bodo preiskave pokazale, kdo je pomagal Hadžiću.
Zanikal je še poročanja nekaterih srbskih medijev, da so ga aretirali v pravoslavnem samostanu na Fruški gori oziroma v objektu srbske vojske, ki sta blizu Krušedola. Podrobnejših informacij o aretaciji ni dajal.
Poudaril je, da so akcijo dolgo pripravljali in jo dobro izvedli, da so vseskozi sodelovali s haaškim sodiščem. Na vprašanje, kakšen odziv pričakuje od Evrope, je odgovoril, da nikakršnega. "Ni šlo za trgovino in ne pričakujem ničesar v zameno. Aretacija je bila naša dolžnost in smo jo tudi izvedli," je povedal.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.